REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rezygnacja z urlopu wychowawczego
Rezygnacja z urlopu wychowawczego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wychowawczy jest to świadczenie pracownicze, które reguluje Kodeks pracy. Komu przysługuje urlop wychowawczy? Ile trwa? Czy i w jakich okolicznościach można z niego zrezygnować? Sprawdź co powinien zawierać wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy – komu przysługuje

Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu wlicza się wszystkie wcześniejsze okresy zatrudnienia.  Mogą z niego korzystać rodzice lub opiekunowie dziecka.  Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być złożony pisemnie, nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Autopromocja

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 1868 Kodeksu pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę. Sytuacja taka dopuszczalna jest wyłącznie w dwóch przypadkach:

 • w momencie ogłoszenia przez firmę upadłości lub likwidacji albo,
 • gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Ochrona trwa do dnia zakończenia tego urlopu.

Urlop wychowawczy – ile wynosi

Wymiar urlopu wychowawczego liczy 36 miesięcy. Można go podzielić maksymalnie na  5 części. Co istotne, nie trzeba ich wykorzystywać ciągiem ani w pełnym wymiarze. W ramach trzyletniego wymiaru urlopu, 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica. Prawa tego nie można przenieść na rzecz drugiej osoby. Oznacza to, że jeden rodzic może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu.

Odstępstwo od tej reguły może wystąpić gdy drugi rodzic:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nie żyje,
 • nie przysługuje mu władza rodzicielska,
 • został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza rodzicielska została ograniczona albo jest w zawieszeniu.

WAŻNE!

Urlop wychowawczy należy wykorzystać do końca roku, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Oznacza to, że w sytuacji gdy dziecko urodziło się np. 15 lutego 2022 r., rodzice mogą skorzystać z urlopu do 31 grudnia 2028 r.

Czy można zrezygnować z urlopu wychowawczego

Zgodnie z art. 1863 Kodeksu pracy pracownik-rodzic w dowolnym czasie, po uzgodnieniu z pracodawcą, może zrezygnować z urlopu wychowawczego. Zawiadomienie w formie wniosku należy złożyć nie później niż na 30 dni przed terminem powrotu do pracy.

WAŻNE!

Pracodawca powinien dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie m a takiej możliwości, na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie pracownika, który rezygnuje z urlopu wychowawczego nie powinno być niższe od wynagrodzenia, które otrzymywał przed przejściem na wyżej wymieniony urlop.

Wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego

Zawiadomienie o rezygnacji z urlopu wychowawczego powinno zawierać: 

 • imię i nazwisko dziecka,
 • termin udzielonego urlopu wychowawczego oraz,
 • datę powrotu do pracy.

Pracownik nie musi podawać przyczyny przerwania urlopu.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego – jak liczyć 30 dni

Jak wcześniej wspomniano wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego należy złożyć najpóźniej 30 dni kalendarzowych przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

PRZYKŁAD:

Pracownik wyraża chęć powrotu do pracy 17 maja 2022 r. W tym przypadku odliczamy 30 dni od dnia kalendarzowego poprzedzającego planowany powrót do pracy, czyli od 16 maja 2022 r. 30 dzień przypada 17 kwietnia 2022 r. co oznacza, że ostatecznym terminem na poinformowanie pracownika o powrocie do pracy będzie dzień wcześniej czyli 16 kwietnia 2022 r.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA