REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na przełomie 2011/2012 roku

REKLAMA

Od początku 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Uchwalona w października 2010 roku nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadziła szereg zmian w dotychczas obowiązującym stanie prawnym. Szczególnie istotnym obszarem nowelizacji, zwłaszcza z punktu widzenia pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników, jest kwestia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń. Nadchodzący przełom roku przyniesie ze sobą ich zmianę. Będzie to kolejny moment, od czasu uchwalenia zmian ustawowych, w którym zarówno pracodawcy jak i pracownicy odczują dotkliwie ekonomiczne skutki nowelizacji.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązujące do 31 grudnia 2011 roku przepisy ustawy o rehabilitacji przyznają pracodawcy ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w następującej kwocie:

  1. 160 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2. 140 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3. 60 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Podstawą do wyliczenia kwoty dofinansowania do końca 2011 roku jest minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r. tj. 1276 zł brutto.

Dofinansowanie do wynagrodzeń - informacja od pracownika niepełnosprawnego o ustalonym prawie do emerytury >>

Od 1 stycznia 2012 roku wejdą w życie kolejne znowelizowane przepisy, które przewidują następujące kwoty dofinansowań:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. 170 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2. 125 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3. 50 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym  i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Przypomnieć należy, iż nowelizacja przewiduje, iż kolejna zmiana wskaźników nastąpi z dniem 1 lipca 2012 roku. Począwszy od tej daty miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługiwać będzie w kwocie:

  1. 180 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2. 115 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3. 45 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Docelowo tj. od dnia 1 stycznia 2013 ustawodawca zaplanował w nowelizacji zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności do wysokości 180 proc. najniższego wynagrodzenia oraz zmniejszenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym oraz lekkim stopniem niepełnosprawności do wysokości odpowiednio: 100 oraz 40 proc.

Zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych >>

Wraz z nowym rokiem zmianie nie ulegną przepisy dotyczące dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonymi tak zwanymi schorzeniami szczególnymi tj.: chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz niewidomych. Podobnie jak w 2011 tak i w 2012 roku pracodawcy zatrudniający takich pracowników mogą liczyć na zwiększenie kwoty dofinansowania o dodatkowe 40 proc. najniższego wynagrodzenia.

Tak jak w mijającym roku tak i w 2012 podstawą do wyliczenia kwot dofinansowania będzie nadal minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r.

Zmiany czekają także pracodawców z tzw. otwartego rynku pracy. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji nie wprowadziła, oczekiwanego przez wielu pracodawców, zrównania w zakresie dofinansowań do wynagrodzeń otwartego rynku pracy z rynkiem chronionym. Tym samym zarówno do końca 2011 jak i w 2012 roku pracodawcy zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., mogą dalej liczyć na comiesięczne finansowe wsparcie państwa. Jego wysokość utrzyma się nadal na poziomie 70 proc. z kwot dofinansowań, które otrzymują do wynagrodzeń pracowników zakwalifikowanych do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej.

Ponadto w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych w odniesieniu do których orzeczono: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymują 90 proc. z kwoty, które w przypadkach tych schorzeń przysługują zakładom pracy chronionej.

Pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymują odpowiednio 70 lub 90 proc. kwot przysługujących zakładom pracy chronionej. Przełom roku nie przyniesie w tym zakresie żadnych nowych rozwiązań. Z uwagi jednak na to, że od 1 stycznia 2012 r. zmianie ulega wysokość dofinansowania dla pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej, automatycznie wpłynie to także na zmianę wysokości dofinansowania, jaką otrzymają pracodawcy z otwartego rynku pracy.

Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia >>

W założeniu powyżej opisane zmiany ustawowe mają przynieść oszczędności dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak istnieje ryzyko, że zmniejszenie kwot dofinansowań spowoduje spadek zainteresowania zatrudnianiem osób niepełnosprawnych po stronie pracodawców, co może pociągnąć za sobą wzrost bezrobocia w tej grupie społecznej.

Karolina Sikora, doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Nawet do 700 zł dofinansowania na okulary z NFZ, nie tylko dla pracowników

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia??Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty i nowe obowiązki dla pracodawców

W marcu wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą.

Odważna propozycja: Co 7 lat urzędnik, robotnik i każdy z 3 miesiącami urlopu zdrowotnego. Jak nauczyciele

Co 7 lat każdy z pracowników ma 3 lata urlopu zdrowotnego. Taki urlop mają nauczyciele. Związkowcy proponują nowelizację kodeksu pracy. I wprowadzenie tego rozwiązania (dziś Karta Nauczyciela) dla wszystkich (proponowana nowelizacja Kodeksu pracy). O ile przepracowali w jednym miejscu pracy 7 lat.

Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

REKLAMA

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

REKLAMA