REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ochronny po macierzyńskim

Okres ochronny po macierzyńskim - jak sobie zapewnić?
Okres ochronny po macierzyńskim - jak sobie zapewnić?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

Urlop macierzyński a zwolnienie z pracy

Kodeks pracy zapewnia okres ochronny pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim. Zgodnie z art. 177 § 1 KP ochrona przed zwolnieniem obejmuje okres od dnia złożenia wniosku o urlop do dnia zakończenia tego urlopu.

Autopromocja

Pracodawca nie może w tym czasie:

 1. prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą (lub tym pracownikiem, jeśli z urlopu korzysta ojciec dziecka);
 2. wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą (lub tym pracownikiem).

Aby wypowiedzenie i rozwiązanie stosunku pracy mogło mieć miejsce, muszą zaistnieć dwa warunki:

 1. zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy/pracownika oraz
 2. reprezentująca pracownicę/pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Ważne

Okres ochronny przed zwolnieniem obowiązuje w trakcie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego lub obniżonego wymiaru czasu pracy (art. 1867 KP).

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia już od dnia złożenia wniosku, przy czym nie może być to wcześniejszy termin niż:

 • 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu macierzyńskiego oraz części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
 • 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego albo jego części,
 • 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego albo jego części,
 • 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego albo obniżonego wymiaru czasu pracy.

Likwidacja stanowiska pracy a urlop macierzyński

Art. 177 § 4 KP przewiduje jedną sytuację, kiedy pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim. Jest to ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy. Pracodawca wypowiadając umowę, musi udowodnić wskazaną przyczynę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wspomnianym wyżej przypadku pracodawca ma obowiązek uzgodnienia z reprezentującą pracownicę/pracownika zakładową organizacją związkową terminu rozwiązania umowy o pracę. Jeśli nie może w tym czasie zapewnić innego zatrudnienia, osobie zwalnianej przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania świadczeń z tytułu zwolnienia zalicza się do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze.

Brak stanowiska pracy po urlopie macierzyńskim

Pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę lub pracownika do pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego na stanowisku zajmowanym przed urlopem. Jeśli nie ma już stanowiska pracy, na którym wcześniej pracownik wykonywał pracę, pracodawca powinien przenieść go na inne równorzędne stanowisko pracy odpowiadające kwalifikacjom pracownika. 

Likwidacja stanowiska pracy nie może de facto stanowić powodu uzasadniającego rozwiązanie umowy z pracownicą wracająca do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem. Dopiero gdy pracodawca nie ma możliwości przeniesienia jej na inne stanowisko pracy odpowiadające jej kwalifikacjom, może rozwiązać umowę. Wówczas w odniesieniu do pracodawcy, który zatrudnia więcej niż 20 pracowników, będzie miała zastosowanie ustawa o z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownikowi w takim przypadku będzie należała się odprawa.

Warunki pracy powracającego po urlopie pracownika powinny być nie mniej korzystne jak te, które by go obowiązywały gdyby nie korzystał przez ten czas z urlopu. Dotyczy to również wynagrodzenia za pracę. Jeśli pozostali pracownicy wykonujący pracę na tym samym stanowisku otrzymali w tym czasie podwyżki, wysokość wynagrodzenia powinna zostać wyrównana. Jeśli w trakcie urlopu, z którego pracownica korzystała wprowadzono nowe zasady wynagradzania, np. w postaci premii, dodatków, również powinny ją objąć.

Okres ochronny po powrocie z macierzyńskiego

Kodeks pracy gwarantuje pracownicy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, ale co dalej? Ustawa kodeksowa nic nie wspomina o okresie ochronnym po urlopie. Czy obowiązuje 12-miesięczny okres ochronny po macierzyńskim? Po urlopie macierzyńskim nie ma przysługującego wszystkim okresu ochronnego. Zwolnienie pracownicy po urlopie macierzyńskim jest więc możliwe. Pracodawcy zachowują jednak ostrożność. W razie wystąpienia byłej pracownicy z powództwem do sądu pracy to na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia braku dyskryminacji.

Kodeks pracy daje jednak pracownicom pewną sposobność do zapewnienia sobie ochrony przez zwolnieniem. Zgodnie z art. 1868 § 1 pkt 2 KP pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę od dnia złożenia przez osobę uprawnioną do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy. Okres ochronny może jednak trwać nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Ważne

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy powoduje powstanie maksymalnie 12-miesięcznego okresu ochronnego.

Z punktu widzenia pracownika, który obawia się wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę po powrocie z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego czy nawet urlopu wychowawczego, warto jest złożyć wniosek o pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Taki wniosek może złożyć osoba uprawniona do korzystania z urlopu wychowawczego. Musi więc spełniać dwa warunki:

 1. co najmniej 6 miesięczne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
 2. opieka nad dzieckiem do 6 roku życia.

Minimalny wymiar etatu, o który się wnioskuje to ½ etatu. Wniosek składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pracodawca jest obowiązany przyjąć wniosek. Można zawnioskować np. o pracę na 7/8 etatu. Będzie to tylko jedna godzina mniej pracy dziennie, a pracownik będzie miał zapewnione zatrudnienie przez kolejne 12 miesięcy.

Ważne

Korzystanie z obniżonego wymiaru czasu pracy nie obniża wymiaru urlopu wychowawczego.

Okres ochronny po wychowawczym

Urlop wychowawczy przysługuje jednemu rodzicowi w maksymalnym wymiarze 35 miesięcy i można go wykorzystać do ukończenia 6 roku życia dziecka. Jeśli rodzic korzystał z wychowawczego, ale ze względu na brak wynagrodzenia za pracę chce powrócić do pracy, może rozważyć złożenie wniosku o obniżony wymiar czasu pracy. Wówczas po urlopie wychowawczym pracując na niepełnym etacie, pracownik będzie korzystał z okresu ochronnego trwającego maksymalnie 12 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA