| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Na jakiej podstawie można wypłacić wynagrodzenie żonie pracownika

Na jakiej podstawie można wypłacić wynagrodzenie żonie pracownika

Jeden z naszych pracowników, który pobiera wynagrodzenie w kasie, w dniu wypłaty przebywał w szpitalu. Zadzwoniła do nas żona tego pracownika i domaga się wypłaty wynagrodzenia. Na jakiej podstawie możemy dokonać wypłaty małżonce pracownika? Czy mamy prawo żądać od niej aktu małżeństwa i innych dowodów potwierdzających wspólne pożycie?

Ponieważ przepisy prawa nie precyzują, jakich formalności powinien dopełnić małżonek pracownika, aby odebrać jego wynagrodzenie, mogą Państwo zażądać od żony pracownika przestawienia dokumentów potwierdzających zawarcie małżeństwa i wspólne pożycie. Powinni Państwo wówczas sprawdzić, czy pracownik nie złożył sprzeciwu wobec wypłaty należności swojej żonie. Jeżeli jednak żona Państwa pracownika przedstawi wystawione przez męża upoważnienie do odbioru wynagrodzenia, przedkładanie przez nią dodatkowych dokumentów jest zbędne.

Decyzję, komu zostanie wypłacone wynagrodzenie za pracę, podejmuje pracownik. Jednak w szczególnych przypadkach jego małżonek jest osobą, której pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w pierwszej kolejności, bez uprzedniej konieczności składania przez pracownika jakiegokolwiek upoważnienia.

Małżonek pracownika jest uprawniony do pobrania za niego wynagrodzenia, jeżeli zostaną spełnione łącznie 3 warunki:

  • małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu, co oznacza, że razem mieszkają i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe; pożyciem nie jest faktyczna separacja, a tym bardziej separacja orzeczona przez sąd,
  • pracownik z powodu przemijającej przeszkody (np. pobyt w areszcie tymczasowym, pobyt w delegacji służbowej, nagła choroba) nie może podjąć wynagrodzenia osobiście,
  • pracownik nie wyraził sprzeciwu wobec takiego sposobu wypłaty należnego mu wynagrodzenia za pracę.

W takiej sytuacji drugi małżonek może działać w sprawach zwykłego zarządu, czyli m.in. pobierać za niego należności z tytułu wynagrodzenia za pracę. Wówczas pisemne upoważnienie czy nakaz sądu nie są wymagane.

Przed odbiorem wynagrodzenia małżonek Państwa pracownika powinien udowodnić fakt zawarcia małżeństwa, przedkładając skrócony odpis aktu małżeństwa. Dodatkowo, w razie wątpliwości, mogą Państwo zobligować małżonka pracownika do złożenia oświadczenia w zakresie pozostawania w związku małżeńskim i potwierdzającego fakt wspólnego pożycia. W razie złożenia przez małżonka nieprawdziwego oświadczenia, a tym samym wypłaty wynagrodzenia nieupoważnionej osobie, w przypadku sporu z pracownikiem pracodawca może udowodnić, że został wprowadzony w błąd.

Identyfikacja osoby uprawnionej do odbioru wynagrodzenia, jaką jest współmałżonek, spoczywa na pracodawcy. Sposób postępowania w takich sytuacjach może on zamieścić w regulacjach wewnątrzzakładowych, np. w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy, a jeżeli nie jest zobowiązany do ich utworzenia – w informacji wewnątrzzakładowej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK