Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
REKLAMA
REKLAMA
- Czerwcowa waloryzacja – dlaczego tak nie korzystna, skoro rekordowa?
- Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
- Waloryzacja czerwcowych emerytur - co z ustawą?
Czerwcowa waloryzacja – dlaczego tak nie korzystna, skoro rekordowa?
Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku. Tak więc już w dniu 1 czerwca 2024 r. zaczęła się waloryzacja składek emerytalnych i tzw. kapitału początkowego. W 2024 r. składki emerytalne i kapitał początkowy na kontach w ZUS wzrosną o 14,87 proc., a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji. Dochodzi do waloryzacji, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.
REKLAMA
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Nie, nie opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu danego roku, ponieważ ma miejsce wówczas waloryzacja świadczeń emerytalnych. Warto poczekać.
Dla przyszłych emerytów lepiej jest się wstrzymać się z wnioskiem o emeryturę do lipca 2024, aby skorzystać z korzystniejszych warunków waloryzacji.
Rozgoryczeni emeryci piszą:
- "ja w 2009 r.1 czerwca przeszedłem na emeryturę po przepracowaniu 43lata pracy , nikt mnie nie poinformował w ZUsie że to przejście jest nie korzystne, trzymano w urzędach zusowskich to w tajemnicy, a dowiedziałem się po kilku latach z gazet, jestem stratny kilkanaście tysięcy zł z odsetkami . pewnie czekają aż czas sam to rozwiąże , do kogo mam się zwrócić o pomoc pytam?".
- "Jest to okrutnie krzywdzące dla czerwcowych. Przy składaniu wniosku nie powiedziano mi w ZUS że to niekorzystne. Dowiedziałam się o tym kilka miesięcy później z internetu. Sprawa miała być uregulowana w pierwszej kolejności i nagle cisza.".
- "Mój mąż najpierw musiał pracować do 67 lat bo rząd (…) podniósł wiek emerytalny!Pózniej ze względu na widmo prywatyzacji na siłę wysłano go w czerwcu na emeryturę! Nikt nie mówił że czerwcowe emerytury są zaniżone! Z emerytury korzystał tylko przez 5 lat! Teraz ja pobieram rentę rodzinną i nikt nie jest w stanie mi powiedzieć czy moje renta zostanie przeliczona i czy dostanę wyrównanie tego co zabrano mężowi!Pani w ZUS była opryskliwa i jedno co mi powiedziała to to,że mam czekać na decyzję Sejmu! No to czekam! Obym doczekała!".
Waloryzacja czerwcowych emerytur - co z ustawą?
Nowelizującą z 2021 r. wprowadzono nowy, korzystniejszy niż wcześniej obowiązujący, mechanizm waloryzacji kwartalnej składek na ubezpieczenie emerytalne, reagując w ten sposób na wieloletni problem „emerytur czerwcowych”. W art. 17 ustawy nowelizującej z 2021 r. ustawodawca postanowił jednak, że nowe zasady ustalania wysokości „emerytur czerwcowych” mają zastosowanie tylko do emerytur przyznanych na wniosek zgłoszony po 31 maja 2021 r. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiło zapytanie prawne Sądu Okręgowego w Elblągu, IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Pytanie dotyczyło braku możliwości ustalenia wysokości emerytury na nowo, w oparciu o kwartalną formułę waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego, w przypadku osób, które wniosek o emeryturę zgłosiły przed dniem 1 czerwca 2021 r. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. akt P 7/22, jest taki, że TK stwierdził, że: artykuł 17 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1621) w związku z art. 25a ust. 2 pkt 2 i ust. 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, ze zm.) w zakresie, w jakim pomija emerytury przyznane na wniosek zgłoszony przed 1 czerwca 2021 r., jest niezgodny z art. 32 ust. 1 w związku z art. 67 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie.
Rzecznikowi Praw Obywatelskich została przekazana odpowiedź w sprawie uregulowania zasad przyznawania emerytur dla tzw. emerytów czerwcowych z lat 2009-2019, jednak wciąż nie wiadomo jaki jest postęp prac. Samo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mów, że sprawa jest ważna, pilna i wymaga zmian. Co z tego, skoro nie ma regulacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat