REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda procedura nakładania kar porządkowych?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Jak nakładane są kary porządkowe na pracownika?
Jak nakładane są kary porządkowe na pracownika?
inforCMS

REKLAMA

Za nieprzestrzeganie przez pracownika regulaminu pracy i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może nakładać na pracowników kary porządkowe: upomnienie i naganę.

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące kar porządkowych są przepisami bezwzględnie obowiązującymi, co oznacza że nie można ich ograniczyć ani rozszerzyć o kary dodatkowe, bądź określić sytuacji, których nie przewiduje Kodeks pracy, w których nałożenie kary porządkowej byłoby możliwe. W praktyce trudno sobie wyobrazić taką sytuację, zazwyczaj bowiem regulamin pracy przewiduje wszystkie możliwe sytuacje, kiedy pracownik może zostać ukarany, a nieprzestrzeganie regulaminu jest podstawą do kary. Niemniej jednak, są to przepisy, które trzeba stosować w brzmieniu niemalże dosłownym.

Autopromocja

Pierwszą i najważniejszą rzeczą o jakiej musi pamiętać pracodawca to fakt, że kary porządkowej nie można nałożyć po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości i fakcie złamania przepisów, ani później niż 3 miesiące od naruszenia.

Dowiedz się: Kiedy pracodawca może żądać złożenia kwestionariusza osobowego

Pani Ania pracuje w biurze, między innymi przy obsłudze sprzętu biurowego. Po kilku tygodniach pracy spowodowała awarię kserokopiarki, wylewając na nią kubek kawy. Pracodawca potraktował to jako niefortunny wypadek i jej nie ukarał. Po pięciu tygodniach Pani Ania znowu dokonała usterki, wylewając kawę na skaner. Tym razem pracodawca postanowił ją ukarać karą upomnienia, tak aby picie kawy ograniczyła do swojego biurka. Awaria skanera miała miejsca 14 lutego 2010 r. W dniu 17 lutego 2010 r. pracodawca wyjechał na dwutygodniowy urlop, a następnie na tygodniową delegację. W trakcie zapomniał o dokonanej przez Panią Anię usterce. Po ok. 4 miesiącach od zdarzenia, kiedy pracodawca chciał użyć skanera, przypomniał sobie, że miał nałożyć na Panią Anię karę nagany, zgodnie jednak z przepisami prawa pracy nie będzie mógł tego zrobić. Termin ten minął po trzech miesiącach od dnia zdarzenia, to jest 14 maja 2010 r.

Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Jeżeli pracownik jest nieobecny, dwutygodniowy termin biednie dopiero od momentu jego stawienia się do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kodeks pracy

O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując przede wszystkim rodzaj nałożonej kary, ale także naruszone przez pracownika obowiązki pracownicze. Ponadto pracodawca musi poinformować pracownika o prawie do zgłoszenia w ciągu 7 dni sprzeciwu od wymierzonej kary. Odpis zawiadomienia o ukaraniu pozostawia się w aktach osobowych pracownika.

Nieodrzucenie sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z jego przyjęciem. Jeżeli jednak pracodawca odrzucił sprzeciw, pracownik może w terminie 14 dni wnieść odwołanie do sądu pracy.

Karę uważa się za nie byłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA