Kategorie

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
W styczniu 2012 r. chcemy zatrudnić osobę na zastępstwo za kierowniczkę działu. Zastępca nie ma jednak dużego doświadczenia na tym stanowisku. Czy mamy obowiązek wskazać w umowie pracownika zastępowanego wynagrodzenie w tej samej wysokości, które otrzymywała nieobecna pracownica? Czy możemy zastosować inny system wynagradzania zastępcy?

Nie mają Państwo obowiązku ustalania w umowie pracownika – zastępcy wynagrodzenia w tej samej wysokości, które otrzymywał nieobecny pracownik. Wysokość wynagrodzenia powinna zostać określona na ogólnych zasadach, tzn. z uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych zastępcy, jakości i ilości wykonywanej przez niego pracy. Jeżeli jednak obowiązują u Państwa przepisy określające systemy i wysokość wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach, w tym na kierowniczych, to zastępca nie może otrzymać niższego wynagrodzenia, niż wynika to z przepisów wewnątrzzakładowych lub pragmatyk służbowych.

W przypadku konieczności zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). Umowa na zastępstwo jest więc rodzajem umowy zawartej na czas określony, uzależniony od długości okresu nieobecności zastępowanego pracownika. Jako nieobecność usprawiedliwioną uznawane są wszelkie okresy zawieszenia wykonywania pracy przez pracownika z powodu np. urlopu wypoczynkowego, urlopów rodzicielskich – macierzyńskiego, wychowawczego czy bezpłatnego, a także okresy choroby. W umowie na zastępstwo datę zakończenia umowy wyznacza powrót zastępowanego pracownika do pracy lub – w przypadku jego śmierci – data zgonu albo ustanie przyczyny usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli pracownik bezpośrednio po tym okresie będzie nieobecny w pracy z powodów nieusprawiedliwionych. Pracodawca może też określić w umowie konkretną datę powrotu nieobecnego pracownika do pracy lub wskazać faktyczny okres trwania takiej umowy. Jednak zawarcie w umowie tak sprecyzowanego terminu jej zakończenia nie jest zalecane.

Z treści umowy o pracę na zastępstwo powinno wyraźnie wynikać, że została ona zawarta właśnie w tym celu. Jak każda umowa o pracę, również umowa na zastępstwo powinna zawierać w swojej treści warunki pracy i płacy zastępowanego pracownika. Należy uznać, że warunki zatrudnienia zastępcy nie muszą być zbieżne z warunkami zatrudnienia zastępowanego pracownika, przy czym zakres obowiązków zastępcy powinien być zbliżony do obowiązków nieobecnego pracownika.

Przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika – zastępcy powinni Państwo przestrzegać art. 78 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracę powinno być ustalone tak, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Oznacza to, że mogą Państwo zaproponować zastępcy wynagrodzenie w innej wysokości niż uzyskiwane przez zastępowanego pracownika. Nie powinno być ono jednak niższe niż wynika to z wewnętrznych regulacji płacowych obowiązujących u pracodawcy, np. z regulaminu wynagradzania czy układu zbiorowego pracy lub z przepisów szczególnych, jeżeli należą Państwo do sfery budżetowej.

WAŻNE!

Pracodawca może zaproponować zastępcy niższe wynagrodzenie od uzyskiwanego przez nieobecnego pracownika.

Część pracodawców w przepisach wewnątrzzakładowych określa wysokość płacy, np. widełkami, lub ma ustalony system wynagradzania na poszczególnych stanowiskach pracy. Wówczas zastępca nie może być pod tym względem dyskryminowany i otrzymać niższego wynagrodzenia niż zostało to przewidziane na danym stanowisku. Jeśli chodzi o uprawnienia pracownika – zastępcy do dodatkowych świadczeń ze stosunku pracy, które przysługiwały nieobecnemu pracownikowi, to pracodawca nie ma obowiązku zapewniania tych świadczeń pracownikowi na zastępstwie.

Z zastępcą zostaje nawiązany odrębny stosunek pracy. Zatem nie oznacza to, że taki pracownik automatycznie wstępuje we wszystkie uprawnienia zastępowanej osoby, w tym do świadczeń pozapłacowych. Natomiast w przypadku, gdy takie uprawnienia wynikają z wewnętrznych przepisów płacowych, zastępca ma do nich prawo. Jeśli jednak dodatkowe przywileje zostały przyznane tylko nieobecnemu pracownikowi, to zastępca nie musi ich otrzymać. Chodzi tu np. o pakiet medyczny, służbowy telefon czy polisę na życie, przy czym pracodawca może przyznać zastępcy takie świadczenia w wyniku indywidualnych negocjacji.

Podstawa prawna:

 • art. 25 § 1, art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.