REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik

REKLAMA

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym.

Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia we właściwej formie, nie wykonuje tego obowiązku w sposób należyty. Skutkuje to powstaniem po jego stronie odpowiedzialności odszkodowawczej. Pracownik może odmówić przyjęcia wynagrodzenia w niewłaściwej formie i domagać się zapłaty w formie właściwej, a ponadto wypłacenia odsetek za czas zwłoki. Jeżeli pracownik poniósł szkodę z powodu niewłaściwego wykonania zobowiązania z przyczyn, za które pracodawca ponosi odpowiedzialność, służy mu również roszczenie o naprawienie szkody.

REKLAMA

Autopromocja

Do rąk własnych lub na konto pracownika

Ogólną zasadą prawa pracy jest wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika. Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacone co najmniej raz w miesiącu kalendarzowym, przy czym dzień wypłaty musi być z góry ustalony i stały. Z góry ustalone powinno być również miejsce wypłaty wynagrodzenia. Stosowne zapisy regulujące tę kwestię powinny znaleźć się w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź w układzie zbiorowym pracy. Jeśli takie nie funkcjonują w firmie, kwestie te powinna regulować umowa o pracę.

WAŻNE!

Wynagrodzenia pieniężne mogą być wypłacane wyłącznie w pieniądzu mającym prawny obieg, a wypłaty w postaci weksli, bonów, kuponów lub we wszelkiej innej formie uważanej za reprezentującą pieniądz mający prawny obieg są zakazane.

Komu pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie? >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata w innej formie niż pieniężna może nastąpić wyłącznie na podstawie postanowień układu zbiorowego pracy bądź też jeśli pracownik wyraził na to zgodę na piśmie. Wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne (wyrok SN z 24 września 2003 r., I PK 324/02).

WAŻNE!

Za moment zapłaty przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego pracownika lub wypłaty gotówki do rąk pracownika.


Wypłata wynagrodzenia osobie trzeciej

Pracodawca może wypłacić wynagrodzenie innej osobie wyłącznie pod warunkiem legitymowania się przez nią pisemnym pełnomocnictwem udzielonym przez pracownika do jego odbioru. Pracodawca wypłacający wynagrodzenie osobie trzeciej, która nie została uprzednio wskazana na piśmie przez pracownika, narusza obowiązek prawidłowej wypłaty.

Nieco odmiennie prezentuje się sprawa, jeśli chodzi o odbiór wynagrodzenia przez małżonka pracownika pozostającego we wspólnym pożyciu. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie przemijającej przeszkody „małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Względem osób trzecich sprzeciw jest skuteczny, jeżeli był im wiadomy”. Oznacza to, że pracodawca nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia przysługującego pracownikowi na ręce jego małżonka, chyba że pracownik sprzeciwia się temu.

Wypłata wynagrodzenia przez pieniężny przekaz pocztowy

Zasady te należy stosować odpowiednio w przypadku wypłaty wynagrodzenia przez pieniężny przekaz pocztowy.

Jeżeli adresat nie złożył na poczcie odmiennej dyspozycji, kwotę pieniężną określoną w przekazie doręcza się:

  • adresatowi pod wskazanym adresem,
  • przedstawicielowi ustawowemu adresata, w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej,
  • osobie pełnoletniej mieszkającej razem z adresatem.

Czy można wypłacać wynagrodzenie częściej niż raz miesiącu >>

Jeśli poczta doręczy wynagrodzenie w sposób niezgodny ze wskazanymi powyżej przepisami, pracownikowi przysługuje roszczenie o zapłatę do pracodawcy, ten zaś będzie miał możliwość roszczenia zwrotnego do poczty za nieprawidłowe wykonanie zobowiązania.

WAŻNE!

Doręczenie pracownikowi wynagrodzenia przez przekaz pocztowy jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, kiedy pracownik złoży taką dyspozycję na piśmie. Poczta może przekazać pieniądze małżonkowi pracownika lub innemu dorosłemu domownikowi, jeśli pracownik nie złoży dyspozycji o przeciwnej treści (nie sprzeciwi się temu).

Wypłata wynagrodzenia w naturze

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej. Przepisy prawa umożliwiają jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Wypłacenie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna (np. w naturze) jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy:

  • przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy,
  • dotyczy to jedynie części wynagrodzenia.

Nie jest dopuszczalne wprowadzenie częściowej płatności wynagrodzenia w naturze w drodze rozporządzeń, regulaminów wynagradzania, umów o pracę lub innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy. Postanowienia tych aktów o częściowym spełnieniu wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna będą nieważne.

Ponadto w przypadku gdy postanowienie układu zbiorowego powodowałoby, że część wynagrodzenia płatna w naturze przewyższałaby znacznie część wynagrodzenia płatną w pieniądzu, stanowiłoby to obejście prawa. W takiej sytuacji pracownik mógłby powołać się przed sądem na sprzeczność tego postanowienia z art. 86 § 2 k.p. i domagać się wynagrodzenia pieniężnego.

Przykład

REKLAMA

Pracownik jest zatrudniony w zakładzie przetwórstwa mięsnego. W regulaminie wynagradzania zakładu jest zapis, że wszystkim pracownikom, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, przysługuje raz na kwartał pewna ilość produktów wytwarzanych przez zakład. Wartość wyrobów przysługujących pracownikowi zależy od wyników sprzedaży za poprzedni kwartał. Jest to prawidłowy sposób wypłaty świadczenia w naturze, ponieważ dodatkowe świadczenia na rzecz pracownika mogą być w całości realizowane w naturze, jeśli taką formę przewidują stosowne regulacje.

Wynagrodzenie w naturze powinno być realizowane w naturze, chyba że pracownik wyraża zgodę na ekwiwalent pieniężny. Układy zbiorowe pracy zawierające postanowienia o wypłacie części wynagrodzenia w naturze, mogą przewidywać możliwość zwolnienia się pracodawcy z obowiązku świadczenia w naturze przez wypłatę ekwiwalentu pieniężnego. W takiej sytuacji wybór sposobu świadczenia należy do pracodawcy.

Ustalenie wysokości nagrody jubileuszowej dla chorującego pracownika >>

Należy pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy uznają wynagrodzenie pieniężne za korzystniejszą dla pracownika formę wynagrodzenia za pracę niż wynagrodzenie w naturze. Strony nie mogą więc ustalić, że zamiast przewidzianej w przepisach ustawowych wypłaty wynagrodzenia w formie pieniężnej nastąpi wypłata w naturze. Mogą natomiast postanowić, że zamiast przewidzianej w ustawie lub przepisach układowych wypłaty części wynagrodzenia w naturze nastąpi wypłata pieniężna.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 24 września 2003 r. (I PK 324/02, OSNP 2004/18/313).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA