Urlop wychowawczy dla osoby samotnie wychowującej dziecko. W jaki sposób ubiegać się o udzielenie urlopu
REKLAMA
REKLAMA
- Urlop wychowawczy – konieczny wniosek pracownika
- Urlop wychowawczy – jak napisać wniosek
- Urlop wychowawczy – jakie dokumenty załączyć do wniosku
Urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, przysługuje rodzicowi dziecka jeżeli:
REKLAMA
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.
Prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy przysługuje także w przypadku, gdy dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
Urlop wychowawczy należy się pracownikowi będącemu rodzicem albo opiekunem dziecka, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy (do tego okresu zalicza się poprzednie okresy zatrudnienia). Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.
Urlop wychowawczy – konieczny wniosek pracownika
Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego bez zachowania powyższego terminu pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku.
Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, składając pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie w tej sprawie.
Do wniosku o urlop wychowawczy pracownik powinien załączyć dokumenty określone przepisami wykonawczymi do Kodeksu pracy (patrz poniżej).
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu wychowawczego.
Urlop wychowawczy – jak napisać wniosek
Pracownik będący jedynym rodzicem lub opiekunem dziecka powinien we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego umieścić następujące dane:
- imię i nazwisko pracownika;
- imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko;
- wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko;
- określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
Urlop wychowawczy – jakie dokumenty załączyć do wniosku
W przypadku gdy osoba samotnie wychowująca dziecko występuje o urlop wychowawczy w wymiarze 36 miesięcy albo o udzielenie części urlopu wychowawczego, której wymiar łącznie z dotychczas wykorzystanym wymiarem urlopu wychowawczego wyniesie 36 miesięcy do wniosku powinna dołączyć:
- odpis skrócony aktu zgonu drugiego rodzica dziecka, albo
- kopię prawomocnego orzeczenia sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica dziecka albo dokument potwierdzający niepełnoletność drugiego rodzica dziecka, gdy rodzice nie są małżeństwem, albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu o ustaleniu ojcostwa, w którym sąd nie przyznał ojcu władzy rodzicielskiej, albo
- kopię prawomocnego orzeczenia sądu o pozbawieniu drugiego rodzica władzy rodzicielskiej albo o jej ograniczeniu lub zawieszeniu, w przypadku, albo
- kopię prawomocnego orzeczenia sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi albo zwolnieniu drugiego opiekuna z opieki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat