REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
urlop macierzyński
urlop macierzyński
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Oznacza to, że zajdą zmiany w urlopach przysługujących rodzicom z racji opieki nad dzieckiem. Z jakich urlopów będą mogli skorzystać rodzice po urodzeniu dziecka?

Jaki urlop po urodzeniu dziecka?

Kodeks pracy przewiduje możliwość wzięcia następujących urlopów z racji opieki nad dzieckiem:

Autopromocja
 • urlop macierzyński,
 • urlop rodzicielski,
 • urlop wychowawczy,
 • urlop ojcowski.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:

 • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Kiedy matka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Z urlopu macierzyńskiego matka może zacząć korzystać na 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Po porodzie musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu.

Czy ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Poza 14 tygodniami przysługującymi matce urlop macierzyński przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Oznacza to, że kolejne 6 tygodni urlopu może wykorzystać ojciec, z kolei matka może powrócić do pracy.

Komu przysługuje urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski przysługuje w równym wymiarze ojcu i matce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop rodzicielski – kiedy?

Urlop rodzicielski przysługuje po urlopie macierzyńskim. Warunkiem korzystania przez pracownika z tego urlopu, jest wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego (urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) lub zakończenie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego (urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego). W związku z tym pracownik powinien wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o udzielenie urlopu.

Wymiar urlopu rodzicielskiego

Wymiar urlopu rodzicielskiego, podobnie jak wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie: do 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka oraz do 34 tygodni po urodzeniu dwójki dzieci lub więcej.

W jaki sposób otrzymać urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski można otrzymać w drodze:

 • złożenia wniosku na cały okres trwania urlopu (powinien zostać złożony nie później niż 21 dni po porodzie),
 • składania odrębnych wniosków na części urlopu (powinny być składane w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu lub jego części).

Dzielenie się urlopem przez rodziców

Dzielenie się urlopem rodzicielskim przez rodziców może nastąpić na pisemny wniosek pracownika w przypadku rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy. Taki wniosek powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Jeżeli rodzice chcą podzielić się urlopem rodzicielskim, mogą również złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.

Urlop rodzicielski – zmiany

Dyrektywę work-life balance zakłada m.in. zmiany w zakresie urlopu rodzicielskiego.

Zgodnie z dyrektywą, rodzicom przysługiwać będzie prawo do 4 miesięcy urlopu dzielonych po równo bez prawa przeniesienia. Oznacza to, że ojcowie otrzymają dwa miesiące urlopu. Urlop będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 8 roku życia.

Urlop wychowawczy – kto może go wykorzystać?

Urlop wychowawczy wynosi łącznie do 36 miesięcy. Może być wykorzystywany przez oboje rodziców jednocześnie. Można go podzielić na maksymalnie 5 części.

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Urlop wychowawczy, w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest bezpłatny.

Do kiedy można wykorzystać urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy można wykorzystać do 6 roku życia dziecka.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski jest wyłącznym uprawnieniem ojca. Z tego względu nie może zostać przekazany matce.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie. Można go wykorzystać w jednej lub dwóch równych częściach.

Urlop ojcowski można otrzymać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie – nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia).

Urlop opiekuńczy – nowy urlop w kodeksie pracy

Na podstawie dyrektywy work-life balance zostanie wydłużony okres opieki nad dzieckiem. W obecnym stanie prawnym rodzicom przysługują dwa dni (albo 16 godzin) urlopu opiekuńczego. Dyrektywa wydłuża ten czas do 5 dni, a także rozszerza na innych członków gospodarstwa domowego krąg osób, które mogą z niego skorzystać.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA