Urlop macierzyński matki i obniżony wymiar czasu pracy ojca
REKLAMA
REKLAMA
Urlop macierzyński matki i obniżony wymiar czasu pracy ojca na to samo dziecko
Czy w sytuacji, gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, ojciec dziecka może skorzystać, na to samo dziecko z obniżonego wymiaru czasu pracy dla pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego?
REKLAMA
Zgodnie z art. 1867 Kodeksu pracy, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Z uprawnienia do urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik legitymujący się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy i wychowujący dziecko w wieku do 6 lat (art. 186 § 1 i 2 Kodeksu pracy). Jak stanowi art. 186 § 2 Kodeksu pracy wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia do obniżenia wymiaru czasu pracy, może skorzystać jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy).
Urlop macierzyński matki i obniżony wymiar czasu pracy ojca w tym samym czasie
Należy przyjąć, że pracownik może skorzystać z tego uprawnienia przez cały okres, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Żaden przepis nie zakazuje korzystania z urlopu wychowawczego lub z obniżonego wymiaru czasu pracy w czasie kiedy drugi rodzic korzysta z urlopu macierzyńskiego. Ponadto prawo do skorzystania z tego urlopu nie jest zależne od niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez rodzica niepracującego. Wobec powyższego, nie ma przeszkód, aby uprawniony do korzystania z urlopu wychowawczego ojciec dziecka, korzystał z obniżenia wymiaru czasu pracy, w czasie gdy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego na to samo dziecko.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat