REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie zasadnicze, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy naliczyć składki przy opóźnieniu w wypłacie wynagrodzenia

Nasza firma, ze względu na przejściowe problemy z płynnością finansową, nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2011 r. (termin płatności do 10 stycznia 2012 r.). Wypłaty dokonamy wraz z odsetkami w lutym br. Czy w styczniu należy naliczyć składki na ubezpieczenia za grudzień w sytuacji, gdy należne wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone? Jakie dokumenty rozliczeniowe trzeba złożyć do ZUS?

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

W związku ze zmianą systemu wynagradzania na prowizyjny i trudnością w ustaleniu wysokości wynagrodzeń w miesiącu, za który przysługują, podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu wypłat wynagrodzeń z ostatniego dnia miesiąca na 10. dzień następnego miesiąca. Pracownicy zostali poinformowani o zmianie 16 stycznia br. Czy to oznacza, że wynagrodzenia za styczeń możemy wypłacić w pełnej wysokości 10. lutego?

Przejęcie zakładu pracy a obowiązki bhp

Pracodawca na mocy art. 231 Kodeksu pracy przejął część zakładu pracy a z nim kilkunastu pracowników. Czy ma prawo domagać się od byłego pracodawcy o całość dokumentacji pracowniczej (akt osobowych) w tym potwierdzenie przeprowadzenia szkoleń z zakresu bhp i badań lekarskich? Czy ma obowiązek poddania pracowników badaniom lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanych stanowiskach? Czy musi ponownie przeszkolić przejętych pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

Delegacja pracowników do krajów UE

Pracodawca polski przez czas delegacji powinien stosować przepisy korzystniejsze dla pracownika delegowanego, np. jeśli prawo państwa delegacji nie przywiduje dodatku za nadgodziny, polski pracodawca powinien go jednak wypłacić.

REKLAMA

Kariera w międzynarodowym środowisku – opis praktyk

Praca w międzynarodowej firmie wiąże się z możliwością rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji i umiejętności. Dzięki zatrudnieniu w międzynarodowym środowisku pracownicy nie tylko mają dostęp do najlepszych praktyk, najnowocześniejszych technologii, lecz także poszerzają horyzonty, poznają świat i stają się wrażliwi kulturowo.

Kiedy roszczenia pracownicze ulegają przedawnieniu

Prawo do żądania wypłaty zaległych świadczeń pracowniczych jest ograniczone czasowo. Możliwość dochodzenia np. zaległego wynagrodzenia ulega przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia, w którym świadczenie stało się wymagalne.

Jakie kompetencje decydują o przewadze konkurencyjnej firmy

Dlaczego firmy mają trudność we właściwym doborze kompetencji? Co powoduje, że modele kompetencji nie spełniają oczekiwań w nich pokładanych? Może po prostu nie są dobrym pomysłem? Albo inaczej: definiują nie to, czego potrzebują nowoczesne organizacje?

Zasady zawierania umów terminowych po 1 stycznia 2012 r.

W okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej pracodawcy mogli zawierać wielokrotnie umowy na czas określony. Jednak od 1 stycznia 2012 r. każda trzecia umowa terminowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

REKLAMA

Koniec ustawy antykryzysowej to zagrożenie dla miejsc pracy

Z końcem 2011 r. przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa (tj. ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców). Pracodawcy liczą jednak na przedłużenie obowiązywania rozwiązań z ustawy dotyczących prawa pracy.

Czy spółka może zatrudnić swojego jedynego udziałowca

Nasza spółka z o.o chce zatrudnić swojego jedynego udziałowca na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe, jeżeli umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wówczas nie będzie można zakwestionować, że w tak zawartym stosunku pracy brakuje elementu podległości służbowej. Czy to prawda?

Jak skutecznie motywować pracowników?

Mój szef do znudzenia powtarza nam, jego podwładnym, że mamy zawsze szukać potrzeb naszych klientów, bo tylko wtedy będziemy w stanie ich dobrze obsługiwać. Zgadzam się z tym, a jednocześnie mam do niego żal, że wcale go nie interesują nasze potrzeby. Gdyby znał niektóre z nich, pracowałoby się nam lepiej.

Jakie przepisy stosować po zakończeniu obowiązywania ustawy antykryzysowej

Z końcem grudnia 2011 r. przestanie obowiązywać ustawa antykryzysowa. Mimo zapowiedzi jej przedłużenia, nie ma obecnie w Sejmie projektu, który wydłużałby czas stosowania ustawy antykryzysowej.

Jakie dokumenty potwierdzają okresy zatrudnienia w państwach UE

Pracodawca nie może odmówić udziału w rekrutacji kandydatom tylko z tego powodu, że przedstawili oni nieznane prawu polskiemu dokumenty potwierdzające poprzednie okresy zatrudnienia.

Odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój – opis praktyk

Odpowiedzialność biznesu to proces poznawania i włączania zmieniających się oczekiwań społecznych w strategię zarządzania, a także monitorowania wpływu takiej strategii na wzrost wartości firmy. Coraz większa złożoność i zmienność otoczenia jest jednym z najważniejszych czynników powodujących konieczność poszukiwania coraz lepszych dróg zrównoważonego rozwoju. Jakie zatem działania CSR podejmują firmy ING Bank Śląski, Polkomtel i Grupa TP?

Mediacje jako narzędzie wspierania zmiany w organizacji

W sytuacjach zmian w firmie o konflikt bardzo łatwo. Kto jest za niego odpowiedzialny? Liderzy? Zespół? Prezes? Na żadne z tych pytań nie można odpowiedzieć twierdząco. Konflikt jest nieuniknioną częścią rozwoju firmy, za jego pojawienie się odpowiedzialne jest życie i kreatywność. Warto jednak wyczuć moment, kiedy sprawy nazbyt się komplikują i zagrażają temu rozwojowi.

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

W styczniu 2012 r. chcemy zatrudnić osobę na zastępstwo za kierowniczkę działu. Zastępca nie ma jednak dużego doświadczenia na tym stanowisku. Czy mamy obowiązek wskazać w umowie pracownika zastępowanego wynagrodzenie w tej samej wysokości, które otrzymywała nieobecna pracownica? Czy możemy zastosować inny system wynagradzania zastępcy?

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Wymiar urlopu a praca w gospodarstwie rolnym

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom, które są naszymi pracownikami, a wcześniej pracowały w gospodarstwie rolnym? Czy i w jaki sposób włączamy ten okres do obliczenia przysługującego im wymiaru urlopu?

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

Kiedy utwór stworzony przez pracownika należy do niego, a kiedy do pracodawcy?

Projektanci obuwia czy ubrań, dekoratorzy wnętrz, dziennikarze, graficy komputerowi, floryści – to niewielka część osób wykonujących pracę o charakterze twórczym w ramach stosunku pracy. Czy przygotowanymi w ten sposób utworami twórcy (pracownicy) mogą swobodnie dysponować? Odpowiedzi na to pytanie szukać należy w unormowaniach ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać telepracowników

Przepisy o telepracy zostały wprowadzone do Kodeksu pracy przed czterema laty. Mimo upływu czasu pracodawcy rzadko korzystają z tej formy zatrudnienia. Przyczyną tego są stereotypy o zagrożeniach związanych z telepracą.

Świadczenia dla bezrobotnych w prawie UE

W przypadku świadczeń przyznawanych osobom bezrobotnym zasadę sumowania okresów ubezpieczenia stosuje się pod warunkiem, że bezrobotny ubiega się o świadczenie w państwie, w którym ukończył ostatni okres ubezpieczenia.

Czy zagraniczne świadectwo pracy powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego

Na jakiej podstawie można wypłacić wynagrodzenie żonie pracownika

Jeden z naszych pracowników, który pobiera wynagrodzenie w kasie, w dniu wypłaty przebywał w szpitalu. Zadzwoniła do nas żona tego pracownika i domaga się wypłaty wynagrodzenia. Na jakiej podstawie możemy dokonać wypłaty małżonce pracownika? Czy mamy prawo żądać od niej aktu małżeństwa i innych dowodów potwierdzających wspólne pożycie?

Wzrosło bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce, liczone wg. metodologii Eurostatu, wzrosło w październiku o 0,1 proc.

Zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze muszą opłacać za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nalicza się je od pełnego przychodu objętego składką emerytalną.

Jak przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia

Pracodawca zatrudniając nowego pracownika musi poinformować go o warunkach zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że taki sam obowiązek istnieje w razie zmiany tych warunków, np. po uzyskaniu prawa do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc. wobec 11,8 proc. we wrześniu - podał GUS.

Czy odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia stanowią przychód pracownika

W listopadzie br. wypłaciliśmy pracownikowi zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za sierpień i wrzesień br. Czy w tej sytuacji przychodem pracownika będą również odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia?

Do przewozu towarów nie potrzeba umowy o pracę

Rolnicy i inne podmioty, które nie są przedsiębiorcami nie muszą zawierać umowy o pracę z osobami, które przewożą ich towary do innej miejscowości, a celnicy nie mogą ich karać za brak licencji na transport drogowy - wynika z wyroku NSA.

Czy każdy pracodawca powinien posiadać odrębny rachunek środków zfśs

Pracodawcy nieobjęci ustawowym obowiązkiem tworzenia funduszu, tj. zatrudniający na dzień 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie mają też obowiązku utworzenia odrębnego rachunku bankowego dla środków zfśs i nie muszą przekazywać na niego odpisów i zwiększeń.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3.617,16 zł, co oznacza, że roczny wzrost o 5,1 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,0 proc. - podał GUS.

Przeliczenie nowej emerytury

W maju 2011 r. ukończyłam 60 lat i nabyłam prawo do emerytury. ZUS ustalił mi świadczenie całkowicie na nowych zasadach. Rozwiązałam stosunek pracy, ale od 1 czerwca br. zatrudniłam się ponownie. W styczniu przyszłego roku chciałabym zgłosić wniosek o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych. Czy ZUS dokona wtedy ponownego ustalenia emerytury, czy też wyda decyzję odmowną ze względu na to, że nie upłynie jeszcze wówczas pełny rok od przyznania świadczenia?

Kiedy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia?

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Istnieją jednak przypadki, gdy mimo wykonywania pracy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy wykonana praca jest wadliwa.

Konsekwencje nieprawidłowego obliczenia wynagrodzenia

Kara grzywny do 30000 zł grozi temu, kto nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę. Ta sama kara grozi w razie nieuzasadnionego obniżenia wynagrodzenia lub dokonania potrącenia.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym.

Dodatek za warunki pracy dla nauczyciela

Oceny, czy warunki, w których pracuje nauczyciel, należy uznać za trudne i uciążliwe, nie dokonują ani dyrektor szkoły, ani nauczyciel. Zatem uznanie określonej pracy za pracę w warunkach trudnych lub uciążliwych nie jest uzależnione od woli pracodawcy czy pracownika.

Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada br.

Stopa bezrobocia nie wzrosła

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc., czyli tyle co we wrześniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak. Jej zdaniem, to dobra wiadomość, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie rośnie w związku z zakończeniem prac sezonowych.

Ujawnienie danych osobowych pracowników w razie dyskryminacji płacowej

Informacja dotycząca wysokości wynagrodzenia pracownika należy do kategorii jego dóbr osobistych i podlega ochronie. Jednakże, jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, nie można zwolnić dyscyplinarnie kadrowej, która zdradziła dane osobowe pracowników, żeby udowodnić przed sądem dyskryminację płacową w swoim zakładzie pracy.

Szkolenia inne niż bhp a czas pracy

Problem zaliczania do czasu pracy pracownika szkoleń innych niż szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy od dawna wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji. Wynika to z faktu, że ustawodawca nie przewidział w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy jakiejkolwiek regulacji w tym zakresie.

Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?

Na co wpłynie wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2012 r.

W 2012 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 1500 zł (o 114 zł), a dla pracowników w pierwszym roku pracy do 1200 zł (o 91,20 zł). Z podwyżką płacy minimalnej związany jest również wzrost innych należności pracowniczych, które są od niej uzależnione. Dotyczy to m.in. dodatku za pracę w nocy, minimalnej podstawy zasiłku oraz kwoty wolnej od potrąceń.

Przewidywane pogorszenie sytuacji na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia wzrósł w październiku w porównaniu do września - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Praca za granicą - najczęściej w Niemczech i Wielkiej Brytanii

11 proc. Polaków pracowało za granicą w ciągu ostatnich 10 lat. Głównym celem czasowych migracji zarobkowych są Niemcy. Drugim najpopularniejszym kierunkiem migracji Polaków jest Wielka Brytania. Do ważnych kierunków migracji zarobkowych można zaliczyć także Holandię oraz Włochy.

Co grozi pracodawcy za niewykonanie ugody sądowej

Ugoda sądowa podobnie jak wyrok po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem uprawniającym pracownika do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego i przymusowego odzyskania od pracodawcy należności pieniężnej bądź wykonania przez niego innego świadczenia.

Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na przełomie 2011/2012 roku

Od początku 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Praca zarobkowa dzieci w wieku szkolnym

W tym roku w co piątym gospodarstwie domowym, w którym są dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno z nich w czasie wakacji pracowało zarobkowo - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek CBOS.

Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury

Pod koniec sierpnia br. ukończyłem 65 lat. Na początku września po rozwiązaniu stosunku pracy zgłosiłem wniosek o emeryturę. ZUS przyznał mi to świadczenie, uwzględniając 26 lat i 3 miesiące okresów składkowych oraz 3 lata nieskładkowe. Od 1 października br. ponownie podjąłem zatrudnienie. Czy na początku przyszłego roku będę mógł zgłosić wniosek o doliczenie nowego stażu pracy do wymiaru emerytury, czy też trzeba będzie dłużej poczekać na możliwość podwyższenia świadczenia?

REKLAMA