Wynagrodzenie przy umowie zlecenie - porada
REKLAMA
REKLAMA
Nieodpłatność zlecenia może wynikać jedynie z wyraźnego zastrzeżenia umownego, bądź ze szczególnych stosunków istniejących między zleceniodawcą i zleceniobiorcą, ale okoliczności te musi udowodnić osoba (co do zasady zleceniodawca), która się na nie powołuje.
REKLAMA
Wynagrodzenie jest z reguły ustalane przez strony w umowie zlecenia, która powinna być zawarta na piśmie. Jeżeli strony nie ustaliły w umowie wysokości wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Wyliczenie wysokości wynagrodzenia oprzeć należy w takiej sytuacji na wyliczeniu czasu poświęconego na wykonanie zlecenia z uwzględnieniem stopnia skomplikowania zleconych czynności oraz kwalifikacji zleceniobiorcy.
Przeczytaj: Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło
Strony mają swobodę w określeniu wysokości wynagrodzenia w umowie. Wynagrodzenie może być określone w pieniądzach, jak i w rzeczach innego rodzaju, usługach czy innych świadczeniach. Strony mają również swobodę w określeniu w umowie terminu zapłaty wynagrodzenia oraz sposobu zapłaty wynagrodzenia (jednorazowo czy częściami). W wypadku, gdyby strony niczego w tym przedmiocie w umowie nie postanowiły, wynagrodzenie należy się zleceniobiorcy dopiero po wykonaniu zlecenia.
Pan Tomek zawarł z Panią Anią ustną umowę zlecenia. Na spotkaniu strony ogólnie ustaliły jaki będzie zakres zlecenia i jakie będzie wynagrodzenie. W związku z tym, że Pan Tomek dość długo był bezrobotny, zgodził się na warunki Pani Ani i nie nalegał na umowę pisemną. Po miesiącu pracy zgłosił się do Pani Ani o wynagrodzenie za przepracowany miesiąc, Pani Ania odmówiła jednak twierdząc, że wynagrodzenie zapłaci dopiero po wykonaniu całego zlecenia. Jeżeli strony nic innego nie ustaliły w trakcie ustalania warunków umowy zlecenia, to Pani Ania ma prawo wstrzymać wynagrodzenie do czasu wykonania zlecenia w całości.
Polecamy serwis Umowy pracownicze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat