reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej. Przepisy prawa umożliwiają jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Wypłacenie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna (np. wynagrodzenie w naturze) jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy:

  • przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy, a ponadto
  • gdy dotyczy to jedynie części wynagrodzenia (tj. będzie jedynie uzupełniającym składnikiem wynagrodzenia).

Tak więc niedopuszczalne jest spełnienie całego wynagrodzenie w naturze, a nie w formie pieniężnej. Trzeba też pamiętać, że określone rozporządzeniem wynagrodzenie minimalne obejmuje również wartość częściowej wypłaty w naturze. Może więc ono być spełnione częściowo w naturze (poprzez deputaty), a nie wyłącznie w formie pieniężnej. Zasady powyższe mają bezwzględny charakter, tak więc postanowienia np. umowy o pracę o wynagrodzeniu spełnianym w formie całkowicie niepieniężnej będą z mocy prawa nieważne.

Polecamy: Wynagrodzenie za pracę wadliwą

Pan Tomek pracuje w wytwórni artykułów spożywczych. W regulaminie wynagradzania zakładu jest zapis, że wszystkim pracownikom, oprócz wynagrodzenia podstawowego zależnego od zajmowanego stanowiska, należy się pewna miesięczna ilość darmowych produktów spożywczych, takich jak mleko czy jogurty. Tak określone wynagrodzenie w naturze jest swoistego rodzaju premią dla pracowników.

Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie, czasie i z częstotliwością określonymi w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. W przypadku stosunku niepracowniczego, zgodnie z zasadami prawa cywilnego, świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania wierzyciela, a zatem w przypadku umów cywilnoprawnych, co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacone w miejscu zamieszkania pracownika. W praktyce najczęściej jest odwrotnie.

Polecamy: Jakie są formy wynagrodzenia?

Trzeba pamiętać, że pracodawca na żądanie pracownika jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Tak więc uprawnienie do zapoznania się z dokumentami przysługuje wyłącznie pracownikowi, co powoduje, że niedopuszczalne jest udostępnianie takich dokumentów innym osobom.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są formy wypłaty wynagrodzenia dla pracowników?
Jakie są formy wypłaty wynagrodzenia dla pracowników?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama