Kategorie

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
W związku ze zmianą systemu wynagradzania na prowizyjny i trudnością w ustaleniu wysokości wynagrodzeń w miesiącu, za który przysługują, podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu wypłat wynagrodzeń z ostatniego dnia miesiąca na 10. dzień następnego miesiąca. Pracownicy zostali poinformowani o zmianie 16 stycznia br. Czy to oznacza, że wynagrodzenia za styczeń możemy wypłacić w pełnej wysokości 10. lutego?

Jeżeli zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń nastąpiła w regulaminie pracy i o tej zmianie pracownicy zostali poinformowani 16 stycznia, to nowe postanowienie regulaminu wejdzie w życie po upływie 2 tygodni, czyli jeszcze w styczniu. Zatem wynagrodzenia za styczeń mogą Państwo wypłacić 10 lutego.

Informację o terminie wypłaty wynagrodzeń pracodawca powinien zawrzeć w układzie zbiorowym, w regulaminie pracy lub w informacji do umowy o pracę. W razie zmiany terminu wypłaty wynagrodzeń dokumenty te powinny zostać zaktualizowane. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują, w jaki sposób należy zawiadomić pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia w zakresie terminu płatności poborów, jeżeli pracodawca podaje tę informację w piśmie o warunkach zatrudnienia. Zgodnie z art. 29 § 32 Kodeksu pracy, pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia dotyczących:

 • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
 • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
 • wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
 • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
Reklama

oraz o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

Reklama

Wśród zmian warunków zatrudnienia, o których pracodawca powinien poinformować pracownika, nie ma terminu wypłaty wynagrodzeń. Nie ma również uregulowań dotyczących daty wejścia w życie tych zmian w informacji do umowy o pracę. Można jednak przyjąć, że zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń powinna nastąpić w trybie przewidzianym dla zmiany innych warunków zatrudnienia. Zatem można tego dokonać przez sporządzenie nowych pisemnych informacji uwzględniających zmianę i skierowanych do każdego pracownika lub wprowadzić aneksy do dotychczasowych informacji o warunkach zatrudnienia.

Inaczej jest w przypadku, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników jest zobowiązany do opracowania regulaminu pracy. Jeżeli zatrudniający postanowi o zmianie ustalonego wcześniej terminu wypłaty wynagrodzeń, musi wprowadzić do regulaminu nowy zapis. O zmianach ma obowiązek poinformować załogę w sposób przyjęty w zakładzie, np. przez intranet, pocztą elektroniczną, na tablicy ogłoszeń czy wręczając każdemu z pracowników pismo w tej sprawie. Regulamin pracy w nowym brzmieniu wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników. Jeżeli pracodawca zamierza zastosować zmianę np. od pierwszego dnia następnego miesiąca, musi odpowiednio wcześniej powiadomić o tym pracowników. Zakładając, że są Państwo zobowiązani do utworzenia regulaminu pracy, nowe postanowienia w zakresie terminu wypłat wynagrodzeń wejdą w życie 31 stycznia br. Zatem wynagrodzenia za styczeń mogą Państwo wypłacić w nowym terminie, tj. 10 lutego.


Może się również zdarzyć, że termin wypłaty wynagrodzeń został zawarty w umowie o pracę. Wówczas zmiana terminu płatności poborów wymaga zmiany umowy o pracę. Może to nastąpić za porozumieniem stron lub – w przypadku braku zgody pracownika na taką formę wprowadzania zmian – za wypowiedzeniem zmieniającym. Jeżeli do połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie wniesie sprzeciwu, nowe warunki zaczynają obowiązywać po upływie tego okresu. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie (art. 42 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeżeli termin wypłaty wynagrodzenia został zawarty w umowie o pracę, jego zmiana wymaga zmiany umowy.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia (w omawianej sytuacji jego przesunięcie na kolejny miesiąc) za pierwszy miesiąc, tj. w omawianym przypadku za styczeń br., pracownicy nie uzyskają wynagrodzenia. Wynagrodzenia za grudzień zostały bowiem wypłacone ostatniego dnia grudnia, a za styczeń zostaną wypłacone 10 lutego. Oznacza to, że w styczniu pracownicy nie uzyskają przychodów ze stosunku pracy. Taka okoliczność ma znaczenie do celów podatkowo-składkowych. W dokumentach rozliczeniowych do ZUS za styczeń (w raportach imiennych ZUS RCA) płatnik powinien wówczas wykazać u każdego pracownika „zerowe” podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Tym samym pracodawca nie będzie zobowiązany do ich zapłaty. Analogicznie, pracodawca nie pobierze od wynagrodzeń podatku dochodowego od osób fizycznych. Za styczeń płatnik nie dokona zatem jego zaliczkowej wpłaty. Jest tak, gdyż przychodem pracowników są kwoty wypłacone lub postawione do ich dyspozycji od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca. Zatem zapłaty składek i zaliczek na podatek pracodawca dokona dopiero w marcu.

Należy jednak mieć na uwadze, że przepisy Kodeksu pracy wyraźnie wskazują, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu (art. 85 § 2 Kodeksu pracy). Zatem aby mogli Państwo uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami niezastosowania się do powyższego przepisu, należy wypłacić pracownikom zaliczkę na poczet wynagrodzenia za styczeń w tzw. miesiącu przejściowym, czyli w styczniu. Taką wypłatę powinni Państwo wówczas wykazać w dokumentach rozliczeniowych do ZUS za styczeń oraz w styczniu odprowadzić zaliczkę na podatek. W takiej sytuacji obowiązek wypłaty wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu zostanie spełniony.

Podstawa prawna:

 • art. 29, art. 42, art. 85 § 2, art. 104 § 2, art. 1041 § 1, art. 1043 § 2 Kodeksu pracy,
 • art. 11 § 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?