Długi wniosek o urlop macierzyński a przerwanie i późniejsze wykorzystanie
REKLAMA
REKLAMA
Długi wniosek o urlop macierzyński - przerwanie urlopu i późniejsze wykorzystanie
Pracownica złożyła "długi" wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego(...)
REKLAMA
Pracownica złożyła "długi" wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego. Przerwała po kilku miesiącach ten urlop. Czy może wykorzystać pozostałą część urlopu później? Czy pozostałą część tego urlopu może później wykorzystać ojciec dziecka?
Urlop macierzyński
Zgodnie z art. 1821a § 1 Kodeksu pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:
- 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo
- 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie
Urlop rodzicielski - dzielenie z ojcem dziecka
Pracownica może skorzystać z urlopu rodzicielskiego także na podstawie tzw. długiego wniosku, czyli wniosku składanego w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka, o pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (art. 1791 k.p.). Pracownica może dzielić się urlopem rodzicielskim albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym-ojcem dziecka. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do pracownika-ojca wychowującego dziecko, w sytuacji gdy ubezpieczona-matka dziecka złożyła wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Dzielenie się urlopem rodzicielskim w tym przypadku następuje na pisemny wniosek dotyczący:
- rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składany przez pracownicę pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;
- udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – składany pracodawcy przez ojca dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.
Pracodawca ma obowiązek uwzględnić powyższe wnioski.
W przypadku dzielenia się między rodzicami urlopem rodzicielskim udzielonym na podstawie tzw. długiego wniosku trzeba mieć na względzie, że między kolejnymi częściami tego urlopu nie może być ani jednego dnia przerwy. Zatem pracodawca drugiego z rodziców także musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie korzystania z kolejnej części urlopu rodzicielskiego w terminie przypadającym bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pierwszego z rodziców.
Przerwanie urlopu rodzicielskiego i niewykorzystanie go przez drugiego z rodziców
W razie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku i „nieprzejęcia” korzystania z tego urlopu przez drugiego z rodziców następuje utrata uprawnienia do korzystania z jego dalszej części. Nie będzie więc wówczas możliwości wykorzystania urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat