Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Omawiany przepis przewiduje, iż oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Forma pisemna nie zawiera jednak żadnych ograniczeń ani obostrzeń w przypadku jej niezachowania, takich jak np. zastrzeżenie formy pisemnej pod rygorem nieważności czynności, gdy zostanie dokonana w innej formie, dlatego też tak określoną w przepisach prawa pracy formę wypowiedzenia należy uznać za dość instrukcyjną i ustne wypowiedzenie umowy o pracę będzie skuteczne. Należy jednak pamiętać, że jej niezachowanie będzie miało inne skutki dla pracownika, a inne dla pracodawcy.
REKLAMA
Skutki dla pracodawcy
Niezachowanie formy pisemnej przez pracodawcę oznacza, że narusza on przepisy o wypowiadaniu lub rozwiązywaniu umów o pracę. Ominięcie formy pisemnej może pociągnąć za sobą uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, przywrócenie do pracy lub zasądzenie odszkodowania. Wymaga to jednak wystąpienia pracownika na drogę sądową. W przeciwnym wypadku wypowiedzenie dokonane bez zachowania formy jest skuteczne. A zatem poza konsekwencjami wynikającymi z nieprawidłowego wypowiedzenia umowy i ryzyka złożenia pozwu przez pracownika, można wypowiedzieć umowę ustanie. Warto podkreślić, że również pisemne wypowiedzenie może pociągnąć za sobą sądowe roszczenia pracownika.
Ustne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę przekazane pracownikowi jest skuteczne.
Przeczytaj również: Kiedy pracownik może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym?
Skutki dla pracownika
Naruszenie formy pisemnej przez pracownika nie jest zagrożone w kodeksie pracy żadną sankcją. W przypadku sporu na pracowniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia, że dokonał wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę.
Pan Tomek po ostrej wymianie zdań ze swoim szefem złożył mu w jego gabinecie ustne wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym i przestał przychodzić do pracy. Po pewnym czasie dostał pozew z sądu pracy, w którym jego były pracodawca domagał się odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. W związku z tym, że Pan Tomek dokonał wypowiedzenia tylko w obecności szefa i bez świadków, będzie mu bardzo trudno udowodnić, że rzeczywiście to zrobił.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat