Zasiłek macierzyński. Co zmieniło się w 2023
REKLAMA
REKLAMA
Wdrożenie dyrektywy unijnej work–life balance do polskiego prawa spowodowało zmiany przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
REKLAMA
Zmiana wymiaru urlopu macierzyńskiego
Jedna ze zmian dotyczy zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Okres urlopu rodzicielskiego wydłużył się o 9 tygodni: z 32 do 41 tygodni – w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni – w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka.
Dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje tylko jednemu z rodziców. Jeśli matka wykorzystała urlop rodzicielski w maksymalnym wymiarze 32 tygodni lub 34 tygodni, to pozostałe 9 tygodni może wykorzystać już tylko drugi rodzic.
Wymiar zasiłku macierzyńskiego
Już nie 80 a 81,5% podstawy wymiaru zasiłku wynosi zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyjątkiem części przysługującej drugiemu z rodziców – 9 tygodni).
Warunkiem otrzymywania zasiłku macierzyńskiego w takiej samej wysokości przez cały okres jego pobierania (tj. 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku), jest złożenie wniosku o tzw. długi zasiłek macierzyński w terminie do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie.
Długi zasiłek macierzyński nie może dotyczyć 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek zawsze wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Jednorazowe wyrównanie zasiłku
Niezłożenie wniosku o długi zasiłek macierzyński w terminie do 21 dni po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie, będzie skutkowało wypłatą zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.
Jeśli w pierwszym roku życia dziecka nie zostanie wykorzystany co najmniej jeden dzień zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego (na podstawie długiego wniosku), to będzie możliwość złożenia wniosku o jednorazowe wyrównanie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku. Za okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie przysługiwać w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat