REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, Dyskryminacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kobiety doceniane tylko w Polsce

Kobiety w Polsce zarabiają średnio tylko 2% mniej niż mężczyźni. W całej Unii Europejskiej jest znacznie gorzej – kobiety zarabiają średnio 16,4% mniej niż mężczyźni. Te dane świadczą wyraźnie, że tylko w Polsce kobiety są cenione przez pracodawców na równi z mężczyznami (różnica 2% jest na granicy błędu statystycznego).

Dodatek za pracę w nocy

Pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej. Pora nocna, zgodnie z kodeksem pracy obowiązuje od 21:00 do 7:00. Na jakie dodatki może liczyć pracownik za świadczenie pracy w porze nocnej?

Czy brak wypłaty zarobków w terminie może być przyczyną wypowiedzenia umowy przez pracownika

Czy pracownik, któremu pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia może wypowiedzieć umowę o pracę? Czy pracownik może otrzymać jakieś odszkodowanie od pracodawcy?

Zakaz dyskryminacji przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Podczas zwalniania pracowników pracodawca musi uwzględniać zakaz dyskryminacji. Dotyczy to zarówno zwykłego wypowiedzenia umowy, jak i rozwiązania jej na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych czy też zwolnienia dyscyplinarnego.

REKLAMA

Polacy wolą pracować z mężczyznami i wolą mężczyznę jako szefa

Choć większość Polaków deklaruje, że firmy lepiej funkcjonują, jeśli wśród personelu zachowana jest równowaga płci, ponad połowa woli pracować z mężczyznami i wolałaby także mężczyznę jako szefa - wynika z badania "Monitor Rynku Pracy".

Czy polskie przedsiębiorstwa potrzebują zarządzania wiekiem?

Termin zarządzanie wiekiem (age management) staje się coraz bardziej popularny. Pojęcie to pojawia się zarówno w dyskursie naukowym, medialnym, jak i związanym z problematyką zarządzania zasobami ludzkimi. Czy jednak krajowe firmy są rzeczywiście zainteresowane wprowadzeniem założeń koncepcji zarządzania wiekiem do swoich organizacji? Jak pod tym względem wypadają na tle przedsiębiorstw zagranicznych?

W jaki sposób przekazać informację o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu polega głównie na przekazaniu pracownikowi na piśmie przepisów prawa (lub ich opis), które chronią go przed dyskryminacją w stosunku pracy.

Data urodzenia w CV kandydata do pracy a dyskryminacja ze względu na wiek

Jestem 44-letnim mężczyzną z doświadczeniem w branży IT. Obecnie szukam pracy w charakterze informatyka. Ostatnio dużo mówi się o zakazie dyskryminacji ze względu na wiek osób poszukujących pracy. Proszę mi wyjaśnić, co mam zrobić, jeśli w Kodeksie pracy wymogiem jest podanie daty urodzenia przy staraniach o pracę, a przepisy antydyskryminacyjne zakazują stosowania przez pracodawcę kryterium wieku przy zatrudnianiu pracowników. Moim zdaniem oba przepisy się wykluczają, gdyż pracodawca z daty urodzenia odczyta przecież mój wiek. Czy przy staraniach o pracę mogę nie wpisywać w CV mojej daty urodzenia i czy potencjalny pracodawca może nakazać mi uzupełnienie moich danych w aplikacji?

REKLAMA

Warunki zatrudniania Polaków w Niemczech

Pracownicy z Polski podlegają w Niemczech takiej samej ochronie jak pracownicy–Niemcy w zakresie warunków zatrudnienia, m.in. nawiązania stosunku pracy, czasu pracy czy prawa do urlopu.

Zmiana regulaminu wynagradzania a informowanie pracowników

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania.

Wynagrodzenie za pracę - vademecum

Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym świadczeniem, jakie przysługuje nam za wykonaną pracę. Pozwala ono na zaspokajanie potrzeb życiowych, zarówno swoich, jak i swoich bliskich. Z reguły za niskie, ale zawsze potrzebne, daje nam swobodę w spełnianiu życiowych planów. W niniejszym poradniku omówimy zatem podstawowe zasady jego wypłacania, do jakich musi stosować się pracodawca, dotyczące nie tylko wynagrodzenia zasadniczego, ale także dodatkowego, jak wynagrodzenie za podróż służbową, czy za pracę w godzinach nadliczbowych.

Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Niedawno zatrudniony u nas pracownik zwrócił się z żądaniem przekazania mu przepisów w zakresie równego traktowania. Tekst tych przepisów został wywieszony na tablicy ogłoszeń, dlatego też nie spełniliśmy żądania pracownika. Czy pracownik ma rację, domagając się od nas przekazania przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu?

Czy pracodawca musi uzasadnić różnice w wynagrodzeniu pracowników?

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Jeżeli jednak pracodawca chce zróżnicować wynagrodzenie pracownikom zajmującym to samo stanowisko, musi to uzasadnić.

Przestawienie czasu a wynagrodzenie za pracę w nocy

W nocy z soboty na niedzielę 27 marca tego roku przestawiamy czas z zimowego na letni, czyli godzinę do tyłu. Czy w związku z tym, że pracownicy pracujący w nocy przepracują w rzeczywistości godzinę mniej, pracodawcy mają prawo do obniżenia wynagrodzenia?

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.

Ocena warunków pracy przez kobiety

Kontrowersje wokół zakazu nierównego traktowania - nowe przepisy

Nowe przepisy regulują kwestie związane z naruszeniem zasady równego traktowania zleceniobiorców i wykonawców dzieła. Ustawy nie stosuje się do pracowników w zakresie uregulowanym w Kodeksie pracy.

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2011 roku

Od dnia 1 marca 2011 r. zmniejszeniu ulega zasiłek pogrzebowy, otrzymywany w przypadku zgonu członka rodziny, czyli dzieci, małżonka lub rodziców. Uprawnionym do zasiłku jest osoba, która pokryła koszty pogrzebu.

Odsetki za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata wynagrodzenia. Jeżeli nie wypłata nie następuje w terminie, pracownik ma prawo do odsetek, pracodawca nie ma jednak obowiązku automatycznego ich wypłacania.

Jak obliczyć wysokość trzynastej pensji?

Koniec pierwszego kwartału to czas, kiedy pracodawcy zobowiązani do wypłaty tzw. „trzynastki” muszą ją wypłacić swoim pracownikom. Do grupy pracowników uprawnionych należą przede wszystkim pracownicy sfery budżetowej.

Zakaz dyskryminacji osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania nie zrównuje sytuacji osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia do pozycji pracowników. Jednak z osób tych został zdjęty obowiązek udowodnienia faktu dyskryminowania. Dotychczas taki przywilej mieli jedynie pracownicy.

Dyskryminacja - kiedy nierówne traktowanie jest dopuszczalne

Zatrudnienie osób w wieku 55 - 64 lata

W trzecim kwartale 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata wyniósł 42 proc. i był o ponad 2 pkt proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2009 roku - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.

Czy zakaz dyskryminacji obejmuje także zleceniobiorców?

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Dotychczas jednak dotyczył on jedynie pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, czyli co do zasady osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy zakaz dyskryminacji obejmuje także zleceniobiorców? Przeczytaj poradę eksperta.

Zakaz dyskryminacji a umowa zlecenia

Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia

Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Za czas tego urlopu pracownikowi należy się takie samo wynagrodzenie, jak w sytuacji gdyby świadczył pracę. Co jednak w sytuacji, gdy jeden pracownik ma z pracodawcą zawartą umowę o pracę i umowę o dzieło?

Zakaz dyskryminacji zleceniobiorców - nowe przepisy

Od 1 stycznia 2011 r. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dochodzić odszkodowania w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu. Takie uprawnienie przyznaje im ustawa z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Odpracowywanie spóźnień a wynagrodzenie - porada

Niemalże każdemu pracownikowi zdarzyło się spóźnić do pracy, szczególnie teraz, w okresie zimowym, kiedy nie można liczyć na komunikację miejską czy pociąg. Kodeks pracy nie zawiera uregulowań dotyczących spóźniania się do pracy, każdy pracodawca ma zatem swoją praktykę w tym zakresie.

Jakie zarobki za świąteczne prace?

Dorywczą pracę na święta można znaleźć między innymi w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. Na jakie zarobki można liczyć podejmując pracę dorywczą tuż przed Bożym Narodzeniem?

Minimalne wynagrodzenie w 2011 r. i jego wpływ na inne stawki

W 2011 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do kwoty 1386 zł (o 69 zł), a dla pracowników w pierwszym roku pracy do kwoty 1108,80 zł (o 55,20 zł). Z podniesieniem płacy minimalnej związana jest zmiana również innych limitów, świadczeń czy stawek.

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Akta osobowe - notatki pracodawcy na temat pracownika

W aktach osobowych pracownika może być przechowywana tylko i wyłącznie dokumentacja określona przepisami prawa pracy. Dlatego pracownik może domagać się od pracodawcy usunięcia z akt osobowych notatek służbowych na swój temat.

Dziś Andrzejki - sprawdź ile zarabiają wróżki!

Tarot, horoskopy, czarny kot, numerologia czyli... doradztwo duchowe. Usługi oferowane przez wróżbitów znacznie zmieniły się na przestrzeni lat. Dziś ich podstawowym narzędziem pracy nie jest szklana kula tylko... telefon, Internet, e-mail i internetowe komunikatory. Ile wynosi koszt konsultacji u wróżki?

Czy pracodawca może wymagać informacji o stanie cywilnym w CV

Pracodawcy nie wymagają od kandydatów do pracy podawania w CV informacji na temat stanu cywilnego. Co więcej – firmy nie mają prawa domagać się takich informacji i podejmować na ich podstawie decyzji o zatrudnieniu. Mimo to 40 proc. CV, którymi dysponuje portal praca.pl, zawiera informacje na temat stanu cywilnego. Kandydaci rubrykę tę wypełniają dobrowolnie.

Co to jest gotowość do pracy?

Może zdarzyć się sytuacja, że pracownik nie może wykonywać pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ale jest gotowy do wykonywania takiej pracy i pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Czy to już dyskryminacja?

Pracownicy powinni być równo traktowani w stosunkach pracy w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kiedy zatem możemy mówić o dyskryminacji?

Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny.

Czy za pracę na wysokościach należy się dodatkowe wynagrodzenie?

Obecnie pracuję w firmie, która zajmuje się instalowaniem urządzeń na masztach. Czy w związku z tak niebezpieczną pracą, należy mi się dodatkowe wynagrodzenie?

Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła?

Ponieważ umowa o dzieło jest umową rezultatu, umówione wynagrodzenie należy się przyjmującemu zamówienie jedynie wtedy, gdy dzieło wykonał. Kodeks cywilny przewiduje jednakże pewne wyjątkowe sytuacje, gdy pomimo niewykonania przyjmujący zamówienie może żądać zapłaty całości lub części wynagrodzenia, mimo że dzieła nie wykonał.

Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada

Umowa o dzieło jest jedną z najpopularniejszych umów zawieranych pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Wynagrodzenie stanowi drugi jej podstawowy element, gdyż umowa ta została ukształtowana w kodeksie cywilnym jako umowa z natury swej odpłatna.

Wynagrodzenie przy umowie zlecenie - porada

Na mocy umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Zlecenie jest najczęściej odpłatne. Kodeks cywilny zakłada, że umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie, chyba że co innego wynika z umowy lub z okoliczności. Należy zatem przyjąć, na podstawie zresztą Kodeksu cywilnego, że umowa zlecenie może być także nieodpłatna.

Zmiana wynagrodzenia określonego w umowie o dzieło - porada

Możliwość zmiany ustalonego w umowie o dzieło wynagrodzenia za wykonanie dzieła zależy od tego, w jaki sposób strony umowy określiły wynagrodzenie. Kodeks rozróżnia w tym zakresie między ryczałtowym wynagrodzeniem a kosztorysowym określeniem wynagrodzenia.

Czy gej może być szefem?

Serwis Praca.pl spytał w ankiecie, czy preferencje seksualne szefa mają znaczenie dla ankietowanych. 80 proc. z nich twierdzi, że nie.

Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?

Wbrew pozorom często dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca źle obliczy wynagrodzenie swojego pracownika. Czy w takiej sytuacji może je odzyskać?

Tolerowanie konfliktu w firmie

Jeden z naszych pracowników złożył pismo wypowiadające umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W uzasadnieniu wskazał, że był szkalowany przez innego pracownika tego samego działu. Niedługo po wypowiedzeniu do spółki wpłynął pozew z żądaniem wypłaty odszkodowania. Informacja o konflikcie potwierdziła się w rozmowach przeprowadzonych z pracownikami działu. Czy spółka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, skoro nikt z kadry zarządzającej nie miał wcześniej świadomości istnienia problemu?

Czy należy zmienić regulamin wynagradzania w sytuacji przejścia zakładu pracy?

Pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy na zasadzie art. 23(1) Kodeksu pracy w warunkach, gdy regulamin wynagradzania u tego pracodawcy jest mniej korzystny od dotychczas obowiązującego ich regulaminu, zachowują uprawnienia w zakresie treści stosunku pracy i warunków wynagradzania do czasu upływu okresu ich wypowiedzenia.

Czy pracodawcy i pracownicy są tolerancyjni?

Dyskryminacja w rekrutacji

Zakaz dyskryminacji obejmuje ochroną nie tylko pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, ale również kandydatów do pracy. Pracodawcy przeprowadzający procesy rekrutacyjne powinni szczególnie uważać na naruszenie zasady równych szans w zatrudnieniu.

REKLAMA