Urodzenie martwego dziecka a urlop macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
Urodzenie martwego dziecka - urlop macierzyński
Art. 1801 Kodeksu pracy dokonuje rozróżnienia wymiaru urlopu w zależności od tego, czy urodzone zostało martwe dziecko, czy do śmierci doszło przed czy po upływie 8 tygodni życia. Skupiając się jednak wyłącznie na tematyce tzw. „martwego urodzenia”, wskazać należy, że matce przysługuje w takim wypadku urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeśli natomiast doszło do martwego urodzenia większej liczby dzieci przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
REKLAMA
Jak wskazuje się w doktrynie, urodzenie martwego dziecka sprawia że odpada przesłanka udzielenia pełnego urlopu macierzyńskiego wynikającego z art. 180 Kodeksu pracy. Wskazany powyżej urlop określony został mianem części połogowej, niezbędnej do powrotu kobiety do sił i regeneracji po porodzie.
Urodzenie martwe - co to jest?
Zgodnie z załącznikiem Nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6.04.2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. z 2020 r. , poz. 666 ze zm.): "urodzeniem martwym określa się całkowite wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, o ile nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży, który po takim wydaleniu lub wydobyciu nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli” (pkt 4 załącznika).
Poronienie a urlop macierzyński
Co ciekawe, pomimo iż przepis nie reguluje kwestii poronienia to jak wynika z odpowiedzi MPiPS na interpelację Nr 25577 w sprawie urlopu macierzyńskiego dla kobiet, które poroniły, poronienie nawet na wczesnym etapie ciąży jest równoznaczne z martwym urodzeniem dziecka, co oznacza, ze matce należy udzielić 8 tygodni urlopu. Warunkiem koniecznym do skorzystania z tego uprawnienia jest jednak sporządzenie stosownej dokumentacji tj. aktu zgonu dziecka wraz ze wskazaniem jego płci i przedłożeniem go w firmie. Dokumentację w tej sprawie należy przechowywać w aktach osobowych pracownika zgodnie z regulacjami rozporządzenia ministra pracy w sprawie akt osobowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat