REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński 2022 r.
Zasiłek macierzyński 2022 r.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

Komu przysługuje zasiłek macierzyński

Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek macierzyński przysługuje osobom, które w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

 • urodziły dziecko;
 • przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiły do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
 • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.

Ważne!

Zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że zasiłek macierzyński przysługuje nawet, jeśli poród odbędzie się dzień po zgłoszeniu się do ubezpieczenia.

Zasiłek macierzyński przysługuje także, gdy:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 • pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony i umowa zostaje przedłużona do dnia porodu;
 • zostały naruszone przepisy i pracownica posiada prawomocne orzeczenie sądu;
 • pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację albo umiera.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy, której umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy lub z którą rozwiązano umowę o pracę w okresie ciąży z powodu ogłoszenia przez pracodawcę upadłości lub likwidacji i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Ile trwa zasiłek macierzyński

Zasiłek rodzicielski trwa tyle ile trwa urlop macierzyński. Wymiar urlop macierzyńskiego reguluje art. 180 Kodeksu pracy. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynosi:

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
 • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
 • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
 • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
 • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
 • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Jak wspomniano wcześniej zasiłek macierzyński przysługuje również osobom, które przyjmują dziecko na wychowanie, jako rodzina zastępcza. Wówczas długość zasiłku zależy od ilości dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie:

 • 20 tygodni - w przypadku jednego dziecka,
 • 31 tygodni - w przypadku dwojga dzieci,
 • 33 tygodni - w przypadku trojga dzieci,
 • 35 tygodni - w przypadku czworga dzieci,
 • 37 tygodni - w przypadku pięciorga i więcej dzieci.

Ile wynosi zasiłek macierzyński

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od wyboru osoby uprawnionej. Może być to albo 80% przez cały okres 1 roku albo 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą wymiaru zasiłku jest średnie wynagrodzenie osoby pobierającej zasiłek z ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że przebywając na urlopie macierzyńskim można otrzymać zasiłek równy pensji. Jest to możliwe w przypadku otrzymywania stałego wynagrodzenia.

Ważne!

W przypadku zatrudnienia poniżej 1 roku, zasiłek macierzyński liczony jest na podstawie średniej z przepracowanych pełnych miesięcy.

Zgodnie z zapisem w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres do:

 • 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka);
 • 8 tygodni (w przypadku urodzenia podczas jednego porodu dwojga lub więcej dzieci lub równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga, lub więcej dzieci);
 • 3 tygodni (jeśli przy przyjęciu dziecka na wychowanie ubezpieczony korzysta z urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni).

Po upływie wyżej wymienionych okresów wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku.

Istnieje również możliwość wypłacenia zasiłku macierzyńskiego w wielkości uśrednionej, tj. 80%. Warunkiem jest złożenie wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (52 tygodnie). Wniosek ten należy złożyć w terminie do 21. dnia po porodzie.

Czy można zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego

Z zasiłku można zrezygnować w każdym czasie za zgodą pracodawcy. W przypadku deklaracji pracownicy o chęci korzystania z zasiłku macierzyńskiego przez rok bez przerwy, pracownica może zrezygnować z całości lub części okresu wypłacania zasiłku (pod warunkiem, że trwał odpowiednio co najmniej 3, 6, lub 8 tygodni) i powrócić do pracy. Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z zasiłku należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem pracy.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz.1133 ost.zm. 2022 r. poz.655)
 • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA