reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?

Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Za czas tego urlopu pracownikowi należy się takie samo wynagrodzenie, jak w sytuacji gdyby świadczył pracę. Co jednak w sytuacji, gdy jeden pracownik ma z pracodawcą zawartą umowę o pracę i umowę o dzieło?

Pan Adam pracuje w firmie marketingowej na podstawie umowy o pracę. Jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3500 zł. W związku z redukcją wydatków na wynagrodzenia, kwota jego miesięcznego została zmniejszona o 500 zł, w zamian za to pracodawca zawarł z nim umowę o dzieło na wykonanie kilku projektów, które będą dodatkowo płatne, 500 zł za projekt. Kiedy Pan Adam wybrał się na miesięczny urlop, otrzymał od swojego pracodawcy wynagrodzenie w wysokości 3000 zł, zatem nie została mu uwzględniona umowa o dzieło, z której uzyskał w ostatnich trzech miesiącach dochody. W ocenie Pana Adama umowa o dzieło powinna zostać potraktowana jako zmienny składnik wynagrodzenia, który jest wliczany do wynagrodzenia urlopowego.

Niestety interpretacja Pana Adama jest błędna, umowa o dzieło w połączeniu z umową o pracę nie stanowi zmiennego składnika wynagrodzenia wliczanego do wynagrodzenia urlopowego.

Przeczytaj również: Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada

W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 marca 2008 r. sygn. akt: II PK 183/07 stwierdzając, że do wynagrodzenia urlopowego uwzględnia się tylko wynagrodzenie ze stosunku pracy. Wszelkie inne umowy, takie jak dzieło czy zlecenie oraz wynagrodzenie otrzymywane za prace dodatkowe świadczone na rzecz tego samego pracodawcy na podstawie dwóch lub więcej umów nie będzie miało znaczenia.

Polecamy serwis: Urlopy

Inaczej kwestia tego wynagrodzenia przedstawiałaby się w przypadku, gdyby Pan Adam zamiast umowy o dzieło był objęty np. zakładowym regulaminem wynagradzania, przewidującym np. dodatkowe premie za ukończenie projektu ze szczególnym zaangażowaniem i przed terminem. Wówczas taka premia traktowana byłaby jako zmienny składnik wynagrodzenia i wliczana do wynagrodzenia urlopowego.

Podsumowując, pracodawca Pana Adama zgodnie z prawem wypłacił mu za czas urlopu wynagrodzenie wynikające tylko z umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama