REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wychowawczy, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Długi wniosek o urlop macierzyński a przerwanie i późniejsze wykorzystanie

Długi wniosek o urlop macierzyński to łączny wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze. Czy możliwe jest przerwanie takiego urlopu i późniejsze wykorzystanie? Czy po przerwaniu urlopu z pozostałej części może skorzystać ojciec dziecka?

Wysokość wynagrodzenia wpływa na powrót z macierzyńskiego

Jak wysokość wynagrodzenia kobiety wpływa na powrót z macierzyńskiego do pracy? Argumentem przemawiającym za powrotem do pracy jest również elastyczna praca (np. możliwość pracy na część etatu, praca zdalna czy elastyczne godziny pracy). Co zachęca kobiety do powrotu? Sprawdź wyniki sondażu CBOS.

Urodzenie martwego dziecka a urlop macierzyński

Urodzenie martwego dziecka - czy należy się urlop macierzyński? Polskie prawo przewiduje szczególne regulacje w zakresie udzielania dni wolnych od pracy dla matki, która urodziła martwe dziecko. W jakim wymiarze oraz na jakich zasadach przysługuje prawo do urlopu mowa w poniższym artykule.

Urlop wychowawczy 2022

Urlop wychowawczy w 2022 roku otrzymuje się na wniosek. Czy jest płatny? Ile maksymalnie trwa urlop wychowawczy? Do jakiego wieku dziecka można wykorzystać ten urlop?

Urlop macierzyński 2022

Urlop macierzyński w 2022 roku – ile trwa i ile jest płatny? Zasady udzielania urlopu nie zmieniły się. Ile wynosi urlop macierzyński przy bliźniakach? Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński?

Jakie prawa ma ojciec?

Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Tata wybiera urlop ojcowski

Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

Podstawa naliczania wpłat do PPK

Wpłaty do PPK - jak ustalić podstawę wymiaru wpłat? Co z nagrodą jubileuszową wypłaconą w czasie urlopu macierzyńskiego?

Macierzyński lub chorobowe żony a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ojca - czy może otrzymać, gdy żona jest na macierzyńskim albo pobiera chorobowe z tytułu zwolnienia lekarskiego?

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym - czy trzeba zapisać przebywających na urlopie macierzyńskim lub nieobecnych w pracy z powodu choroby? Jakie obowiązki ma pracodawca? Czy pracownik może zrezygnować z PPK?

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy skraca urlop wychowawczy?

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego pracownik ma możliwość skorzystania maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego. W trakcie trwania tej nieobecności pracownik może podejmować pracę zarobkową zarówno u swojego pracodawcy jak i w innym zakładzie pracy, jeżeli nie uniemożliwia ona bezpośredniej opieki nad dzieckiem. W przypadku gdy pracownik chciałby wrócić do pełnienia obowiązków służbowych, jedną z możliwości jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy u swojego pracodawcy. Czy obniżenie wymiaru czasu pracy ma wpływ na wymiar urlopu wychowawczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po urlopie macierzyńskim?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po urlopie macierzyńskim pozwoliłby mamie na przedłużenie płatnej opieki nad dzieckiem. Czy możliwe jest pobieranie dodatkowego zasiłku w związku z COVID-19 bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński 2021 – wniosek, dokumenty

Urlop macierzyński w 2021 r. udzielany jest na tych samych zasadach. Ile trwa? Jakie wynagrodzenie przysługuje za czas urlopu? Jak powinien wyglądać wniosek? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć? Pobierz wzór wniosku.

Urlop macierzyński - ile trwa i czy jest płatny

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Dlaczego więc mówi się o rocznym urlopie macierzyńskim? Ile więc trwa? Od kiedy się go liczy? Czy jest płatny? Ile czasu ma pracodawca na zgłoszenie urlopu macierzyńskiego? Czy na macierzyńskim można pracować? Co po urlopie macierzyńskim?

Urlop wychowawczy 2021 – czy jest płatny, ile trwa, wniosek

Urlop wychowawczy w 2021 roku można wykorzystać do 6. roku życia dziecka. Czy jest płatny? Ile trwa? W ilu częściach i do ilu lat dziecka można go wykorzystać? Pobierz wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Urlop wychowawczy – wszystko co musisz wiedzieć

Urlop wychowawczy w 2021 r. udzielany jest na dotychczasowych zasadach. Co to jest? Ile trwa? Do kiedy można z niego skorzystać? Czy jest płatny? Co w przypadku zajścia w ciążę podczas urlopu wychowawczego? Jak urlop ten wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego? czy w czasie urlopu wychowawczego można posyłać dziecko do przedszkola? Czy można przerwać urlop? Czy zalicza się go do okresu składkowego? Pobierz wzór wniosku.

Niższy wymiar czasu pracy a urlop wychowawczy

Niższy wymiar czasu pracy to jedno z uprawnień rodzicielskich przysługujących rodzicom uprawnionym do urlopu wychowawczego. Czy obniżony czas pracy stosuje się zamiast urlopu czy jest to osobne prawo?

Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego ojcu - wzór

Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego ojcu lub innemu członkowi najbliższej rodziny składa się w celu skorzystania z pozostałej części urlopu, z której zrezygnowała matka dziecka. Pobierz wzór wniosku. Jakie dokumenty należy dołączyć?

Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego - wzór wniosku

Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca może odbyć się w przypadku legitymowania się przez matkę orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wówczas przeniesienie urlopu może odbyć się wcześniej niż po 14 tygodniach. Ile tygodni urlopu należy wykorzystać? Pobierz wzór wniosku.

Wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego - wzór

Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego powinna być zawarta we wniosku złożonym pracodawcy w formie pisemnej. Należy przy tym pamiętać, że matka ma obowiązek wykorzystania pierwszych 14-tygodni urlopu. Pobierz wzór wniosku w sprawie rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Jakie dokumenty należy dołączyć?

Przekształcenie urzędu a wygaśnięcie umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu przekształcenia urzędu publicznego jest nadużywane. RPO zajął się sprawą kobiety, której umowa o pracę na czas nieokreślony wygasła w trakcie urlopu macierzyńskiego z powodu przekształcenia ARR w KOWR. Nikt nie zaproponował jej pracy w nowym podmiocie. Po złożeniu apelacji, do której przyłączył się RPO, została przywrócona do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy.

2 dni opieki nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim

2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym lub 16 godzin to uprawnienie rodzicielskie przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy. Wymiar ten przysługuje raz na rok kalendarzowy jednemu z rodziców. Czy można skorzystać z dwóch dni na opiekę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim? Kiedy zgłosić chęć skorzystania z tzw. opieki pracodawcy?

Urlop macierzyński ... dla zawodowych piłkarek

Zawodowe piłkarki powinny wkrótce móc korzystać z urlopu macierzyńskiego, nad którego zasadami pracuje FIFA. W czwartek futbolowa centrala przyjęła minimalne warunki tego świadczenia, które powinno obowiązywać we wszystkich ligach.

Urlop macierzyński dla ojca dziecka - poradnik (cz. 1)

Urlop macierzyński dla ojca dziecka to tylko jeden z urlopów, z którego może skorzystać w przypadku opieki nad dzieckiem. Kiedy ojciec może przejść na macierzyński? W pierwszej części poradnika omówiony został wymiar urlopu macierzyńskiego oraz sposób przejęcia urlopu przez ojca. Pobierz wzory wniosków.

Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego 2020/2021

Dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego to właściwie dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Przysługuje osobie pobierającej zasiłek rodzinny, jeśli korzysta z urlopu wychowawczego. Ile wynosi dodatek od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Jak złożyć wniosek?

Obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa a zasiłek macierzyński - inicjatywa senacka

Obecnie obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa może obniżyć zasiłek macierzyński lub skrócić urlop macierzyński. W Senacie została zgłoszona inicjatywa mająca na celu ochronę kobiet znajdujących się w tej sytuacji.

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Urlop rodzicielski w 2022 r. - 2 miesiące tylko dla ojca

Urlop rodzicielski w 2022 r. czekają duże zmiany. 2 miesiące urlopu będzie mógł wykorzystać tylko ojciec dziecka. Celem Dyrektywy work-life balance ma na celu zapewnienie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym rodziców oraz wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli spowoduje to dezorganizację pracy

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. III)

Będąc młodą mamą, nie musisz wracać do pracy. Możesz zdecydować się na urlop wychowawczy. Z czym wiąże się skorzystanie z tego urlopu? Jakie jeszcze uprawnienia przewiduje Kodeks pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. II)

Jednym z podstawowych uprawnień rodzicielskich jest urlop macierzyński i rodzicielski (nazywane łącznie rocznym urlopem macierzyńskim). Kiedy złożyć o nie wniosek? Ile wynosi zasiłek macierzyński? Czy można pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. I)

Wciąż wiele jest wątpliwości wokół tematu pracownicy w ciąży i mamy w pracy. Na czym polega kodeksowa ochrona kobiet w ciąży? Kiedy poinformować pracodawcę o ciąży? Co w sytuacji, gdy kończy się zwolnienie lekarskie, a jeszcze nie było porodu? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

ZUS: zasiłek po urodzeniu dziecka coraz częściej wypłacany tacie

ZUS płaci coraz więcej zasiłków dla tatusiów, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem. "Dzisiaj widok taty z dzieckiem w wózku nikogo nie dziwi jak i nie zaskakuje fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama wraca do pracy" – przekonuje Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy

Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urlop i zasiłek macierzyński w 2020 r.

Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński.

Wynagrodzenie pracowników wracających do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Po powrocie z urlopu związanego z rodzicielstwem pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, jakie by otrzymywał, gdyby nie wystąpiła przerwa urlopowa. Oznacza to, że jeśli podczas urlopu w zakładzie nastąpiły podwyżki wynagrodzenia, to należy uwzględnić ich wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika. Analogicznie będzie w przypadku obniżenia pensji - wynagrodzenie pracownika wracającego do pracy po przerwie urlopowej będzie niższe niż przed tą przerwą.

Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek

W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych.

Gwarancja zatrudnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikowi gwarancje powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jak wygląda dobór odpowiedniego stanowiska, co w przypadku braku możliwości dalszego zatrudnienia, możliwe rozwiązania związane z powrotem pracownika z urlopu macierzyńskiego - o tym eksperci z Kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Wniosek o roczny urlop macierzyński 2020 – wzór

Pracownica, która urodziła dziecko, poza urlopem macierzyńskim może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Dopiero te dwa rodzaje urlopów po zsumowaniu wynoszą prawie rok (52 tygodnie). Zapoznaj się z wnioskiem o „roczny urlop macierzyński”.

Urlop wychowawczy - cofnięcie wniosku o obniżenie wymiaru etatu cofnąć

Przepisy prawa pracy nie regulują wprost możliwości wycofania przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, tak jak zostało to uregulowane w przypadku cofnięcia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy 2020 - zasady, ile trwa, wniosek-wzór

Urlop wychowawczy w 2020 roku się nie zmienił. Jakie są zasady korzystania z urlopu wychowawczego? Ile wynosi wymiar urlopu wychowawczego? Jak i do kiedy z niego skorzystać? Poniżej wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Zmiany dla pracowników i pracodawców od 7 września 2019 r.

Od soboty 7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Uległy im zapisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jak nowelizacja kodeksu wpłynie na pracowników i pracodawców.

Zmiany dla pracowników od 7 września 2019 r.

Zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji pracowników, wydłużenie terminu związanego ze sprostowaniem świadectwa pracy na wniosek pracownika - to zmiany, które obowiązują od 7 września 2019 r. Jakie inne zmiany objęły pracowników?

Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy od 7 września 2019 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany (przed i po) w przepisach Kodeksu pracy, które wchodzą w życie 7 września 2019 r. Zmiany dotyczą świadectwa pracy, dyskryminacji, mobbingu, szczególnych uprawnień dla członków rodziny, przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Co się zmieni w Kodeksie pracy po 7 września 2019 r.

We wrześniu kolejne zmiany w przepisach prawa pracy. Jakie zmiany czekają pracujących?

Rodzice na urlopie ojcowskim, macierzyńskim, rodzicielskim

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny. Tylko w pierwszej połowie 2019 r. z urlopu ojcowskiego skorzystało prawie 89 tys. ojców. Jak kształtują się pozostałe urlopy związane z rodzicielstwem?

Świadczenia dla niepracujących mam

Jakie świadczenia przysługują niepracującym mamom? Co przysługuje mamom, których umowa o pracę została zawarta na bardzo krótki okres?

Powrót do pracy po macierzyńskim - uprawnienia

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają wiele uprawnień pracownicom powracającym z powrotu macierzyńskiego. W pierwszej kolejności, pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na dotychczasowe stanowisko.

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

REKLAMA