REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
pieniądze, zarobki kobiet w UE
pieniądze, zarobki kobiet w UE
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety w Polsce zarabiają średnio tylko 2% mniej niż mężczyźni. W całej Unii Europejskiej jest znacznie gorzej – kobiety zarabiają średnio 16,4% mniej niż mężczyźni. Te dane świadczą wyraźnie, że tylko w Polsce kobiety są cenione przez pracodawców na równi z mężczyznami (różnica 2% jest na granicy błędu statystycznego).

Tak wynika ze statystyk opublikowanych przez Komisję Europejską w przypadającym 5 marca, Europejskim Dniu Równości Wynagrodzeń.

Autopromocja

W 2012 roku obchodzono w UE drugi Dzień Równości Wynagrodzeń od czasu ustanowienia go przez Komisję Europejską w 5 marca 2011 r.

- Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń przypomina nam o dodatkowych dniach i godzinach, które kobiety musiały przepracować „za darmo” od 1 stycznia. Zasada takiej samej płacy za tę samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 r. Najwyższy czas, by wdrożyć ją w praktyce w całej UE – stwierdziła komisarz UE ds. sprawiedliwości i wiceprzewodnicząca Komisji, Viviane Reding.

Dane pokazują, że średnia różnica wynagrodzeń kobiet i mężczyzn wynosiła 16,4% w 2010 r. w całej UE. Dane te potwierdzają nieznaczną tendencję spadkową w ostatnich latach, kiedy to różnica ta wynosiła około 17% lub więcej. Różnica ta sięga od około 2% w Polsce do ponad 27%. w Estonii.

Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – średnia różnica w zarobkach brutto za godzinę pracy kobiet i mężczyzn we wszystkich działach gospodarki – jest stale wysoka, przy znacznych różnicach zależnie od kraju i sektora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ta dysproporcja odzwierciedla w szczególności problem równowagi między pracą i życiem osobistym - wiele kobiet korzysta z urlopów rodzicielskich i pracuje na pół etatu.

Mimo ogólnie nieznacznie pozytywnej tendencji są kraje, w których różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn pogłębia się. Tak jest w Bułgarii, Francji, Portugali, Rumunii, na Węgrzech i Łotwie.

Zdaniem Komisji Europejskiej działania informacyjne są konieczne, aby uświadomić pracodawcom, pracownikom i innym zainteresowanym stronom przyczyny występowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz sposoby ich zmniejszenia.

Komisja proponuje w tym zakresie:

- szkolenia dla przedsiębiorstw oraz wymianę dobrych praktyk na temat argumentów ekonomicznych przemawiających za równouprawnieniem płci, metody i instrumenty pozwalające likwidować te różnice w przedsiębiorstwach;

- klip wideo zwracający uwagę na istniejące nierówności między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn;

- zaktualizowaną stronę internetową kampanii zawierającą nową część dotyczącą istotnej roli umów zbiorowych między partnerami społecznymi w likwidowaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn; instrumenty pozwalające wychwycić różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w miejscu pracy; oraz listę kontrolną mającą na celu uwzględnienie kwestii równości wynagrodzeń w umowach zbiorowych;

- szereg imprez krajowych w 17 państwach członkowskich UE mających na celu rozpowszechnianie informacji o nierównościach w zakresie wynagrodzeń.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach


Komisja ściśle współpracuje w omawianym zakresie z państwami członkowskimi. Co dotąd udało się zrobić:

W grudniu 2011 r. Komisja zorganizowała wymianę dobrych praktyk w celu zaradzenia problemowi różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Rząd niemiecki zaprezentował instrument, który wprowadził w 2009 r. (Logib-D software), umożliwiający przedsiębiorstwom analizę własnych różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Austria przedstawiła nowe środki prawne poprawiające przejrzystość płac w przedsiębiorstwach, obejmujące między innymi składanie rocznych sprawozdań na temat różnic w wynagrodzeniach.

Dzięki unijnym i krajowym przepisom w zakresie równości płac zmniejszyła się liczba przypadków bezpośredniej dyskryminacji, tj. różnic w płacach kobiet i mężczyzn wykonujących dokładnie tę samą pracę. Jednak problem zróżnicowania wynagrodzenia wykracza daleko poza ten aspekt, odzwierciedlając utrzymującą się nierówność na rynku pracy w ujęciu ogólnym.

Tu można znaleźć więcej informacji:

Komisja Europejska – różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Portal informacyjny Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości:

Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości

Źródło: Komisja Europejska

Zarobki kobiet w UE
eurostat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA