REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zarobki za świąteczne prace?

Subskrybuj nas na Youtube
Merchandiserzy, czyli osoby zajmujące się wykładaniem i ekspozycją towaru na półkach sklepowych, zarabiają najmniej, bo od 5 do 8 PLN.
Merchandiserzy, czyli osoby zajmujące się wykładaniem i ekspozycją towaru na półkach sklepowych, zarabiają najmniej, bo od 5 do 8 PLN.

REKLAMA

REKLAMA

Dorywczą pracę na święta można znaleźć między innymi w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. Na jakie zarobki można liczyć podejmując pracę dorywczą tuż przed Bożym Narodzeniem?

Nikt nie wyobraża sobie świąt bez zimowego drzewka, wielu z nas co roku towarzyszy dylemat odnośnie wyboru choinki – sztuczna czy prawdziwa? Najlepiej w tej kwestii doradzą nam osoby zajmujące się ich bezpośrednią sprzedażą. W zależności od miejsca i warunków pracy godzinowe stawki ich płac wahają się od 9 do 12 PLN. Atrakcyjność tego typu ofert pracy zwiększa wyżywienie i zakwaterowanie finansowane przez niektórych pracodawców, które rekompensuje konieczność pracy na zewnątrz w ciężkiej zimowej aurze.

REKLAMA

Choinkę należy uzupełnić o prezenty, w czym pomogą nam osoby zajmujące się obsługą stoisk handlowych i pakowaniem podarków. Pracujący w tym charakterze zarabiają w ciągu godziny średnio 10 PLN. Podobne wynagrodzenie uzyskują hostessy zajmujące się promowaniem różnego rodzaju produktów – od słodyczy po AGD. Na tym samym poziomie kształtują się zarobki kasjerów w hipermarketach. Co ciekawe, ich stawka godzinowa w grudniu wzrasta niemal dwukrotnie (z ok. 5 do 10 PLN) w stosunku do pozostałych miesięcy.

Zobacz: Jak obliczyć wysokość trzynastej pensji?

Kto to jest merchandiser?

REKLAMA

Merchandiserzy, czyli osoby zajmujące się wykładaniem i ekspozycją towaru na półkach sklepowych, zarabiają najmniej, bo od 5 do 8 PLN. Niskie stawki, niepełny wymiar czasu pracy - od kilku do kilkunastu godzin w tygodniu i wymagany często status studenta czynią takie oferty mało konkurencyjnymi w stosunku do innych prac przedświątecznych.

Dla wszystkich zabieganych i chcących uniknąć uciążliwego stania w kolejkach i „gorączki zakupów” pomocne jest zlecenie usług zakupowych. Za godzinę kupowania produktów w hipermarketach osoby zajmujące się tym fachem inkasują od 6 do 12 PLN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile za karpia i za fajerwerki?

Wyławianie, rozbiór i pakowanie wigilijnej ryby należą do obowiązków pracowników zajmujących się ich sprzedażą. Ile można zarobić w tym charakterze? Stawki są zróżnicowane i wahają się do 6 do 11 PLN. Aby zmotywować pracowników w tym krótkim okresie pracy, tj. 1 - 2 tygodnie przed Wigilią, pracodawcy stosują premie, które sięgają nawet do 550 PLN. W okresie od połowy grudnia do Nowego Roku włącznie pracę znajdą sprzedawcy fajerwerków. Ich godzinowe stawki wahają się od 8 do 12 PLN brutto. Standardowym dodatkiem dla zatrudnionych na tym stanowisku są premie uzależnione od uzyskanego utargu ze sprzedaży.

Za ile odśnieżanie?

W związku z dużymi opadami śniegu na pracę nie mogą narzekać osoby zajmujące się usuwaniem białego puchu z dachów sklepów, bloków czy też chodników i placów. Ze względu na specyfikę pracy oferty kierowane są głównie do mężczyzn, którzy zarabiają średnio 12 PLN. Najwyższe stawki za godzinę odśnieżania wynoszą ok. 20 PLN. Wiele firm stawki uzależnia od obszaru odśnieżonego – za oczyszczenie 1 m2 można zarobić od 1 do 3 PLN.

Świąteczne porządki?

W okresie świątecznym, poza bieganiem po sklepach za zakupami i prezentami, należy zarezerwować odpowiedni czas na gruntowne porządki. Dla wielu zapracowanych osób jest to duży problem. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy, które oferują usługi sprzątające zarówno dla przedsiębiorstw, jak osób prywatnych i instytucji publicznych. Sprzątaniem zajmuje się także wiele osób pracujących w szarej strefie. Na stronach internetowych bez problemu można znaleźć osoby zajmujące się sprzątaniem oraz stawki za ich usługi. Podane poniżej dane dotyczą zarobków netto na godzinę, tj. „na rękę”.

Z tabeli wynika, że świadczący usługi sprzątające najwięcej zarabiają w Warszawie – średnio 14 PLN, najmniej zaś w Białymstoku – 8 PLN. Największe rozbieżności w zarobkach występują w stolicy – stawki wahają się od 10 do 30 PLN. Wynagrodzenie zależy głównie od doświadczenia osób sprzątających i miejsca świadczenia usług – dzielnicy czy osiedla.
Oprócz ogólnego sprzątania całego domu można zamówić specjalistyczne usługi dotyczące np. mycia okien – w zależności od rozmiaru i rodzaju obowiązują różne stawki. I tak za umycie dużego okna balkonowego osoba czyszcząca otrzymuje od 15 do 20 PLN, a zwykłego i dachowego – 10 PLN. Średnio za czyszczenie samych okien można zarobić netto ok. 12 PLN za godzinę.

Na tym jednak usługi osób sprzątających się nie kończą. Za fachowe wypranie brudnego dywanu czy poplamionej wykładziny można zarobić ok. 40 PLN netto za 10 m2. Jest to niemal dwa razy taniej niż u profesjonalnych firm sprzątających, gdzie stawki za podobną usługę wahają się od 70 do 100 PLN. Oprócz powierzchni płaskich można wyprać kanapy i sofy – 50 PLN za sztukę oraz fotele - za 35 PLN. Mycie płytek i pastowanie podłogi wiążą się z zarobkiem rzędu 11 PLN. Najmniej opłacanymi zajęciami są odkurzanie oraz trudne i uciążliwe czyszczenie fug – tylko 5 PLN za godzinę pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

REKLAMA

Gdy nasz dom lśni już od góry do dołu, można wziąć się za sprzątanie samochodu. Na szczęście nie trzeba robić tego samemu – za 30 PLN zajmie się tym ktoś inny. Decyzję o najmie gosposi domowej warto jednak starannie przemyśleć, tak aby nie rozpocząć Nowego Roku z debetem na koncie.

Okres świąteczny jest świetną okazją na doraźne podreperowanie domowego budżetu. Chcący dorobić w ten sposób powinni się jednak śpieszyć – czas leci a święta tuż tuż, więc to już ostatni dzwonek na podjęcie tego typu pracy.

Źródło: wynagrodzenia.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA