Obniżenie wymiaru czasu pracy. Jak skutecznie napisać wniosek
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy i jak złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy
- Co musi zawierać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy
- Jakie dokumenty załączyć do wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Obniżony wymiar czasu pracy nie może być niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Korzystanie z obniżonego wymiaru czasu pracy, nie obniża przy tym wymiaru urlopu wychowawczego. To rozwiązanie wprowadziła do prawa pracy nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca zasady work–life balance.
REKLAMA
Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi będącemu rodzicem lub opiekunem dziecka, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy (do tego okresu zalicza się poprzednie okresy zatrudnienia).
Kiedy i jak złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy
Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy może być złożony w formie wybranej przez pracownika: na papierze lub w postaci elektronicznej. Pracownik powinien złożyć wniosek na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli jednak wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy.
W przypadku skorzystania przez pracownika z części urlopu wychowawczego pracownik ten może korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy, przez okres odpowiadający pozostałemu do wykorzystania wymiarowi urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Co musi zawierać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy
Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, musi zawierać:
- imię i nazwisko pracownika;
- imię i nazwisko dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy;
- wskazanie okresu, przez który pracownik zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy;
- wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym pracownik zamierza wykonywać pracę.
Jakie dokumenty załączyć do wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy
Pracownik ubiegający się o obniżenie wymiaru czasu pracy powinien dołączyć do wniosku przede wszystkim dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci), na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy. Do wniosku można także dołączyć kopię takiego dokumentu.
W przypadku gdy dziecko (dzieci) urodziło się w Polsce, takim dokumentem jest odpis skrócony aktu urodzenia. Jeżeli dziecko (dzieci) przyszło na świat zagranicą, trzeba do wniosku dołączyć zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci). Dokument taki może być dołączony w oryginale (tj. w języku obcym), jeżeli został wydany na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii oraz państw – stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Polska. W pozostałych przypadkach zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka musi być przetłumaczony na język polski.
Ponadto konieczne jest dołączenie oświadczenia pracownika o okresie, w którym pracownik dotychczas korzystał z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.
Jeżeli w aktach osobowych pracownika znajdują się dokumenty, których dołączenie do wniosku jest konieczne, pracownik składając wniosek nie musi ich dołączać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat