Czy brak wypłaty zarobków w terminie może być przyczyną wypowiedzenia umowy przez pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy i jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikowi
Wynagrodzenie pracownika powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy przez pracownika. Tak ustalone wynagrodzenie pracownik powinien otrzymywać w ściśle określonym czasie, miejscu i formie. Pracodawca wypłaty wynagrodzenia dokonuje co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za prace płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
REKLAMA
Zobacz także: Za niewypłacone wynagrodzenie można żądać odsetek i odszkodowania
Możliwość wypowiedzenia umowy przez pracownika
Co jeśli pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia w terminie? Niewypłaceni wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie stanowi bez wątpienia wystarczającą przyczynę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę. Co ważne jest, to podstawa do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownik bowiem może rozwiązać umowę o prace bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia w terminie ciężko narusza obowiązek wobec pracownika. Kwintesencja stosunku pracy jest bowiem świadczenie przez pracownika pracy za odpowiednim wynagrodzeniem. Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wypłata pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Co ważne pracodawca nie może się zasłaniać swoją złą sytuacją finansową. Od obowiązku terminowego wypłacania wynagrodzenia nie zwalniają pracodawcę trudności w pozyskaniu środków finansowych.
Pracownikowi, który wypowiedział umowę o pracę z powodu braku wypłaty wynagrodzenia w terminie przysługuje ponadto odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Jeśli pracodawca nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za prace lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika podlega karze grzywny od 1 000 do 30 000 zł.
Zobacz także: Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA