REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
adopcja
adopcja
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przypadku adopcji dziecka przysługuje urlop? Czy prawa rodziców adopcyjnych są takie same jak rodziców biologicznych? Jaki wymiar ma urlop dla pracownika przysposabiającego dziecko?

Urlopy związane z rodzicielstwem – kto może z nich skorzystać?

Z prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz do urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać nie tylko osoby pracujące na podstawie umowy o pracę. Takie uprawnienia przysługują również osobom, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czyli np. zleceniobiorcom albo osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Co ważne, prawo do urlopu dotyczy przypadku, gdy wykorzystywany jest dla pracownika adoptującego dziecko.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop dla pracownika w przypadku adopcji dziecka

Czy pracownik, przysposabiając dziecko, może skorzystać z takich samych uprawnień, co rodzice biologiczni? Tak, ma takie same prawa, co każdy inny pracownik będący rodzicem. Pracownikowi adoptującemu dziecko przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlop na warunkach urlopu rodzicielskiego.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego można wykorzystać nie później niż do czasu ukończenia przez dziecko 7 lat, zaś w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego — do ukończenia 10. roku życia.
Przysługuje on w wymiarze zależnym od ilości przysposobionych jednorazowo dzieci. W przypadku przyjęcia:

  • jednego dziecka — pracownikowi przysługuje 20 tygodni urlopu,
  • dwojga dzieci - 31 tygodni,
  • trojga dzieci - 33 tygodnie,
  • czworga dzieci - 35 tygodni,
  • pięciorga i więcej dzieci - 37 tygodni.

Czy można zrezygnować z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Po wykorzystaniu przez jednego z rodziców 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może on zrezygnować z pozostałej części urlopu. Należy pamiętać, że ma to miejsce wyłącznie w sytuacji, kiedy drugi rodzic przejmuje pozostałą część urlopu.

Urlop na warunkach urlopu rodzicielskiego

Z urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego można skorzystać, jeżeli wykorzystano wcześniej urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Przysługuje on w wymiarze:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 32 tygodni, jeżeli pracownik przysposobił jedno dziecko,
  • 34 tygodni — gdy adoptowano lub przyjęto na wychowanie dwoje, lub więcej dzieci.

Wniosek o urlop

Wniosek o udzielenie urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego pracownik powinien złożyć najpóźniej 21 dnia po przysposobieniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie. Pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia takiego wniosku.

Czy adoptujący dziecko małżonka ma prawo do urlopu?

Adopcja to przysposobienie przez oboje rodziców zupełnie obcego dziecka, ale także przysposobienie przez jednego z małżonków dziecka drugiego małżonka. Pracownik, który adoptuje dziecko swojego małżonka, ma prawo do skorzystania zarówno z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego.

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA