reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy pracodawcy i pracownicy są tolerancyjni?

Czy pracodawcy i pracownicy są tolerancyjni?

Mirella Panek-Owsiańska

prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Tolerancja jest pojęciem stosowanym w socjologii, badaniach nad religią i kulturą, w języku biznesowym częściej pojawia się pojęcie zarządzania różnorodnością, czyli świadomy proces zmierzający do uwzględniania i optymalnego wykorzystania różnorodności w miejscu pracy, przynoszący korzyści zarówno firmie, jak i osobom w niej zatrudnionym.

Nie jest to jedynie dobrowolna polityka firmy, polskie prawo, realizując wytyczne unijne, nakłada na pracodawców obowiązek równego traktowania w zatrudnieniu i zakaz dyskryminacji. Niestety, bez odpowiedniego monitoringu antydyskryminacyjne przepisy prawa pracy nie są wystarczająco skuteczne, brakuje także kampanii edukacyjno-promocyjnych. Mimo niskiego poziomu wiedzy menedżerów na temat zjawiska dyskryminacji i korzyści płynących z polityki różnorodności są w Polsce firmy, które mają dobre praktyki w tym obszarze. Carrefour podpisał porozumienie z Mazowieckim Oddziałem Polskiego Związku Głuchych, które pozwoliło na zatrudnianie w sklepach osób niesłyszących, Microsoft w ramach programu „Pracujący rodzic” wspiera pracowników w godzeniu ról rodzinnych i zawodowych, PricewaterhouseCoopers powołał wewnętrzny zespół ds. różnorodności, który monitoruje karierę i rozwój zawodowy pracowników.

Najczęstszą motywacją programów z zakresu diversity jest zwiększenie efektywności pracy i innowacyjności zespołów. Wśród barier przedsiębiorcy wymieniają istniejące stereotypy i uprzedzenia, brak dostępu do wiedzy oraz nieprecyzyjne prawo.

Patrząc na trendy światowe, wydaje się, że także w Polsce coraz więcej firm będzie tworzyć środowiska pracy, w których każda osoba, bez względu na różnice będzie szanowana i doceniana.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama