Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo
REKLAMA
Nie mają Państwo obowiązku ustalania w umowie pracownika – zastępcy wynagrodzenia w tej samej wysokości, które otrzymywał nieobecny pracownik. Wysokość wynagrodzenia powinna zostać określona na ogólnych zasadach, tzn. z uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych zastępcy, jakości i ilości wykonywanej przez niego pracy. Jeżeli jednak obowiązują u Państwa przepisy określające systemy i wysokość wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach, w tym na kierowniczych, to zastępca nie może otrzymać niższego wynagrodzenia, niż wynika to z przepisów wewnątrzzakładowych lub pragmatyk służbowych.
W przypadku konieczności zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). Umowa na zastępstwo jest więc rodzajem umowy zawartej na czas określony, uzależniony od długości okresu nieobecności zastępowanego pracownika. Jako nieobecność usprawiedliwioną uznawane są wszelkie okresy zawieszenia wykonywania pracy przez pracownika z powodu np. urlopu wypoczynkowego, urlopów rodzicielskich – macierzyńskiego, wychowawczego czy bezpłatnego, a także okresy choroby. W umowie na zastępstwo datę zakończenia umowy wyznacza powrót zastępowanego pracownika do pracy lub – w przypadku jego śmierci – data zgonu albo ustanie przyczyny usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli pracownik bezpośrednio po tym okresie będzie nieobecny w pracy z powodów nieusprawiedliwionych. Pracodawca może też określić w umowie konkretną datę powrotu nieobecnego pracownika do pracy lub wskazać faktyczny okres trwania takiej umowy. Jednak zawarcie w umowie tak sprecyzowanego terminu jej zakończenia nie jest zalecane.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat