reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > O rodzaju umowy decyduje jej treść a nie nazwa

O rodzaju umowy decyduje jej treść a nie nazwa

Bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy, zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy jest każde zatrudnienie, w którym pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego, jeżeli w treści stosunku prawnego łączącego strony przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy określone w art. 22 § 1 Kodeksu pracy (wykonywanie za wynagrodzeniem pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę), to mamy do czynienia z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Nazwa umowy zawartej przez strony może mieć istotne znaczenie dla oceny jej charakteru prawnego przede wszystkim, w sytuacji gdy umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy prawa cywilnego z jednakowym ich nasileniem.

Przeczytaj również: Kiedy praca dozwolona jest w niedziele i święta?

Pani Janina zawarła ze swoim pracodawcą umowę zlecenia na czas nieokreślony z możliwością miesięcznego wypowiedzenia, która określała jej podstawowe obowiązki pracownicze – prowadzenie biura firmy – oraz określała wynagrodzenie, wypłacane w okresach miesięcznych. Ponadto Pani Janina uzgodniła z pracodawcą, że pomimo, iż zawarli umowę zlecenia, będzie on płacił za Panią Janinę składki na ubezpieczenie społeczne. Kiedy Pani Janina osiągnęła 56 lat, chciała skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, jednak ZUS stwierdził, że z uwagi na zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, nie może ona skorzystać z tego prawa, pomimo, że pracodawca odprowadzał stosowne składki na ubezpieczenie społeczne. Pani Janina zdecydowała się na skierowanie sprawy do sądu pracy w celu ustalenia, że jej zatrudnienie – pomimo formalnej nazwy „zlecenie” – jest w istocie umową o pracę, gdyż wykonuje ściśle określoną pracę w stałych, wskazanych przez pracodawcę godzinach, oraz otrzymuje cykliczne wynagrodzenie. Sąd przychylił się do wniosków Pani Janiny i uznał, że w rzeczywistości łączy ją z pracodawcą umowa o pracę, a zatem ma ona prawo do skorzystania z prawa do wcześniejszej emerytury. 

Polecamy serwis: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nazwa umowy zawartej przez strony może mieć istotne znaczenie dla oceny jej charakteru prawnego.
Nazwa umowy zawartej przez strony może mieć istotne znaczenie dla oceny jej charakteru prawnego.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama