Kto płaci za urlop macierzyński?

REKLAMA
Urlop macierzyński - co to jest?
Urlop macierzyński to zagwarantowany przez Kodeks pracy urlop przysługujący po narodzinach dziecka. Urlop ten rozpoczyna swój bieg w dniu porodu. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi 20 tygodni. Z pierwszej części urlopu obowiązkowo korzysta matka dziecka - jest obligatoryjna. Matka wykorzystuje obowiązkowo 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a pozostałą część może przenieść na ojca dziecka. Szczegóły dotyczące urlopu macierzyńskiego omówione zostały w artykule: Urlop macierzyński 2022
Ważne! Istnieje możliwość skorzystania z maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem.
Urlop macierzyński - zasiłek macierzyński
"Wynagrodzeniem" za czas urlopu macierzyńskiego jest zasiłek macierzyński. Jego wysokość zależy od wysokości wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy pracownicy, a w przypadku przedsiębiorcy od wysokości opłacanej składki chorobowej. Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje 100% podstawy wymiaru zasiłku, a więc 100% średniej pensji z 12 ostatnich miesięcy pracownicy. Jeśli pracownicy zdecyduje się na skorzystania bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z urlopu rodzicielskiego (dodatkowe 32 tygodnie), wówczas za pierwsze 6 tygodni rodzicielskiego otrzyma również 100% podstawy wymiaru, a za pozostały czas tego drugiego urlopu już tylko 60% podstawy wymiaru zasiłku.
Ustawodawca przewidział jednak możliwość zawnioskowania o tzw. długi urlopu macierzyński (macierzyński + rodzicielski bezpośrednio wykorzystywane po sobie) w terminie do 21 dni, licząc od porodu dziecka. W takiej sytuacji za pełny okres długiego urlopu macierzyńskiego (trwającego w sumie 52 tygodnie) osoba uprawniona otrzyma co miesiąc 80% podstawy wymiaru zasiłku czyli kwotę uśrednioną.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineKto płaci za urlop macierzyński?
Za urlop macierzyński płaci ZUS. Jest to świadczenie przysługujące osobie ubezpieczonej, za którą odprowadzane są składki chorobowe.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: