reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Akta osobowe - notatki pracodawcy na temat pracownika

Akta osobowe - notatki pracodawcy na temat pracownika

W aktach osobowych pracownika może być przechowywana tylko i wyłącznie dokumentacja określona przepisami prawa pracy. Dlatego pracownik może domagać się od pracodawcy usunięcia z akt osobowych notatek służbowych na swój temat.

Żadne przepisy prawa nie zabraniają sporządzania notatek służbowych na temat pracownika ani pracodawcy, ani innym osobom, które zajmują się obsługą kadrową personelu danej firmy. Niemniej jednak w takich zapiskach nie powinny znajdować się informacje godzące w dobre imię i godność pracownika. 

Czy pracodawca może wymagać informacji o stanie cywilnym w CV >>

Inną kwestią jest jednak umieszczanie ich w aktach osobowych pracownika, co zdecydowanie jest niezgodne z prawem. Dlatego pracodawca, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę, nie może powoływać się na sporządzane notatki, jeżeli pracownik o niej nie wiedział.

W aktach osobowych pracownika może być przechowywana tylko i wyłącznie dokumentacja określona enumeratywnie przez przepisy rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Dlatego też notatki te powinny być usunięte z akt osobowych, a pracownik może domagać się tego od pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama