REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi wniosek o urlop macierzyński a przerwanie i późniejsze wykorzystanie

Długi urlop macierzyński można przerwać i pozostałą część przenieść na ojca dziecka.
Długi urlop macierzyński można przerwać i pozostałą część przenieść na ojca dziecka.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Długi wniosek o urlop macierzyński to łączny wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze. Czy możliwe jest przerwanie takiego urlopu i późniejsze wykorzystanie? Czy po przerwaniu urlopu z pozostałej części może skorzystać ojciec dziecka?

Długi wniosek o urlop macierzyński - przerwanie urlopu i późniejsze wykorzystanie

Pracownica złożyła "długi" wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego(...)

REKLAMA

Autopromocja

Pracownica złożyła "długi" wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego. Przerwała po kilku miesiącach ten urlop. Czy może wykorzystać pozostałą część urlopu później? Czy pozostałą część tego urlopu może później wykorzystać ojciec dziecka?

Urlop macierzyński

Zgodnie z art. 1821a § 1 Kodeksu pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

  • 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo
  • 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie

Urlop rodzicielski - dzielenie z ojcem dziecka

Pracownica może skorzystać z urlopu rodzicielskiego także na podstawie tzw. długiego wniosku, czyli wniosku składanego w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka, o pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (art. 1791 k.p.). Pracownica może dzielić się urlopem rodzicielskim albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym-ojcem dziecka. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do pracownika-ojca wychowującego dziecko, w sytuacji gdy ubezpieczona-matka dziecka złożyła wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Dzielenie się urlopem rodzicielskim w tym przypadku następuje na pisemny wniosek dotyczący:

  • rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składany przez pracownicę pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;
  • udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – składany pracodawcy przez ojca dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić powyższe wnioski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dzielenia się między rodzicami urlopem rodzicielskim udzielonym na podstawie tzw. długiego wniosku trzeba mieć na względzie, że między kolejnymi częściami tego urlopu nie może być ani jednego dnia przerwy. Zatem pracodawca drugiego z rodziców także musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie korzystania z kolejnej części urlopu rodzicielskiego w terminie przypadającym bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pierwszego z rodziców.

Przerwanie urlopu rodzicielskiego i niewykorzystanie go przez drugiego z rodziców

W razie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku i „nieprzejęcia” korzystania z tego urlopu przez drugiego z rodziców następuje utrata uprawnienia do korzystania z jego dalszej części. Nie będzie więc wówczas możliwości wykorzystania urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA