reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny.

17 września 2010 r. do Sejmu został przekazany projekt ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (druk sejmowy 3386) przygotowany przez Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. To już 3 próba implementowania do polskiego prawodawstwa dyrektywy 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (DzUrz UE L 204 z 26.07.2006 r., s. 23). Dyrektywa ta stanowi, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie mogą być gorzej wynagradzane niż inni zleceniobiorcy zatrudnieni w danej firmie, wykonujący takie same lub podobne zadania. Do tej pory zapisy te budziły ostre i skuteczne sprzeciwy polskich pracodawców, stąd kilkuletnie opóźnienie w implementowaniu wspólnotowego prawa. Różnicowanie wynagrodzeń oraz innych warunków zatrudnienia osobom zatrudnionym w firmie na umowy cywilnoprawne, w tym kontrakty menedżerskie, może narazić przedsiębiorcę na procesy sądowe o dyskryminację płacową.

Kogo obejmie ustawa

Najważniejsze rozstrzygnięcie zawarto w art. 8 projektu. Przepis ten zawiera zakaz nierównego traktowania osób fizycznych w zakresie warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej, w tym w szczególności w ramach stosunku pracy albo pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Ustawa obejmie wszystkie osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym kontraktu menedżerskiego, umowy o dzieło czy umowy-zlecenia. Przepis ten nakazuje także równe traktowanie osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych ze względu na: na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. W przeciwieństwie do regulacji zawartej w Kodeksie pracy lista kryteriów dyskryminacyjnych w projekcie ustawy jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że zleceniobiorca nie będzie mógł dochodzić roszczeń ze względu na inne kryteria dyskryminacyjne, np. ze względu na miejsce wykonywania zadań.

Konsekwencją wprowadzenia tych przepisów w życie będzie konieczność zrównania wynagrodzeń menedżerów wykonujących te same lub podobne obowiązki w jednym przedsiębiorstwie. Warto też pamiętać, że nakaz równego traktowania będzie się odnosić nie tylko do samego wynagrodzenia, ale do wszelkich warunków wykonywania działalności przez zleceniobiorcę. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca będzie udzielał jednemu zleceniobiorcy płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia usług w celu wyjazdu na urlop wypoczynkowy, to takiego zwolnienia powinien on także udzielić pozostałym zleceniobiorcom.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama