REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński 2022

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Urlop macierzyński 2022 - wniosek, ile trwa, zasiłek
Urlop macierzyński 2022 - wniosek, ile trwa, zasiłek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński w 2022 roku – ile trwa i ile jest płatny? Zasady udzielania urlopu nie zmieniły się. Ile wynosi urlop macierzyński przy bliźniakach? Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński?

Urlop macierzyński – co to jest?

Urlop macierzyński to uprawnienie rodzicielskie, które Kodeks pracy przyznaje matce nowo narodzonego dziecka. Przysługuje pracownicy, przedsiębiorcy albo nawet zleceniobiorcy. Warunkiem jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Część urlopu macierzyńskiego może być wykorzystana przez ojca, opiekuna prawnego lub innego członka najbliższej rodziny. Za czas urlopu macierzyńskiego otrzymuje się zasiłek macierzyński. Co do zasady urlop macierzyński zaczyna się od dnia porodu.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop macierzyński w Polsce 2022 - zmiany

Urlop macierzyński w Polsce w 2022 roku funkcjonuje na niezmienionych zasadach. Zmiany mają dotyczyć urlopu rodzicielskiego, który zgodnie z dyrektywą unijną work-life balance powinien przysługiwać w niezbywalnej części ojcu dziecka. Ojcowie mieliby korzystać z 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego. W przeciwnym razie ta część urlopu przepada. Nie można jej przenieść na matkę. Obecnie urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie, które może wykorzystać w całości także jedno z rodziców.

Więcej: Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Zmiany w 2022 r. dotyczą zasiłku macierzyńskiego. Rozszerzono grupę osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego i zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a mianowicie zasiłek macierzyński należy się także w przypadku śmierci pracodawcy, kiedy osoby utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego, a urodziły dziecko po ustaniu ubezpieczenia. Od 1 stycznia 2022 r. zrównano sytuację kobiet w ciąży, których umowa o pracę rozwiązuje się w związku ze śmiercią pracodawcy z sytuacją rozwiązania umowy w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Ile trwa urlop macierzyński?

REKLAMA

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, poczynając od dnia porodu. Zasada ta dotyczy urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Wymiar urlopu stopniowo zwiększa się wraz z rosnącą liczbą dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. Z urlopu macierzyńskiego można skorzystać już przed porodem – maksymalnie 6 tygodni. W praktyce najczęściej kobiety przed porodem przebywają na zwolnieniu lekarskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy to oznacza, że w Polsce po urodzeniu dziecka można przebywać tylko na 20 tygodniowym urlopie? Kodeks pracy oprócz urlopu macierzyńskiego przyznaje jeszcze urlop rodzicielski. Trwa on kolejne 32 tygodnie. Najczęściej wykorzystywany jest bezpośrednio po macierzyńskim, co nazywane jest potocznie rocznym urlopem macierzyńskim. Te dwa urlopy łącznie dają 52 tygodnie wolnego czyli praktycznie pierwszy rok życia dziecka. Ile to dni urlopu? 52 tygodnie to 364 dni – stąd nazwa „roczny urlop macierzyński”.

INFOR

Urlop macierzyński – bliźniaki, trojaczki

Bliźniaki dają prawo do 31 tygodni urlopu macierzyńskiego, trojaczki do 33 tygodni, czworaczki – 35 tygodni, a pięcioraczki i większa liczba dzieci do 37 tygodni. 37 tygodni to maksymalny wymiar urlopu macierzyńskiego w Polsce. Należy jednak podkreślić w tym miejscu, że prawo pracy przyznaje jeszcze urlop rodzicielski, który przy porodach mnogich wynosi zawsze 34 tygodnie (niezależnie od liczby urodzonych dzieci). Zwykle wykorzystywany jest od bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, co przy pięcioraczkach daje aż 71 tygodni urlopu (497 dni).

Wynagrodzenie za urlop macierzyński – kto płaci?

REKLAMA

Wynagrodzeniem za czas urlopu macierzyńskiego jest zasiłek macierzyński wypłacany z ZUS. Jaka jest kwota zasiłku? To ile płatny jest urlop macierzyński zależy od wynagrodzenia pracownicy albo wysokości składki chorobowej opłacanej przez przedsiębiorcę.

Zasadą jest, że za czas 20 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą wymiaru zasiłku jest natomiast średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Przy stałym wynagrodzeniu zasiłek wypłacany co miesiąc będzie więc równy pensji pracownicy.

Decydując się na urlop rodzicielski, za pierwsze 6 tygodni pracownica otrzyma 100% zasiłku, a za pozostały okres będzie to już 60%. Istnieje jednak możliwość wypłacania zasiłku w wysokości uśrednionej czyli 80% przez cały czas trwania „rocznego urlopu macierzyńskiego”. Jeśli uprawniona podejmuje decyzję o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, składa w ciągu 21 dni po porodzie wniosek o wykorzystanie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Tym sposobem przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie otrzymywała zasiłek w kwocie 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Wniosek o roczny urlop macierzyński - wzór

Najczęstszą decyzją jest korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze przez matkę dziecka. Są dwie drogi. Można złożyć od razu wniosek o dwa urlopy wykorzystywane bezpośrednio po sobie albo złożyć wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu. Urlop macierzyński przysługuje bowiem z mocy prawa i nie ma obowiązku składania wniosku. Zaczyna się najpóźniej z dniem porodu.

Złożenie wniosku o roczny urlop macierzyński (wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski) w celu otrzymywania stałej kwoty zasiłku przez cały ten okres powinno nastąpić do 21 dni od porodu. Jak napisać wniosek o roczny urlop macierzyński? Pobierz wzór wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski >>>

INFOR

Urlop macierzyński dla ojca

Urlop macierzyński to takie uprawnienie rodzicielskie, które może być częściowo wykorzystane również przez ojca dziecka (lub innego członka najbliższej rodziny). Warunkiem jest skorzystanie przez matkę z obowiązkowych 14 tygodni urlopu. Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, więc dla ojca pozostanie maksymalnie 6 tygodni urlopu. W porównaniu do 2 tygodni urlopu ojcowskiego to trzy razy dłuższy okres.

Istnieją jeszcze inne przypadki zezwalające ojcu dziecka na przejęcie urlopu macierzyńskiego, jak np. zgon matki. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Urlop macierzyński dla ojca dziecka - poradnik (cz. 1)

WAŻNE!

Część urlopu macierzyńskiego wykorzystywana przez ojca dziecka nazywana jest potocznie urlopem tacierzyńskim.

Urlop macierzyński – martwe dziecko

Czy urlop macierzyński należy się w przypadku, gdy dziecko umrze? Mogą to być różne sytuacje np. wczesne poronienie, urodzenie martwego dziecka czy śmierć dziecka po krótkim czasie od porodu. Prawo pracy przewiduje w takiej sytuacji 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Dokładniej traktuje o tym art. 1801 § 1 Kodeksu pracy:

„W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.”

Natomiast w razie śmierci dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego jedynie przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeśli kobieta urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, korzysta z urlopu macierzyńskiego w wymiarze odpowiednim do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Urlop macierzyński po angielsku

Urlop macierzyński po angielsku to maternity leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 2243)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA