| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Co to jest gotowość do pracy?

Co to jest gotowość do pracy?

Może zdarzyć się sytuacja, że pracownik nie może wykonywać pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ale jest gotowy do wykonywania takiej pracy i pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, za tak zwaną gotowość do pracy pracownikowi będzie się należało wynagrodzenie za pracę, wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, wówczas pracownikowi będzie się należało 60% wynagrodzenia.

W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aby pracownik otrzymał wynagrodzenie za gotowość do pracy muszą być zatem spełnione łącznie dwie przesłanki:
1. po pierwsze musi być gotowy do pracy,
2. po drugie, niemożność wykonywania pracy jest spowodowana przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy.

Porównaj: Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła

Co to jest gotowość do pracy

Gotowość pracownika do pracy polega przede wszystkim na tym, że ma on zarówno fizyczne, jak i psychiczne możliwości sprawowania pracy na rzecz pracodawcy. Ponadto, musi jednoznacznie wyrazić wolę sprawowania pracy.

Polecamy serwis Kodeks pracy

Okolicznościami dotyczącymi pracodawcy będą natomiast takie okoliczności, zawinione bądź niezawinione przez pracodawcę, które umożliwiają wykonywanie pracy.

Okolicznościami zawinionymi przez pracodawcę będzie przykładowo brak materiałów niezbędnych do pracy, które nie zostały wcześniej przez niego zamówione. Do przyczyn niezawinionych zaliczyć można na pewno warunki atmosferyczne, których zaistnienie powoduje niemożność wykonywania pracy, np. wylewanie asfaltu w trakcie deszczu.

Jeżeli zatem pracownik jest gotowy do wykonywania pracy i spełnia wszystkie istotne wymagania, ale pracy wykonywać nie może, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mu wynagrodzenie za tzw. czas przestoju.

Pan Jacek pracuje w dużej hali produkcyjnej. Jego wynagrodzenie wynosi 2000zł miesięcznie. W połowie miesiąca nastąpiła awaria jednej z maszyn i Pan Jacek nie mógł wykonywać swoich obowiązków przez tydzień. Pomimo tego przychodził codziennie do pracy i tym samym wyrażał swoją gotowość do pracy, pracodawca nie ma zatem żadnych podstaw, aby zmniejszyć jego wynagrodzenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »