Wiceminister: nie ma ofert pracy dla matek, które chciałyby wrócić do pracy na część etatu
REKLAMA
REKLAMA
- Praca na część etatu to wyjątek od reguły
- Tylko niektórzy pozwalają na pracę zdalną
- Dodatkowe dni wolne od pracy nie są standardowym rozwiązaniem
- Jakie benefity?
Praca na część etatu to wyjątek od reguły
Wiceminister Socha zwróciła uwagę, że według badania większość firm nie zatrudnia pracowników na część etatu. "Tylko 15 proc. badanych pracuje na część etatu. (...) A duża część kobiet, które są nieaktywne zawodowo najczęściej z powodu konieczności opieki nad dziećmi, chętnie wracałyby do pracy, ale na cześć etatu, natomiast takich ofert nie ma" - podkreśliła wiceszefowa MRiPS.
REKLAMA
Tylko niektórzy pozwalają na pracę zdalną
Jak dodała, 28 proc. spółek wskazało, że nie funkcjonuje u nich praca zdalna lub hybrydowa. "Z kolei prawie 30 proc. firm deklaruje, że ponad połowa pracowników to osoby, które pracują w trybie zdalnym lub hybrydowym. Można powiedzieć, że mamy trochę taki dualizm - z jednej strony są firmy, które w ogóle nie dają takich możliwości, a z drugiej strony są firmy, które w większości działają w taki sposób" - zaznaczyła wiceminister.
Zwróciła uwagę, że prawie wszystkie firmy, które ujęto w badaniu stosują ruchomy czas pracy. "70 proc. firm oferuje ograniczanie nadgodzin.(...) Zwróciłabym jeszcze uwagę na unikanie spotkań przed 9 i po 16 w ponad połowie spółek, co ma sprzyjać łączeniu życia zawodowego z rodzinnym. 45 proc. spółek wskazuje w swoich ogłoszeniach o pracę, że dana praca może być wykonywana zdalnie lub hybrydowo" - dodała Socha.
Dodatkowe dni wolne od pracy nie są standardowym rozwiązaniem
Najmniej popularne rozwiązania w firmach to dodatkowe dni wolne od pracy , szkolenia dla menadżerów w zakresie zarządzania zespołem pracującym zdalnie, zakładowe żłóbki i przedszkola.
"Aż 10 proc. firm czy spółek przynajmniej częściowo finansuje wyjazd pracowników na firmowe wyjazdy integracyjne z rodziną" - zaznaczyła Socha.
Z badania wynika, że 17 proc. spółek zatrudnia wszystkich pracowników na podstawie umowy stałej. "To są firmy, które dają ogromne poczucie stabilności swoim pracownikom" - podkreśliła wiceminister. Z drugiej strony - jak wynika z raportu - 14 proc. firm zatrudnia na umowę stałą mniej niż połowę pracowników.
Jakie benefity?
W raporcie podano, że w zakresie benefitów najpopularniejsze jest zapewnienie opieki zdrowotnej i ubezpieczenia członków rodziny (69 proc.). Co dziesiąta spółka wspiera pracowników w aspekcie mieszkaniowym. Najmniej popularne są szkolenia z zakresu work-life balance i radzenia sobie w życiu rodzinnym.
U ponad połowy ankietowanych spółek świętuje się ważne wydarzenia rodzinne w życiu pracownika. Prawie co piąta spółka nagradza pracowników bonusami pieniężnymi.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA