Urlop wychowawczy a własna działalność
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy?
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z 3-letniego „urlopu wychowawczego”, na podobnych zasadach jak pracownicy zatrudnieni na etacie. W czasie korzystania z urlopu przedsiębiorca jest objęty ubezpieczeniem społecznym, a składki ZUS są opłacane za niego z budżetu państwa.
REKLAMA
Co należy zrobić?
Aby móc skorzystać z „urlopu wychowawczego” przedsiębiorczy rodzic powinien zawiesić działalność gospodarczą po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS.
Zawieszenie przysługuje przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia, bądź do 6 lat w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 18 roku życia.
Zawieszenie działalności gospodarczej na rzecz opieki nad dzieckiem niesie za sobą objęcie wnioskującego w okresie zawieszenia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które jest finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.
Wniosek
We wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej należy wskazać, że zawieszenie następuje w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem oraz wskazać datę końcową zawieszenia. Jednocześnie można złożyć wniosek o wznowienie działalności po upływie okresu zawieszenia.
Jako załącznik do wniosku należy dodać skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz ewentualne orzeczenie o niepełnosprawności.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat