reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

W związku ze zmianą systemu wynagradzania na prowizyjny i trudnością w ustaleniu wysokości wynagrodzeń w miesiącu, za który przysługują, podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu wypłat wynagrodzeń z ostatniego dnia miesiąca na 10. dzień następnego miesiąca. Pracownicy zostali poinformowani o zmianie 16 stycznia br. Czy to oznacza, że wynagrodzenia za styczeń możemy wypłacić w pełnej wysokości 10. lutego?

Jeżeli zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń nastąpiła w regulaminie pracy i o tej zmianie pracownicy zostali poinformowani 16 stycznia, to nowe postanowienie regulaminu wejdzie w życie po upływie 2 tygodni, czyli jeszcze w styczniu. Zatem wynagrodzenia za styczeń mogą Państwo wypłacić 10 lutego.

Informację o terminie wypłaty wynagrodzeń pracodawca powinien zawrzeć w układzie zbiorowym, w regulaminie pracy lub w informacji do umowy o pracę. W razie zmiany terminu wypłaty wynagrodzeń dokumenty te powinny zostać zaktualizowane. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują, w jaki sposób należy zawiadomić pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia w zakresie terminu płatności poborów, jeżeli pracodawca podaje tę informację w piśmie o warunkach zatrudnienia. Zgodnie z art. 29 § 32 Kodeksu pracy, pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia dotyczących:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

oraz o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

Wśród zmian warunków zatrudnienia, o których pracodawca powinien poinformować pracownika, nie ma terminu wypłaty wynagrodzeń. Nie ma również uregulowań dotyczących daty wejścia w życie tych zmian w informacji do umowy o pracę. Można jednak przyjąć, że zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń powinna nastąpić w trybie przewidzianym dla zmiany innych warunków zatrudnienia. Zatem można tego dokonać przez sporządzenie nowych pisemnych informacji uwzględniających zmianę i skierowanych do każdego pracownika lub wprowadzić aneksy do dotychczasowych informacji o warunkach zatrudnienia.

Inaczej jest w przypadku, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników jest zobowiązany do opracowania regulaminu pracy. Jeżeli zatrudniający postanowi o zmianie ustalonego wcześniej terminu wypłaty wynagrodzeń, musi wprowadzić do regulaminu nowy zapis. O zmianach ma obowiązek poinformować załogę w sposób przyjęty w zakładzie, np. przez intranet, pocztą elektroniczną, na tablicy ogłoszeń czy wręczając każdemu z pracowników pismo w tej sprawie. Regulamin pracy w nowym brzmieniu wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników. Jeżeli pracodawca zamierza zastosować zmianę np. od pierwszego dnia następnego miesiąca, musi odpowiednio wcześniej powiadomić o tym pracowników. Zakładając, że są Państwo zobowiązani do utworzenia regulaminu pracy, nowe postanowienia w zakresie terminu wypłat wynagrodzeń wejdą w życie 31 stycznia br. Zatem wynagrodzenia za styczeń mogą Państwo wypłacić w nowym terminie, tj. 10 lutego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama