REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć podstawę emerytalno-rentową na wychowawczym?

Jaka podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym?
Jaka podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym

PROBLEM

Autopromocja

Pracownica od 1 września 2020 r. do 2 kwietnia 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim - ciąża, od 3 kwietnia 2021 r. do 1 kwietnia 2022 r. urlop macierzyński i rodzicielski. Od 2 kwietnia 2022 r. do 6 lipca 2022 r. pracuje. Od 7 lipca 2022 do 31 grudnia 2023 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym. Wynagrodzenie stałe miesięczne pracownicy to płaca zasadnicza w wysokości 4.050,00 i dodatek za wysługę 567,00 . Do podstawy chorobowego przyjmowana jest tylko płaca zasadnicza. Jaka powinna być podstawa na emerytalne i rentowe w lipcu 2022 r., a jaka od sierpnia 2022 r.?

RADA

Podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowej za okres urlopu wychowawczego za lipiec br. stanowiła kwota 2 865,48 zł. Natomiast podstawę wymiaru składki zdrowotnej jest kwota 620 zł.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba korzystająca z urlopu wychowawczego podlega obowiązkowo:

 • ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych,
 • zdrowotnemu, jeżeli nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Dla osób, które przebywają na urlopach wychowawczych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednocześnie podstawa ta nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy i nie może być niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku obliczania faktycznego wynagrodzenia pracownika stosuje się zasady obliczania podstawy zasiłków, ale z kilkoma wyjątkami.

Po pierwsze, nie pomniejsza się wynagrodzenia o część składek społecznych potrącanych przez płatnika ze środków ubezpieczonego. Po drugie, uwzględnia się wszystkie składniki przychodu, które pracownik uzyskał ze stosunku pracy i które nie zostały wyłączone z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zatem, nie należy tu wyłączać dodatku stażowego. Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia uwzględnia się wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Będzie to więc okres od lipca 2021 r. do czerwca 2022 r. Jednak w całym tym okresie pracownik nie dostawał pełnego wynagrodzenia, ponieważ przebywał na zasiłku macierzyńskim. Należy więc:

 • wyłączyć miesiące pobierania zasiłku macierzyńskiego tj. od lipca 2021 r. do marca 2022 r.,
 • przyjąć okres od kwietnia 2022 r. do czerwca 2022 r., przy czym kwiecień podlega uzupełnieniu do pełnej miesięcznej kwoty

W tym czasie pracownica wykonywała pracę. Jej wynagrodzenie to dwa stałe miesięczne składniki: zasadnicze oraz dodatek stażowy. Zatem, średnia miesięczna z tych 3 miesięcy wynosi 4 617 zł (4 050 zł + 567 zł).

W 2022 r. maksymalna podstawa składek w okresie urlopu wychowawczego wynosi 3 553,20 zł. To oznacza, że jako podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej należy przyjąć kwotę 3 553,20 zł, ponieważ wynagrodzenie pracownicy jest wyższe.

Jeśli pracownik rozpoczął urlop wychowawczy w trakcie miesiąca, podstawę wymiaru należy zmniejszyć proporcjonalnie do okresu trwania urlopu w tym miesiącu. Podstawę wymiaru składek: emerytalnej i rentowej z tytułu urlopu wychowawczego za lipiec 2022 r. stanowiła kwota 2 865,48 zł, czyli proporcjonalnie pomniejszona kwota 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia [(3 553,20 zł : 31 dni lipca) x 25 dni wychowawczego od 7 do 31 lipca = 2 865,48 zł].

Począwszy od sierpnia 2022 r. podstawa wymiaru wynosi 3 553,20 zł.

Natomiast podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Obecnie jest to kwota 620 zł. Składka wynosi więc 55,80 zł (620 zł x 9%). Ze względu na to, że składka ta jest miesięczna i niepodzielna, podstawa jej wymiaru nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu w miesiącu rozpoczęcia/zakończenia urlopu w trakcie miesiąca.

Zatem, za lipiec oraz kolejne miesiące nalicza się składkę pełną.

Warto zaznaczyć, że składki finansuje w całości budżet państwa, a pracodawca je tylko nalicza od odpowiedniej podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 16 ust. 8, art. 18 ust. 5b, ust. 9, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2022 poz. 1009 ze zm.),

art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 79, art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.).

Izabela Nowacka

Fragment artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA