reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracownikowi i pracodawcy pewną dowolność w zawieraniu umów, określając jedynie podstawowe jej elementy. Jednym z takich elementów jest rodzaj umowy. Jakie są konsekwencje jego niewskazania?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik z pracodawcą mogą zawierać następujące rodzaje umów o pracę:

  • bezterminową umowę o pracę (czyli umowę zawartą na czas nieokreślony), oraz
  • umowy terminowe - czyli umowę o pracę zawartą na czas określony (której szczególną postacią jest umowa o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika), umowę o pracę zawartą czas wykonania określonej pracy oraz umowę o pracę zawartą na okres próbny (której istotą jest to, że może ona poprzedzać każdy z trzech wyżej wskazanych rodzajów).

Zawarta na piśmie umowa o pracę powinna wyraźnie określać jej rodzaj. Jeżeli w umowie o pracę nie wskazano jej rodzaju bądź też, gdy stosunek pracy powstał mimo niesporządzenia formalnie umowy, mogą rodzić się wątpliwości obu stron co do wzajemnej sytuacji prawnej.

Polecamy: Samozatrudnienie a umowa o pracę

Należy pamiętać, że mimo niezachowania formy pisemnej umowa o pracę zostaje skutecznie zawarta, natomiast na pracodawcy spoczywa obowiązek potwierdzenia faktu jej zawarcia oraz poczynionych przez strony ustaleń w zakresie jej warunków najpóźniej do dnia rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika. W przypadku niedokonania tego obowiązku przez pracodawcę, poniesie on odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.

Tomek umówił się z Panem Januszem, że od 2 sierpnia rozpocznie pracę w jego firmie transportowej. Pan Janusz obiecał mu umowę o pracę oraz wskazał, że wszelkich formalności dopełnią pierwszego dnia pracy Tomka. Kiedy jednak Pan Tomek przyszedł do pracy okazało się, że Pan Janusz jest nieobecny, ale zostawił Tomkowi samochód z towarem, który ma dostarczyć do miasta oddalonego o 600 km. Pan Tomek pojechał w podróż, a po powrocie również nie zastał Pana Janusza. Postanowił zwrócić się do niego o podpisanie umowy o pracę, bezskutecznie. Tomek złożył zatem zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, że Pan Janusz nie potwierdził mu na piśmie zawartej ustnie umowy i został on ukarany grzywną w wysokości 3.000zł.

W kwestii natomiast rodzaju umowy o pracę, jeżeli strony nie określą tego w umowie, to w literaturze i orzecznictwie przyjmuje się w takich sytuacjach, że jeżeli z okoliczności nie wynika nic innego, to strony zawarły umowę o pracę na czas nieokreślony. Takie stanowisko uzasadnia się twierdzeniem, że pozostałe rodzaje umowy o pracę wymagają określenia w umowie dodatkowych postanowień, z których wynika np. istnienie okresu próby, terminu końcowego do którego stosunek pracy ma trwać, czy, w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy, wskazanie pracy która ma być ukończona. 

Polecamy: Jakie są podstawowe elementy stosunku pracy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaka jest sytuacja pracownika przy umowie o nieoznaczonym rodzaju?
Jaka jest sytuacja pracownika przy umowie o nieoznaczonym rodzaju?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama