REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rezygnacja z urlopu wychowawczego
Rezygnacja z urlopu wychowawczego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wychowawczy jest to świadczenie pracownicze, które reguluje Kodeks pracy. Komu przysługuje urlop wychowawczy? Ile trwa? Czy i w jakich okolicznościach można z niego zrezygnować? Sprawdź co powinien zawierać wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy – komu przysługuje

Zgodnie z art. 186 Kodeksu pracy urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu wlicza się wszystkie wcześniejsze okresy zatrudnienia.  Mogą z niego korzystać rodzice lub opiekunowie dziecka.  Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być złożony pisemnie, nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 1868 Kodeksu pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę. Sytuacja taka dopuszczalna jest wyłącznie w dwóch przypadkach:

  • w momencie ogłoszenia przez firmę upadłości lub likwidacji albo,
  • gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Ochrona trwa do dnia zakończenia tego urlopu.

Urlop wychowawczy – ile wynosi

Wymiar urlopu wychowawczego liczy 36 miesięcy. Można go podzielić maksymalnie na  5 części. Co istotne, nie trzeba ich wykorzystywać ciągiem ani w pełnym wymiarze. W ramach trzyletniego wymiaru urlopu, 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica. Prawa tego nie można przenieść na rzecz drugiej osoby. Oznacza to, że jeden rodzic może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu.

Odstępstwo od tej reguły może wystąpić gdy drugi rodzic:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie żyje,
  • nie przysługuje mu władza rodzicielska,
  • został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza rodzicielska została ograniczona albo jest w zawieszeniu.

WAŻNE!

Urlop wychowawczy należy wykorzystać do końca roku, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Oznacza to, że w sytuacji gdy dziecko urodziło się np. 15 lutego 2022 r., rodzice mogą skorzystać z urlopu do 31 grudnia 2028 r.

Czy można zrezygnować z urlopu wychowawczego

Zgodnie z art. 1863 Kodeksu pracy pracownik-rodzic w dowolnym czasie, po uzgodnieniu z pracodawcą, może zrezygnować z urlopu wychowawczego. Zawiadomienie w formie wniosku należy złożyć nie później niż na 30 dni przed terminem powrotu do pracy.

WAŻNE!

Pracodawca powinien dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie m a takiej możliwości, na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie pracownika, który rezygnuje z urlopu wychowawczego nie powinno być niższe od wynagrodzenia, które otrzymywał przed przejściem na wyżej wymieniony urlop.

Wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego

Zawiadomienie o rezygnacji z urlopu wychowawczego powinno zawierać: 

  • imię i nazwisko dziecka,
  • termin udzielonego urlopu wychowawczego oraz,
  • datę powrotu do pracy.

Pracownik nie musi podawać przyczyny przerwania urlopu.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego – jak liczyć 30 dni

Jak wcześniej wspomniano wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego należy złożyć najpóźniej 30 dni kalendarzowych przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

PRZYKŁAD:

Pracownik wyraża chęć powrotu do pracy 17 maja 2022 r. W tym przypadku odliczamy 30 dni od dnia kalendarzowego poprzedzającego planowany powrót do pracy, czyli od 16 maja 2022 r. 30 dzień przypada 17 kwietnia 2022 r. co oznacza, że ostatecznym terminem na poinformowanie pracownika o powrocie do pracy będzie dzień wcześniej czyli 16 kwietnia 2022 r.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pracy, ale dla wybranej grupy na 2025 r. [projekt]

Wciąż nie weszło w życie rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby. Być może stanie się to 2025 r., ponieważ aktualnie obowiązujące rozporządzenie jest z 2003 r., a przecież realia życia się znacznie zmieniły przez ten czas.

W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

REKLAMA