REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Czy można zmienić termin urlopu?
Czy można zmienić termin urlopu?

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w planie urlopów, zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym terminie. Termin urlopu wypoczynkowego ustalony w planie urlopów można zmienić jedynie w szczególnych okolicznościach.

Do okoliczności uzasadniających przesunięcie terminu urlopu zalicza się:

REKLAMA

Autopromocja
  • złożenie przez pracownika wniosku o przesunięcie urlopu wypoczynkowego umotywowanego ważnym przyczynami np. chorobą członka rodziny,
  • wystąpienie szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy,
  • wystąpienie przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika.

W dwóch pierwszych przypadkach przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę jest fakultatywne, w trzecim przypadku obligatoryjne.

Przeczytaj także: Czy mogę udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego ze względu na swoje potrzeby?

Pracownik może zwrócić się o przesunięcie urlopu wypoczynkowego jeżeli ważne przyczyny uniemożliwiają mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w uprzednio ustalonym terminie. Kodeks pracy nie zawiera definicji zwrotu „ważne przyczyny”. Przyczyna podana przez pracownika jest każdorazowo oceniana przez pracodawcę. W przypadku jeśli pracodawca uzna, iż podana przez pracownika przyczyna jest niewystarczająca może nie wyrazić zgody na przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego, bowiem to pracodawca, a nie pracownik, decyduje, czy zatrudniony będzie mógł wykorzystać urlop wypoczynkowy w innym terminie.

Jednakże, w sytuacji gdy pracodawca nie tworzy planu urlopów, a termin urlopu wypoczynkowego ustalany jest w drodze porozumienia z pracownikiem, pracodawca nie ma uprawnienia do odmowy przesunięcia urlopu jeśli przesunięcie wynika z ważnych przyczyn występujących po stronie pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy przesunięcia chce pracodawca

Z inicjatywą przesunięcia urlopu wypoczynkowego może wystąpić również pracodawca. Pracodawca może przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika w przypadku jeżeli nieobecność pracownika w zakładzie pracy spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy. Tak więc aby pracodawca mógł przesunąć termin urlopu wypoczynkowego muszą wystąpić łącznie dwa warunki:

  • szczególne potrzeby pracodawcy,
  • pracownik, którego urlop wypoczynkowy jest przesuwany posiada cechy (umiejętności) niezbędne do zaspokojenia potrzeb pracodawcy.

Obowiązkowe przesunięcie

Pracodawca ma obowiązek przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego z powodu czasowej niezdolności pracownika do pracy, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy oraz urlopu macierzyńskiego. Okoliczności, które powodują obowiązek przesunięcia urlopu wypoczynkowego wymienione w art. 165 Kodeksu pracy mają charakter przykładowy. Obowiązek ten powodują bowiem wszelkie przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Odrębnie uregulowana została sytuacja, w której pracownik rozpoczął już korzystanie z urlopu wypoczynkowego, ale w jego trakcie:

  • był czasowo niezdolny do pracy,
  • został odosobniony w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywał ćwiczenia wojskowe albo przeszkolenie wojskowe przez czas do 3 miesięcy,
  • przebywał na urlopie wychowawczym.

W powyższych okolicznościach zgodnie z art. 166 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany niewykorzystaną część urlopu udzielić w terminie późniejszym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA