PPK a urlop macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
PPK a pracownica na urlopie macierzyńskim
Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć w imieniu i na rzecz wszystkich „osób zatrudnionych” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, dalej „ustawa o PPK”, które ukończyły 18. rok życia, ale nie ukończyły 70 lat. W tym m.in. również w imieniu i na rzecz osób przebywających na urlopie macierzyńskim lub pobierających zasiłek macierzyński w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie złożyły one pracodawcy deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
REKLAMA
Definicja osoby zatrudnionej
Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK – w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z tą definicją do PPK należy zapisać:
- pracowników, z wyjątkiem młodocianych oraz pracowników przebywających na urlopach
- górniczych lub urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla,
- osoby wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
- członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia), które ukończyły 18. rok życia,
- osoby przebywające ze wskazanych wyżej tytułów na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
- członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji.
Podobnie jak inne osoby zatrudnione, również osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub pobierające zasiłek macierzyński w wysokości zasiłku macierzyńskiego, aby oszczędzać w PPK, nie muszą podejmować żadnych działań. Pracodawca powinien zapisać je do programu z automatu.
Wpłaty do PPK na urlopie macierzyńskim?
Co do zasady za takich uczestników PPK pracodawca nie nalicza wpłat do PPK. Wpłaty do PPK nalicza się bowiem od wynagrodzenia uczestnika PPK w rozumieniu ustawy o PPK. Dla celów tej ustawy, przez „wynagrodzenie” należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej „ustawy o sus”), bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Ważne! Zasiłek macierzyński oraz zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego nie stanowią wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPK.
Wpłaty do PPK podczas macierzyńskiego - wyjątek
Jeśli jednak w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim lub pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego uczestnik PPK otrzyma składnik wynagrodzenia spełniający definicję wynagrodzenia z ustawy o PPK to pracodawca będzie zobowiązany do naliczenia od niego wpłat do PPK. Przykładowo, gdyby uczestnik PPK przebywający na urlopie macierzyńskim otrzymał nagrodę roczną przysługującą za okres sprzed urlopu macierzyńskiego, to pracodawca byłby zobowiązany do naliczenia od tej nagrody wpłat do PPK, chyba że uczestnik PPK złożył mu wcześniej deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
Podstawa prawna:
art. 2 ust. 1 pkt. 18 i 40 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat