REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym
urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak urlop wychowawczy wpływa na urlop wypoczynkowy? Czy podczas nieobecności pracownicy będącej na wychowawczym nalicza się urlop wypoczynkowy za kolejne lata? Czy zaległy urlop może się przedawnić? Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje po wychowawczym?
rozwiń >

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje po urlopie wychowawczym? Nieprzedawnione dni urlopowe z ubiegłych lat oraz urlop proporcjonalny za rok powrotu do pracy po wychowawczym. W trakcie trwania urlopu wychowawczego pracownik nie nabywa urlopu za następujące po sobie lata.

Autopromocja
Przykład

Pracownik przed pójściem na półroczny urlop wychowawczy miał prawo do 17 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop wychowawczy rozpoczął od października 2023 roku. Z początkiem kwietnia 2024 roku wraca do pracy. W związku z tym, że 1 stycznia 2024 roku był na wychowawczym, nie nabył prawa do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego za 2024 rok. Oprócz 17 dni urlopu, który już mu przysługiwał przed wychowawczym, będzie miał prawo do urlopu proporcjonalnego za 9 miesięcy pracy w 2024 roku. 

17 + 20 (19,5 po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia) = 37 dni

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego a urlop wychowawczy

Kiedy przedawnia się urlop wypoczynkowy? Zasadą wynikającą z art. 291 §1 Kodeksu pracy jest przedawnianie się roszczeń pracowniczych wynikających ze stosunku pracy z upływem 3 lat, licząc od dnia kiedy roszczenie stało się wymagalne. Od kiedy liczy się 3-letni termin przedawnienia? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić, że prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z dniem 1 stycznia każdego roku. Urlop niewykorzystany w roku nabycia do niego prawa (np. urlop nabyty dnia 1 stycznia 2023 roku) powinien zostać wykorzystany do dnia 30 września roku następnego (czyli do 30 września 2024 roku). 

Czy urlop niewykorzystany do 30 września kolejnego roku przepada? Nie i właśnie od 30 września należy liczyć 3 lata do przedawnienia roszczenia pracownika o urlop. Pracownik może więc przez kolejne 3 lata ubiegać się o urlop, który uzyskał 1 stycznia 2023 roku. Termin przedawnienia w podanym przykładzie upływa z dniem 30 września 2027 roku.

Zgodnie bowiem z art. 112 Kodeksu cywilnego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Czy urlop wypoczynkowy przedawni się w trakcie urlopu wychowawczego? Urlop wychowawczy jedna osoba może wykorzystywać aż przez 35 miesięcy. To niemalże 3 lata czyli tyle, ile trwa okres przedawnienia roszczeń pracowniczych. Czy zatem po powrocie z urlopu wychowawczego do pracy urlop zaległy przepada? Nie. Jeśli przed pójściem na urlop wychowawczy pracownik miał prawo do urlopu, będzie mógł skorzystać z niego po powrocie do pracy. Otóż bieg terminu przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy zawiesza się na czas trwania urlopu wychowawczego. Traktuje o tym art. 2931 KP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Art. 2931 KP: Bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Zaległy urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Zaległy urlop wypoczynkowy można więc wykorzystać po urlopie wychowawczym w niezmienionym wymiarze. Jeśli pracownica rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego dnia 1 lutego 2023 roku i wraca do pracy 2 lutego 2024 roku, a przed tym urlopem miała 6 dni urlopu zaległego z 2021 roku

Przykład

Pracownica ma prawo do 6 dni urlopu zaległego, nabytego z dniem 1 stycznia 2021 roku. W 2022 roku nabyła prawo do kolejnych 26 dni. Urodziła dziecko dnia 2 lutego 2022 roku. Do 31 stycznia 2023 roku przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie bezpośrednio po nim na urlopie rodzicielskim. Od 1 lutego 2023 roku poszła na roczny urlop wychowawczy. Wraca do pracy z dniem 1 lutego 2024 roku. Kiedy przedawni się roszczenie do 6 dni urlopu zaległego z 2021 roku? Gdyby pracownica nie była na urlopie wychowawczym roszczenie przedawniłoby się z dniem 30 września 2025 roku. Jednak przez rok trwania urlopu wychowawczego bieg terminu przedawnienia uległ zawieszeniu. Od 1 lutego 2024 roku okres przedawnienia biegnie dalej.

Zaległy urlop przed urlopem wychowawczym

W praktyce zazwyczaj zaległy urlop wykorzystuje się między urlopem rodzicielskim a urlopem wychowawczym. Należy zwrócić uwagę na to, że urlop wypoczynkowy jest urlopem płatnym. Jest to korzystne dla pracownicy, która po rocznym urlopie macierzyńskim (urlop macierzyński + rodzicielski) chce przedłużyć sobie płatne wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem. Za urlop wychowawczy nie otrzyma już ani wynagrodzenia ani zasiłku macierzyńskiego.

Urlop wychowawczy od 2 stycznia a urlop wypoczynkowy

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z początkiem roku, a więc z dniem 1 stycznia. Jeśli więc pracownik idzie na urlop wychowawczy od 2 stycznia, nabędzie normalnie za ten rok prawo do pełnego wymiaru urlopu (20 lub 26 dni). Natomiast zakończenie urlopu dopiero w trakcie kolejnego roku, np. z dniem 1 czerwca, spowoduje nabycie prawa do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego za ten rok. W tym wypadku będzie to 7/12 z 20 lub 26 dni czyli za 7 przepracowanych miesięcy roku.

Art. 1552 § 1 KP: Przepis art. 1551 § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:

 1. urlopu bezpłatnego;
 2. urlopu wychowawczego;
 3. pełnienia zasadniczej służby wojskowej, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, pełnienia służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby, odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy albo pełnienia służby zastępczej;
 4. tymczasowego aresztowania;
 5. odbywania kary pozbawienia wolności;
 6. nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Ważne

Zgodnie z art.  1553 § 1 KP przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1552 niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Koniec urlopu wychowawczego i co dalej?

Po urlopie wychowawczym następuje powrót do pracy. Pracodawca zobowiązany jest przyjąć pracownika na dotychczasowym stanowisku. Jeśli nie ma takiej możliwości, na innym równorzędnym, odpowiadającym jego kwalifikacjom. Pracownik do ukończenia przez dziecko 6 roku życia może również wnioskować o pracę w obniżonym wymiarze czasu (art. 1867 § 1 KP). Maksymalne obniżenie etatu to ½. W trakcie pracy na obniżonym etacie pracodawca nie może zwolnić pracownika, ale ochrona nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy. Co istotne, pracodawca ma obowiązek przyjąć wniosek pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA