Kategorie

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik zatrudniony na zastępstwo

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
W styczniu 2012 r. chcemy zatrudnić osobę na zastępstwo za kierowniczkę działu. Zastępca nie ma jednak dużego doświadczenia na tym stanowisku. Czy mamy obowiązek wskazać w umowie pracownika zastępowanego wynagrodzenie w tej samej wysokości, które otrzymywała nieobecna pracownica? Czy możemy zastosować inny system wynagradzania zastępcy?
Reklama

Nie mają Państwo obowiązku ustalania w umowie pracownika – zastępcy wynagrodzenia w tej samej wysokości, które otrzymywał nieobecny pracownik. Wysokość wynagrodzenia powinna zostać określona na ogólnych zasadach, tzn. z uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych zastępcy, jakości i ilości wykonywanej przez niego pracy. Jeżeli jednak obowiązują u Państwa przepisy określające systemy i wysokość wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach, w tym na kierowniczych, to zastępca nie może otrzymać niższego wynagrodzenia, niż wynika to z przepisów wewnątrzzakładowych lub pragmatyk służbowych.

W przypadku konieczności zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). Umowa na zastępstwo jest więc rodzajem umowy zawartej na czas określony, uzależniony od długości okresu nieobecności zastępowanego pracownika. Jako nieobecność usprawiedliwioną uznawane są wszelkie okresy zawieszenia wykonywania pracy przez pracownika z powodu np. urlopu wypoczynkowego, urlopów rodzicielskich – macierzyńskiego, wychowawczego czy bezpłatnego, a także okresy choroby. W umowie na zastępstwo datę zakończenia umowy wyznacza powrót zastępowanego pracownika do pracy lub – w przypadku jego śmierci – data zgonu albo ustanie przyczyny usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli pracownik bezpośrednio po tym okresie będzie nieobecny w pracy z powodów nieusprawiedliwionych. Pracodawca może też określić w umowie konkretną datę powrotu nieobecnego pracownika do pracy lub wskazać faktyczny okres trwania takiej umowy. Jednak zawarcie w umowie tak sprecyzowanego terminu jej zakończenia nie jest zalecane.

Reklama

Z treści umowy o pracę na zastępstwo powinno wyraźnie wynikać, że została ona zawarta właśnie w tym celu. Jak każda umowa o pracę, również umowa na zastępstwo powinna zawierać w swojej treści warunki pracy i płacy zastępowanego pracownika. Należy uznać, że warunki zatrudnienia zastępcy nie muszą być zbieżne z warunkami zatrudnienia zastępowanego pracownika, przy czym zakres obowiązków zastępcy powinien być zbliżony do obowiązków nieobecnego pracownika.

Przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika – zastępcy powinni Państwo przestrzegać art. 78 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym wynagrodzenie za pracę powinno być ustalone tak, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Oznacza to, że mogą Państwo zaproponować zastępcy wynagrodzenie w innej wysokości niż uzyskiwane przez zastępowanego pracownika. Nie powinno być ono jednak niższe niż wynika to z wewnętrznych regulacji płacowych obowiązujących u pracodawcy, np. z regulaminu wynagradzania czy układu zbiorowego pracy lub z przepisów szczególnych, jeżeli należą Państwo do sfery budżetowej.

WAŻNE!

Pracodawca może zaproponować zastępcy niższe wynagrodzenie od uzyskiwanego przez nieobecnego pracownika.

Część pracodawców w przepisach wewnątrzzakładowych określa wysokość płacy, np. widełkami, lub ma ustalony system wynagradzania na poszczególnych stanowiskach pracy. Wówczas zastępca nie może być pod tym względem dyskryminowany i otrzymać niższego wynagrodzenia niż zostało to przewidziane na danym stanowisku. Jeśli chodzi o uprawnienia pracownika – zastępcy do dodatkowych świadczeń ze stosunku pracy, które przysługiwały nieobecnemu pracownikowi, to pracodawca nie ma obowiązku zapewniania tych świadczeń pracownikowi na zastępstwie.

Z zastępcą zostaje nawiązany odrębny stosunek pracy. Zatem nie oznacza to, że taki pracownik automatycznie wstępuje we wszystkie uprawnienia zastępowanej osoby, w tym do świadczeń pozapłacowych. Natomiast w przypadku, gdy takie uprawnienia wynikają z wewnętrznych przepisów płacowych, zastępca ma do nich prawo. Jeśli jednak dodatkowe przywileje zostały przyznane tylko nieobecnemu pracownikowi, to zastępca nie musi ich otrzymać. Chodzi tu np. o pakiet medyczny, służbowy telefon czy polisę na życie, przy czym pracodawca może przyznać zastępcy takie świadczenia w wyniku indywidualnych negocjacji.

Podstawa prawna:

 • art. 25 § 1, art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.