REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość wynagrodzenia wpływa na powrót z macierzyńskiego

Magdalena Gronek
Powrót do pracy po macierzyńskim - zachęca wysokość wynagrodzenia i elastyczna praca
Powrót do pracy po macierzyńskim - zachęca wysokość wynagrodzenia i elastyczna praca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wysokość wynagrodzenia kobiety wpływa na powrót z macierzyńskiego do pracy? Argumentem przemawiającym za powrotem do pracy jest również elastyczna praca (np. możliwość pracy na część etatu, praca zdalna czy elastyczne godziny pracy). Co zachęca kobiety do powrotu? Sprawdź wyniki sondażu CBOS.

Wysokość wynagrodzenia zachęca kobiety do powrotu po macierzyńskim

Dla 30 proc. kobiet czynnikiem zachęcającym do powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim jest pensja, która pokrywa co najmniej koszty związane z opieką i wychowaniem dziecka. Dla 28 proc. ułatwienia w wykonywaniu pracy, a dla 27 proc. kobiet łatwy dostęp do żłobków i przedszkoli – wynika z sondażu CBOS.

REKLAMA

Autopromocja

"Nieliczni natomiast jako najważniejszy czynnik wskazali dofinansowanie do opiekunki (4 proc.) lub wsparcie ze strony rodziny – męża/partnera, dziadków dziecka itp. (3 proc.)" – wskazał CBOS.

Z badań wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni wskazywały na ułatwienia dotyczące godzenia obowiązków rodzicielskich z wykonywaniem pracy zawodowej, np. elastyczne godziny pracy, możliwość pracy na część etatu, możliwość pracy zdalnej (32 proc. wobec 24 proc.) i na wysokość pensji pokrywającej co najmniej koszty związane z opieką i wychowaniem dziecka/dzieci (31 proc. wobec 28 proc.).

Mężczyźni częściej niż kobiety stawiali na łatwiejszy dostęp do żłobków i przedszkoli (30 proc. wobec 24 proc.).

Z badań wynika, że "o ile w grupie osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym najczęściej wskazywanym czynnikiem mogącym zachęcić kobiety do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim była wysokość pensji, umożliwiająca co najmniej pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka/dzieci(37 proc.), to w grupie badanych z wykształceniem wyższym kwestia wysokości wynagrodzenia za pracę przesunęła się na drugi plan (24 proc.), a kluczowe były ułatwienia w wykonywaniu pracy zawodowej, np. elastyczne godziny pracy, możliwość pracy na część etatu, możliwość pracy zdalnej (34 proc.) i łatwy dostęp do żłobków i przedszkoli (33 proc.)".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania pokazały, że uelastycznienia w zasadach wykonywania pracy zawodowej były też wybierane częściej niż pozostałe czynniki w grupie osób z wykształceniem średnim (31 proc.).

Łatwy dostęp do żłobków i przedszkoli oraz dofinansowanie do opiekunki

"31 proc. pracowników sektora prywatnego wskazało na łatwy dostęp do żłobków i przedszkoli, a dodatkowo 3 proc. wybrało dofinansowanie do kosztów opiekunki, natomiast w przypadku pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych aż co dziesiąty wskazał na dofinansowanie do opiekunki, a 27 proc. wybrało łatwy dostęp do żłobków i przedszkoli" – podaje CBOS.

Elastyczna praca dla kobiet po macierzyńskim

Ułatwienia w wykonywaniu pracy zawodowej jako najważniejszy czynnik mogący zachęcić kobiety do powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim wskazało 34 proc. badanych kobiet w wieku rozrodczym, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż wśród ogółu badanych. Z badania CBOS wynika, że ułatwienia w wykonywaniu pracy zawodowej, np. elastyczne godziny pracy, możliwość pracy na część etatu, możliwość pracy zdalnej, są istotnym czynnikiem mogącym zachęcić kobiety do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim.

Praca zdalna w projekcie Kodeksu pracy

Jednym ze sposobów ułatwiających godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzicielskimi może być praca zdalna, która na szerszą skalę zaczęła być stosowana w związku z pandemią COVID-19. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w Kodeksie pracy, który na stałe ureguluje pracę zdalną także po upływie 3 miesięcy od dnia odwołania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Nowelizacja zobowiąże pracodawcę do obligatoryjnego uwzględniania wniosków o pracę zdalną niektórych grup pracowników, o ile będzie to możliwe ze względu na organizację i rodzaj wykonywanej pracy.

"Blisko trzy czwarte (72 proc.) ankietowanych uważa, że o tej kwestii powinien decydować wyłącznie pracodawca, a jedynie 12 proc. respondentów opowiedziało się za tym, aby było to uregulowane ustawowo. Dość znacząca grupa badanych nie miała zdania na ten temat (15 proc.), a co setny odmówił odpowiedzi na to pytanie" – wynika z badań CBOS.

Ułatwienia w wykonywaniu pracy zawodowej, np. elastyczne godziny pracy, możliwość pracy na część etatu i możliwość pracy zdalnej postrzegane są przez badanych, w tym przez kobiety w wieku rozrodczym, jako jeden z głównych czynników mogących zachęcić kobiety do powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim.

Sondaż z serii "Aktualne problemy i wydarzenia" został przeprowadzony w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 31 stycznia do 10 lutego 2022 r. na próbie liczącej 1065 osób, czyli przed inwazją Rosji na Ukrainą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykorzystaj póki możesz, bo te dni nie przejdą na 2025 r. [nie chodzi o urlop]

W prawie pracy jest kilka uprawnień dla pracowników, które są ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym. Jednym z nich jest np. okazjonalna praca zdalna. Niewykorzystana w 2024 r. nie przejdzie na 2025 r. Podobnie jest z urlopem opiekuńczym czy ze zwolnieniem z pracy z powodu działania siły wyższej. Mamy jeszcze czas w grudniu na wykorzystanie pewnych uprawnień, które nie odwracalnie przepadną w nowym roku.

Sprawdź czy masz prawo do trzynastki w 2024 r. Nie dla każdego prawo do dodatkowego rocznego wynagrodzenia

W pewnych sytuacjach pracownicy szeroko pojętej budżetówki mogą nie otrzymać za 2024 r. dodatkowego rocznego wynagrodzenia, tzw. trzynastki. Ważny jest okres zatrudnienia oraz jakoś świadczonej pracy.

Likwidacja stanowiska pracy. Jaka odprawa w 2025 r.? [PORADA]

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmianie ulegną również inne świadczenia m.in. maksymalna wysokość odprawy, która przysługuje pracownikowi zwalnianemu z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy. Jaka kwota będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 r.? Kiedy likwidacja stanowiska pracy uprawnia do otrzymania odprawy?

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.

5 świadczeń dla pracowników niepełnosprawnych w 2025 r.: dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 r., dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, świadczenie rehabilitacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, ulga rehabilitacyjna.

REKLAMA

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa? W grudniu aż dwie niedziele handlowe!

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. Przedsiębiorcy z zakresu handlu już zacierają ręce. W grudniu 2024 r. będą aż dwie niedziele handlowe, a na dodatek w dniu 24 grudnia też zrobimy zakupy. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o karze, która grozi za pracę w handlu po 14:00. Może to być nawet do 100 000 zł.

Sejm uchwalił dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Od kiedy będzie przysługiwać?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja zakłada zwiększenie dopłat do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością o około 15 proc. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Interpelacja poselska: Czy dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi bez wymaganego przygotowania pedagogicznego?

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców i posiadającemu określone kwalifikacje. Czy nauczyciel legitymujący się właściwym wykształceniem lecz nieposiadający przygotowania pedagogicznego, ma wymagane kwalifikacje do uzyskania dodatku wiejskiego?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – od lipca 2024 r. czy od stycznia 2025 r.?

Posłowie pracują nad nowelizacją przepisów o dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Jedną z rozstrzyganych kwestii jest termin, od którego waloryzacja wejdzie w życie. W grę wchodzi 1 stycznia 2025 r. lub 1 lipca 2024 r.

REKLAMA

Rotacja pracowników - przyczyny i środki zaradcze. Dlaczego w niektórych firmach pracownicy spędzają lata a z innych szybko odchodzą?

W niektórych firmach pracownicy spędzają długie lata, w innych ich rotacja jest wysoka i wydaje się niezrozumiała. Skąd wynika różnica? Sprawne zarządzanie rotacją może znacząco wpłynąć na koszty firmy i jej sukces. Poniżej przedstawiam szczegółowe przyczyny rotacji oraz działania, które pomagają ją zmniejszyć

Emerytury i renty: Zmiana kwot przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

Od 1 grudnia 2024 r. zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytur i rent.

REKLAMA