Rezygnacja z urlopu wychowawczego
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wychowawczy – komu przysługuje
Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu wlicza się wszystkie wcześniejsze okresy zatrudnienia. Mogą z niego korzystać rodzice lub opiekunowie dziecka. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być złożony pisemnie, nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
REKLAMA
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 1868 Kodeksu pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę. Sytuacja taka dopuszczalna jest wyłącznie w dwóch przypadkach:
- w momencie ogłoszenia przez firmę upadłości lub likwidacji albo,
- gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Ochrona trwa do dnia zakończenia tego urlopu.
Urlop wychowawczy – ile wynosi
Wymiar urlopu wychowawczego liczy 36 miesięcy. Można go podzielić maksymalnie na 5 części. Co istotne, nie trzeba ich wykorzystywać ciągiem ani w pełnym wymiarze. W ramach trzyletniego wymiaru urlopu, 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica. Prawa tego nie można przenieść na rzecz drugiej osoby. Oznacza to, że jeden rodzic może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu.
Odstępstwo od tej reguły może wystąpić gdy drugi rodzic:
- nie żyje,
- nie przysługuje mu władza rodzicielska,
- został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza rodzicielska została ograniczona albo jest w zawieszeniu.
WAŻNE!
Urlop wychowawczy należy wykorzystać do końca roku, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Oznacza to, że w sytuacji gdy dziecko urodziło się np. 15 lutego 2022 r., rodzice mogą skorzystać z urlopu do 31 grudnia 2028 r.
Czy można zrezygnować z urlopu wychowawczego
Zgodnie z art. 1863 Kodeksu pracy pracownik-rodzic w dowolnym czasie, po uzgodnieniu z pracodawcą, może zrezygnować z urlopu wychowawczego. Zawiadomienie w formie wniosku należy złożyć nie później niż na 30 dni przed terminem powrotu do pracy.
WAŻNE!
Pracodawca powinien dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie m a takiej możliwości, na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie pracownika, który rezygnuje z urlopu wychowawczego nie powinno być niższe od wynagrodzenia, które otrzymywał przed przejściem na wyżej wymieniony urlop.
Wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego
Zawiadomienie o rezygnacji z urlopu wychowawczego powinno zawierać:
- imię i nazwisko dziecka,
- termin udzielonego urlopu wychowawczego oraz,
- datę powrotu do pracy.
Pracownik nie musi podawać przyczyny przerwania urlopu.
Rezygnacja z urlopu wychowawczego – jak liczyć 30 dni
Jak wcześniej wspomniano wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego należy złożyć najpóźniej 30 dni kalendarzowych przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
PRZYKŁAD:
Pracownik wyraża chęć powrotu do pracy 17 maja 2022 r. W tym przypadku odliczamy 30 dni od dnia kalendarzowego poprzedzającego planowany powrót do pracy, czyli od 16 maja 2022 r. 30 dzień przypada 17 kwietnia 2022 r. co oznacza, że ostatecznym terminem na poinformowanie pracownika o powrocie do pracy będzie dzień wcześniej czyli 16 kwietnia 2022 r.
Podstawa prawna:
- ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat