Urlop macierzyński. Czy zawsze chroni przez zwolnieniem

REKLAMA
Ochrona pracownika w czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego częściowo pokrywa się z ochroną przysługującą pracownicy w czasie ciąży i polega na:
- zakazie wypowiadania umowy o pracę,
- zakazie wypowiadania warunków pracy i płacy,
- zakazie rozwiązywania umowy o pracę bez wypowiedzenia, chyba że organizacja związkowa, która reprezentuje pracownika, wyrazi zgodę na decyzję pracodawcy.
Ochrona pracownika w trakcie urlopu związanego z rodzicielstwem nie obowiązuje, gdy pracodawca ogłasza upadłość lub likwiduje firmę. Pracodawca musi wówczas ustalić z organizacją związkową reprezentującą pracownika (jeśli działają w firmie związki zawodowe) termin, w którym nastąpi rozwiązanie jego umowy. Jeśli w firmie nie działają związki, pracodawca podejmuje decyzję samodzielnie.
Upadłość lub likwidacja zakładu pracy
Przez pojęcie upadłość pracodawcy rozumie się wydanie przez sąd upadłościowy postanowienia o ogłoszeniu upadłości firmy. Data wydania przez sąd postanowienia jest datą upadłości zakładu pracy i od tego momentu następuje uchylenie szczególnej ochrony zatrudnienia pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim.
Likwidacja zakładu pracy to całkowite, stałe i faktyczne unieruchomienie zakładu pracy jako całości, a nie jedynie likwidacja jednostki organizacyjnej tego zakładu.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineOgłoszenie upadłości czy likwidacja zakładu pracy nie oznacza automatycznego ustania stosunku pracy z zatrudnioną pracownicą, a jedynie daje pracodawcy „furtkę” do wypowiedzenia jej umowy o pracę.
Zasiłek macierzyński a upadłość lub likwidacja pracodawcy
Rozwiązanie umowy o pracę z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy w okresie urlopu macierzyńskiego nie oznacza przerwania przysługiwania zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński nadal będzie przysługiwał, a upadłość firmy lub jej likwidacja nie wpływa na okres i wysokość świadczenia.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: