REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Urlop wychowawczy 2023
Urlop wychowawczy 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile w 2023 r. trwa urlop wychowawczy i czy otrzymuje się go na wniosek? Czy pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego w sytuacji, gdy drugi rodzic dziecka nie pracuje? Co zawiera wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego? Czy w trakcie urlopu w wychowawczego można pracować?
rozwiń >

Kto ma prawo do urlopu wychowawczego?

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego. Do tego sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop przysługuje każdemu z rodziców lub opiekunom dziecka, jeżeli spełniają ww. przesłanki.

Autopromocja

Co ma na celu urlop wychowawczy i jaki jest jego wymiar w 2023 r.?

Urlop wychowawczy jest udzielany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Jeżeli pracodawca dowie się i ustali, że pracownik w sposób trwały zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i np. zapisał je do żłobka, ma prawo wezwać pracownika do stawienia się do pracy. W ramach podporządkowania, pracownik powinien stawić się w miejscu pracy w terminie wskazanym przez pracodawcę, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości przez pracodawcę i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania. Niestawienie się pracownika do pracy na wezwanie pracodawcy może doprowadzić nawet do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przyczyną rozwiązania umowy w takiej sytuacji może być utrata zaufania, ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i nie dostosowanie się do poleceń pracodawcy.

Wymiar urlopu wychowawczego w 2023 r. wynosi maksymalnie do 36 miesięcy. Te maksymalnie 3 lata przysługują łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Może być tak, że z urlopu wychowawczego będą jednocześnie korzystać oboje rodzice lub opiekunowie dziecka. W takiej sytuacji nadal łączny wymiar urlopu wychowawczego nie może przekraczać 36 miesięcy.

Dzielenie urlopu wychowawczego?

Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z 36 miesięcznego wymiaru urlopu. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, ponieważ nie można zrezygnować z należnej części na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna. Oznacza to, że jedno z rodziców może ten urlop wykorzystać maksymalnie w wymiarze 35 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkowo można wykorzystać urlop w wymiarze 36 miesięcy jeżeli:

Czy pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego w sytuacji, gdy drugi rodzic dziecka nie pracuje?

Tak, nawet jeżeli drugi rodzic dziecka nie pracuje i można w związku z tym zapewnić dziecku opiekę, pracującemu rodzicowi przysługuje prawo do urlopu wychowawczego.

Do jakiego wieku dziecka można wykorzystać urlop wychowawczy?

Co do zasady, urlop wychowawczy jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Jednak wyjątkowo, na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia można wykorzystać urlop wychowawczy – kiedy? Wtedy kiedy z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, wówczas może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy.

Czy o urlop wychowawczy należy wnioskować i kiedy?

Tak, urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, a odmowa udzielenia pracownikowi urlopu wychowawczego w sytuacji, gdy spełnia on wszystkie określone prawem przesłanki, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika – co jest zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku. Dlaczego ustawodawca wskazuje na termin 21 dni? Jest to m.in. czas dla pracodawcy na zorganizowanie zastępstwa za nieobecnego pracownika.

Czy wniosek o urlop można wycofać?

Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Co zawiera wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego?

Wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego albo jego części zawiera:

1) imię i nazwisko pracownika;

2) imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część;

3) wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko;

4) wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko;

5) określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.

Czy urlop wychowawczy jest udzielany jednorazowo czy w częściach?

Nie jest konieczne zachowanie ciągłości urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy może być udzielony jednorazowo, jak i w częściach, ale nie więcej niż w 5 częściach.

Części urlopu nie muszą być równe i nie muszą być wykorzystywane bezpośrednio po sobie. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.

Czy w trakcie urlopu w wychowawczego można pracować?

Jeżeli tylko podjęcie dodatkowych czynności nie wyłącza możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, tak - w trakcie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową. Co ciekawe pracę można podjąć u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Można też wykonywać inną działalność, a także podjąć naukę czy szkolenie.

Czy z urlopu wychowawczego można zrezygnować?

Tak, pracownik ma prawo zrezygnować z urlopu wychowawczego. Kiedy to może nastąpić?

1) jeżeli tylko pracodawca wyrazi zgodę, to zrezygnować można w każdym czasie;

2) najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy, jednak uprzednio należy zawiadomić pracodawcę.

Zatrudnienie po powrocie z urlopu wychowawczego – na jakie stanowisko?

Po zakończeniu przebywania na urlopie wychowawczym, pracodawca zobowiązany jest dopuścić pracownika do pracy. Pracownik ma prawo powrotu na dotychczasowe stanowisko, takie, które zajmował przed urlopem wychowawczym. Jeżeli jednak okaże się, że nie jest możliwe zatrudnienie na tym samym stanowisku (np. zostało zlikwidowane), pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Me
    2022-11-15 08:32:53
    Zapisanie dziecka do zlobka nie powinno być przyczyną do zakwestionowania urlopu wychowawczego jak np chodzi tam dziecko np na 2 godziny. Co innego, jakby na caly dzień. Jakkolwiek podanie takiej przyczyny jest mylące, skoro mozna pracować na urlopie wychowawczym, to i mozna zapewnic krotkotralą opiekę.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

REKLAMA

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

REKLAMA

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

REKLAMA