REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
adopcja
adopcja
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przypadku adopcji dziecka przysługuje urlop? Czy prawa rodziców adopcyjnych są takie same jak rodziców biologicznych? Jaki wymiar ma urlop dla pracownika przysposabiającego dziecko?

Urlopy związane z rodzicielstwem – kto może z nich skorzystać?

Z prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz do urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać nie tylko osoby pracujące na podstawie umowy o pracę. Takie uprawnienia przysługują również osobom, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czyli np. zleceniobiorcom albo osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Co ważne, prawo do urlopu dotyczy przypadku, gdy wykorzystywany jest dla pracownika adoptującego dziecko.

Autopromocja

Urlop dla pracownika w przypadku adopcji dziecka

Czy pracownik, przysposabiając dziecko, może skorzystać z takich samych uprawnień, co rodzice biologiczni? Tak, ma takie same prawa, co każdy inny pracownik będący rodzicem. Pracownikowi adoptującemu dziecko przysługuje urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlop na warunkach urlopu rodzicielskiego.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego można wykorzystać nie później niż do czasu ukończenia przez dziecko 7 lat, zaś w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego — do ukończenia 10. roku życia.
Przysługuje on w wymiarze zależnym od ilości przysposobionych jednorazowo dzieci. W przypadku przyjęcia:

  • jednego dziecka — pracownikowi przysługuje 20 tygodni urlopu,
  • dwojga dzieci - 31 tygodni,
  • trojga dzieci - 33 tygodnie,
  • czworga dzieci - 35 tygodni,
  • pięciorga i więcej dzieci - 37 tygodni.

Czy można zrezygnować z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Po wykorzystaniu przez jednego z rodziców 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może on zrezygnować z pozostałej części urlopu. Należy pamiętać, że ma to miejsce wyłącznie w sytuacji, kiedy drugi rodzic przejmuje pozostałą część urlopu.

Urlop na warunkach urlopu rodzicielskiego

Z urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego można skorzystać, jeżeli wykorzystano wcześniej urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Przysługuje on w wymiarze:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 32 tygodni, jeżeli pracownik przysposobił jedno dziecko,
  • 34 tygodni — gdy adoptowano lub przyjęto na wychowanie dwoje, lub więcej dzieci.

Wniosek o urlop

Wniosek o udzielenie urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego pracownik powinien złożyć najpóźniej 21 dnia po przysposobieniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie. Pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia takiego wniosku.

Czy adoptujący dziecko małżonka ma prawo do urlopu?

Adopcja to przysposobienie przez oboje rodziców zupełnie obcego dziecka, ale także przysposobienie przez jednego z małżonków dziecka drugiego małżonka. Pracownik, który adoptuje dziecko swojego małżonka, ma prawo do skorzystania zarówno z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego.

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

REKLAMA

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

REKLAMA

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA