REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwa zawodowa związana z narodzeniem dziecka

dziecko matka fot. shutterstock
dziecko matka fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o "siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - powiedziała we wtorek wiceminister rodziny Barbara Socha podczas konferencji "Polka XXI w."

Kobiety - czy potrzebują szczególnego traktowania?

Organizowana przez Fundację Projekt PL konferencja "Polka XXI w. - Edycja 2022" jest poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym.

REKLAMA

Autopromocja

Wiceminister Socha w panelu poświęconym demografii zwróciła uwagę, że kobiety, by spełniać się w życiu zawodowym i rodzinnym potrzebują "szczególnego traktowania". Jak wyjaśniła, chodzi m.in. o społeczne podejście do przerwy zawodowej związanej z narodzeniem dziecka.

Przerwa związana z narodzeniem dziecka

"Ta przerwa powinna być taka, jaką uważamy, że będzie optymalna. To powinna być decyzja każdej rodziny, ile taka przerwa powinna trwać" - powiedziała Socha.

Podkreśliła, że przerwa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana. "Takie potoczne twierdzenie o +siedzeniu w domu+ jest bardzo krzywdzące i nieprawdziwe" - podkreśliła wiceminister.

Łatwy powrót do pracy

Zdaniem wiceszefowej MRiPS pracodawcy powinni umożliwiać kobietom "łatwy powrót do pracy". "Na przykład nie od razu na pełny etat, który często kończy się 10-godzinną pracą, ale małymi krokami. Dla wielu kobiet jest to najlepsza forma powrotu do pracy" - dodała Socha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróciła uwagę, że kolejnym elementem elastycznego podejścia do pracy jest praca zdalna. Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął przepisy regulujące zasady pracy zdalnej.

Według propozycji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

"Mamy nadzieję, że to też pomoże rodzicom, zarówno matkom jak i ojcom, w sprawnym łączeniu życia zawodowego z rodzinnym" - powiedziała Socha.

Wyzwania

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju i były wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk zwrócił uwagę, że Polska ma przed sobą cztery wyzwania w obszarze nowoczesnej gospodarki, demografii, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego oraz sprawnego państwa - szczególnie w relacji z obywatelem.

"Jeżeli nie zagra jeden z tych elementów, to nawet gdybyśmy mieli któryś z tych obszarów super rozwinięty, to będzie kłopot. Można mieć nowoczesną gospodarkę, ale jeżeli nie ma ludzi, to mamy kłopoty na rynku pracy" - wskazał Marczuk.

Zaznaczył, że mimo wyzwań geopolitycznych to kwestie demograficzne są największym wyzwaniem.

Demografia to największe wyzwanie

REKLAMA

"Demografia to nie tylko praca nad zwiększeniem wskaźnika dzietności, choć to oczywiście jest fundamentem, ale mówiąc o demografii powinniśmy mieć też na myśli powrót Polaków zza granicy, myśleć o repatriacji, Karcie Polaka" - ocenił Marczuk.

Wskazał też, że systematycznie maleje liczba kobiet w wieku rozrodczym. "Jeżeli nie będziemy grać na tych różnych fortepianach, to problemy demograficzne będą nas gonić" - dodał Marczuk.

Podkreślił, że na politykę prorodzinną musi składać się wiele elementów. Zwrócił uwagę, że to nie tylko wparcie finansowe, ale też usługi dla rodzin, dobre rozwiązania na rynku pracy, ale też kwestie związane z wartościami, czyli to, w jaki sposób opowiadamy o rodzinie.

"Przez ostatnie lata mamy do czynienia z ogromnym postępowemu w każdym z tych elementów" - ocenił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA