| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury

Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury

Pod koniec sierpnia br. ukończyłem 65 lat. Na początku września po rozwiązaniu stosunku pracy zgłosiłem wniosek o emeryturę. ZUS przyznał mi to świadczenie, uwzględniając 26 lat i 3 miesiące okresów składkowych oraz 3 lata nieskładkowe. Od 1 października br. ponownie podjąłem zatrudnienie. Czy na początku przyszłego roku będę mógł zgłosić wniosek o doliczenie nowego stażu pracy do wymiaru emerytury, czy też trzeba będzie dłużej poczekać na możliwość podwyższenia świadczenia?

Już w styczniu 2012 r. będzie mógł Pan zgłosić wniosek o doliczenie 3 miesięcy zatrudnienia w 2011 r. Z kolejnymi wnioskami będzie mógł Pan występować po zakończeniu każdego następnego kwartału.

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. (a do takich osób zalicza się Czytelnik) przechodzą na emeryturę obliczaną według tzw. dotychczasowych zasad. Wysokość „starej” emerytury uzależniona jest m.in. od liczby przebytych okresów składkowych i nieskładkowych. Obliczając to świadczenie, ZUS mnoży po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok udowodnionych okresów składkowych oraz po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok przebytych okresów nieskładkowych.

Osoba, której ZUS przyznał już „starą” emeryturę, może kontynuować lub na nowo podjąć zatrudnienie. W takiej sytuacji ma możliwość zgłoszenia wniosku o doliczenie do wymiaru świadczenia nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych i nieskładkowych.

Doliczenie nowych okresów składkowych lub nieskładkowych polega na dodaniu do dotychczasowej kwoty świadczenia odpowiednio po 1,3% lub po 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji za każdy rok tych okresów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku obliczenia emerytury po raz pierwszy, tak i przy ponownym ustalaniu jej wysokości okresy składkowe i nieskładkowe ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. Te ostatnie mogą być uwzględnione w takim wymiarze, aby pełna liczba tych okresów nie przekraczała 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

Wniosek o doliczenie okresów zostanie uwzględniony przez ZUS wówczas, gdy został złożony po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a więc nie wcześniej niż w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału, wniosek ten można zgłosić w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia. ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczonych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku w tej sprawie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »