Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek
REKLAMA
REKLAMA
Do okoliczności uzasadniających przesunięcie terminu urlopu zalicza się:
REKLAMA
- złożenie przez pracownika wniosku o przesunięcie urlopu wypoczynkowego umotywowanego ważnym przyczynami np. chorobą członka rodziny,
- wystąpienie szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy,
- wystąpienie przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika.
W dwóch pierwszych przypadkach przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę jest fakultatywne, w trzecim przypadku obligatoryjne.
Przeczytaj także: Czy mogę udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego ze względu na swoje potrzeby?
Pracownik może zwrócić się o przesunięcie urlopu wypoczynkowego jeżeli ważne przyczyny uniemożliwiają mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w uprzednio ustalonym terminie. Kodeks pracy nie zawiera definicji zwrotu „ważne przyczyny”. Przyczyna podana przez pracownika jest każdorazowo oceniana przez pracodawcę. W przypadku jeśli pracodawca uzna, iż podana przez pracownika przyczyna jest niewystarczająca może nie wyrazić zgody na przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego, bowiem to pracodawca, a nie pracownik, decyduje, czy zatrudniony będzie mógł wykorzystać urlop wypoczynkowy w innym terminie.
Jednakże, w sytuacji gdy pracodawca nie tworzy planu urlopów, a termin urlopu wypoczynkowego ustalany jest w drodze porozumienia z pracownikiem, pracodawca nie ma uprawnienia do odmowy przesunięcia urlopu jeśli przesunięcie wynika z ważnych przyczyn występujących po stronie pracownika.
Gdy przesunięcia chce pracodawca
Z inicjatywą przesunięcia urlopu wypoczynkowego może wystąpić również pracodawca. Pracodawca może przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika w przypadku jeżeli nieobecność pracownika w zakładzie pracy spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy. Tak więc aby pracodawca mógł przesunąć termin urlopu wypoczynkowego muszą wystąpić łącznie dwa warunki:
- szczególne potrzeby pracodawcy,
- pracownik, którego urlop wypoczynkowy jest przesuwany posiada cechy (umiejętności) niezbędne do zaspokojenia potrzeb pracodawcy.
Obowiązkowe przesunięcie
Pracodawca ma obowiązek przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego z powodu czasowej niezdolności pracownika do pracy, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy oraz urlopu macierzyńskiego. Okoliczności, które powodują obowiązek przesunięcia urlopu wypoczynkowego wymienione w art. 165 Kodeksu pracy mają charakter przykładowy. Obowiązek ten powodują bowiem wszelkie przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy.
Polecamy serwis: Wypowiedzenie
Odrębnie uregulowana została sytuacja, w której pracownik rozpoczął już korzystanie z urlopu wypoczynkowego, ale w jego trakcie:
- był czasowo niezdolny do pracy,
- został odosobniony w związku z chorobą zakaźną,
- odbywał ćwiczenia wojskowe albo przeszkolenie wojskowe przez czas do 3 miesięcy,
- przebywał na urlopie wychowawczym.
W powyższych okolicznościach zgodnie z art. 166 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany niewykorzystaną część urlopu udzielić w terminie późniejszym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat