REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Nasz zakład jest uprawniony do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych. Z reguły wszystkie świadczenia przekazujemy na konta bankowe. Jeden z pracowników, ze względów osobistych, zlikwidował konto bankowe. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim i wyjeżdża do sanatorium. Pracownik telefonicznie zwrócił się do nas, aby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek wypłacić kuzynowi. Podał imię i nazwisko kuzyna. Czy możemy wypłacić świadczenia innej osobie niż pracownik? Jeżeli tak, to czy powinniśmy zażądać od tej osoby jakiegoś dokumentu?

Czy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron

Ogłosiliśmy upadłość 31 grudnia 2008 r. Z większością pracowników doszliśmy do porozumienia i wypłaciliśmy odprawy w wysokości 5-miesięcznych poborów. Rozwiązanie umów o pracę nastąpiło za porozumieniem stron. Czy pracownicy, która jest w 6. miesiącu ciąży i przebywa cały czas na zwolnieniu lekarskim, przysługuje prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Porozumienie zostało z nią zawarte w związku z ogłoszeniem upadłości.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Osoby, które nie są obowiązkowo objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą w określonych przypadkach dobrowolnie do niego przystąpić. Ubezpieczenie chorobowe wiąże się z wieloma korzyściami, między innymi z możliwością wypłaty zasiłków w czasie choroby lub macierzyństwa.

Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli przez ZUS. Natomiast świadczenia wypłaca albo pracodawca, albo ZUS. Kto wypłaca te świadczenia, zależy od tego, czy pracodawca/ZUS jest równocześnie uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

REKLAMA

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

Jaki wpływ na wypłatę świadczeń chorobowych ma wypadek pracownika, który wydarzył się w Belgii

Pracownik jest kierowcą TIR. W styczniu został wysłany z towarem do Hiszpanii. W drodze miał wypadek na autostradzie w Belgii. Pracownik trafił na 7 dni do szpitala w Belgii. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim w Polsce. Ciągle trwa dochodzenie prowadzone przez policję belgijską. Nie wiadomo, kiedy otrzymamy informację z policji, dlatego nie wiadomo, kiedy i czy wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy. Przeprowadziliśmy we własnym zakresie postępowanie powypadkowe. Raczej uznamy zdarzenie za wypadek, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokumentacji, którą otrzymamy z policji. Jakie świadczenia możemy wypłacić pracownikowi? Czy do wypłaty świadczeń ma znaczenie, że wypadek miał miejsce w Belgii?

Czy pracodawca musi uwzględnić w PIT zasiłki chorobowe wypłacane przez ZUS

W 2008 r. zasiłki dla naszych pracowników i zleceniobiorców wypłacał ZUS, ponieważ 30 listopada 2007 r. zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego 15 osób. Część osób otrzymała z ZUS również wyrównania zasiłków w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. Czy wystawiając pracownikom PIT-11 powinniśmy ująć w nim zasiłki wypłacane przez ZUS? Czy ZUS powinien przekazać nam informację o wysokości wypłaconych świadczeń i pobranym podatku?

Czy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Nasza pracownica przerwała swój urlop macierzyński po wykorzystaniu 15 tygodni i wyraziła chęć powrotu do pracy, natomiast jej mąż złożył u swojego pracodawcy pisemny wniosek, że chce wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński? Czy przysługuje jej urlop wypoczynkowy?

REKLAMA

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Od 12 lutego do 31 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. 31 grudnia 2008 r. wystawiliśmy i wysłaliśmy pracownicy świadectwo pracy. Pracownica dostarczyła nam 12 stycznia br. zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia 2009 r. z kodem „B”, z czego 11 dni przypada na pobyt w szpitalu. Dodatkowo pracownica dołączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6. miesiącu ciąży. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim? Czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

Urlop dla rodziny zastępczej

Chcemy z mężem zaadoptować dziecko. Słyszałam, że zmieniły się przepisy o urlopach dla rodziców adoptujących dzieci. Jaki jest obecnie wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Dostanę wynagrodzenie czy zasiłek?

Jestem na zwolnieniu chorobowym. To moje pierwsze zwolnienie w tym roku. Lekarz dał mi 10 dni zwolnienia. Czy dostanę za ten czas choroby zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie.

Jak długo trwa obecnie urlop macierzyński?

Słyszałam, że zmienił się wymiar urlopu macierzyńskiego. Od czego teraz zależy długość macierzyńskiego. Sprawa mnie bardzo interesuje, ponieważ jestem w 6 miesiącu ciąży i chce wiedzieć na ile urlopu mogę liczyć.

Od kiedy obowiązuje urlop dla ojców?

Od kiedy zacznie obowiązywać urlop dla ojców, tzw. urlop tacierzyński. Czy jeszcze w tym roku ojcowie będą mogli z niego skorzystać? Jakie warunki musi spełnić ojciec dziecka, aby mógł skorzystać z takiego urlopu.

Powrót do pracy po macierzyńskim

Podobno zmianie uległy przepisy dotyczące powrotu kobiet z urlopu macierzyńskiego. Jestem na macierzyńskim jeszcze przez 8 tygodni. Chciałabym się dowiedzieć, jak będzie wyglądała moja sytuacja po powrocie do pracy.

Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w innym terminie

Urodziłam wcześniaka, 6 tygodni przed terminem. Niestety musi przebywać na oddziale intensywnej opieki. Czy mogę wrócić do pracy, a potem wykorzystać urlop, już po powrocie dziecka ze szpitala?

Czy mogę skrócić urlop macierzyński?

Urodziłam dziecko, mały dobrze się chowa, a ja chce jak najszybciej wrócić do pracy. Czy istniej możliwość skrócenia urlopu macierzyńskiego. 

Czy ojciec ma prawo do macierzyńskiego?

Czy ojciec dziecka, który nie jest mężem matki może skorzystać z części urlopu macierzyńskiego. Ja chcę wcześniej wrócić do pracy. Dodam, że konkubent chce uznać dziecko.

Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Przyjęło się, że z urlopu macierzyńskiego korzystają tylko kobiety. Obecnie sytuacja to coraz częściej ulega zmianie. Ojciec pracownik w określonych sytuacjach ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Często z tego względu jest on nazywany urlopem „tacierzyńskim”. 

Czy adoptujący rodzice mają prawo do urlopu macierzyńskiego?

Pracownikom, którzy zaadoptowali dziecko przysługuje urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego.

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy. Celem jego jest opieka nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Warto sprawdzić, czy pracownicy zawsze przysługuje urlop oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Jestem w ciąży. Niestety jest to ciąża zagrożona. W związku z tym chce wziąć zwolnienie lekarskie, a dopiero potem złożyć wniosek o urlop macierzyński. Czy mogą tak zrobić. 

Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Czy pracownicy, która wcześniej odbywała przygotowanie zawodowe, wynagrodzenie chorobowe przysługuje od pierwszego dnia umowy o pracę

Pracownica od 8 lipca 2008 r. do 7 stycznia 2009 r. odbywała w naszym zakładzie przygotowanie zawodowe. Została do nas skierowana przez powiatowy urząd pracy, który wypłacał jej stypendium w okresie umowy o przygotowanie zawodowe. Osoba ta sprawdziła się, dlatego zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę na czas określony od 8 stycznia 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. Pracownica zachorowała 19 stycznia 2009 r. Czy okres pracy na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego?

Większa ochrona dla dyskryminowanych pracowników

W zakresie przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przede wszystkim definicję molestowania i molestowania seksualnego. Wprowadza również ochronę dla pracowników, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się molestowaniu w pracy. Pracodawca musi także dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nowe przepisy obowiązują od 18 stycznia 2009 r.

Czy pracownikowi należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia

Zatrudniliśmy od 1 kwietnia 2008 r. pracownika z wynagrodzeniem 1030 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik 28 listopada 2008 r. złamał nogę i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 listopada do 30 grudnia 2008 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a za 31 grudnia - zasiłek chorobowy. Od 1 stycznia 2009 r. otrzyma zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracownika wynosi 888,79 zł. Czy od 1 stycznia 2009 r. powinniśmy podwyższyć temu pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

Jakie świadczenia przysługują z ubezpieczenia chorobowego?

Będąc objętym ubezpieczeniem chorobowym możemy liczyć na to, że w razie choroby lub macierzyństwa, będziemy mieli prawo do świadczeń, które mają rekompensować niemożność zarobkowania w czasie niezdolności do pracy.

Co daje nam objęcie ubezpieczeniem wypadkowym?

Jeżeli utracimy zdolność do pracy w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, to podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu da nam prawo do szczególnych świadczeń wypłacanych nam przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jakich nie obejmuje zwykłe ubezpieczenie chorobowe.

Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

To, czy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, chorując na przełomie roku, jest uzależnione od rodzaju świadczenia, jakie otrzymywał do 31 grudnia.

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia trwającego 30 dni

Pracownik był zatrudniony na okres próbny od 1 do 30 listopada 2008 r. Była to pierwsza umowa o pracę z tym pracownikiem. Następnej umowy z nim już nie podpisaliśmy, ponieważ pracownik nie sprawdził się w pracy. Pracownik był wcześniej zarejestrowany jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Już po rozwiązaniu umowy o pracę 8 grudnia 2008 r. pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 30 listopada do 12 grudnia 2008 r. Czy byłemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? Kto ma wypłacić byłemu pracownikowi zasiłek - my czy ZUS?

Zmiany w prawie pracy od 2009 r. (cz. 1)

21 listopada 2008 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą znaczne zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich. Będą one wprowadzane stopniowo w ciągu kilku najbliższych lat.

Kto ma obowiązek wypłacać świadczenia chorobowe pracownicy zwolnionej ze świadczenia pracy

Jedna z pracownic zatrudnionych w naszej spółce i spółce powiązanej z nami kapitałowo otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Bieg wypowiedzenia rozpoczął się 1 września i zakończy 30 listopada 2008 r. Ponieważ uznaliśmy, że tak będzie korzystniej dla nas - jest już kandydatka na stanowisko zwalnianej pracownicy - zwolniliśmy pracownicę z obowiązku świadczenia pracy w okresie od 1 października do 30 listopada z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica rozchorowała się w pierwszych dniach października. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie. Czy przy ustalaniu prawa do świadczeń chorobowych traktować tę osobę jak pracownika, czy przekazać wypłatę świadczeń do ZUS? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

Pracownica naszej firmy w okresie od stycznia do października 2007 r. była zatrudniona na pełny etat, a od listopada 2007 r. i obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Wysokość nagrody rocznej uzależniamy od wyników firmy. Za 2007 r. pracownica otrzymała nagrodę w wysokości 2675 zł brutto. W jakiej wysokości nagrodę roczną powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy? Choruje we wrześniu 2008 r.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni. Natomiast od 2010 r. jego wymiar będzie wzrastał. Wszystko po to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Czy rozliczać składki za pracownicę na urlopie wychowawczym

Pracownica naszej firmy przebywa na urlopie wychowawczym. Nie rozliczaliśmy za nią składek, bo jednocześnie pracowała w innej firmie na 1/2 etatu. Umowa o pracę z tą drugą firmą została rozwiązana 10 września br. Po ustaniu tego zatrudnienia pracownica pobiera zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zgłosić pracownicę do ubezpieczeń społecznych z tytułu urlopu wychowawczego od razu po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przyjąć, że zasiłek chorobowy wypłacany po ustaniu zatrudnienia jest innym tytułem do ubezpieczeń?

Czy po skróceniu okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną firmy wypowiedzieliśmy kilku pracownikom warunki płacy. Jeden z nich nie wyraził zgody na zmianę tych warunków, dlatego zawarta z nim umowa o pracę miała rozwiązać się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia (30 kwietnia 2008 r.). W trakcie okresu wypowiedzenia skróciliśmy go o 1 miesiąc. Za pozostały okres pracownik otrzymał odszkodowanie. Umowa o pracę została rozwiązana 31 marca 2008 r. Z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego wyrejestrowaliśmy pracownika z datą 1 kwietnia. W 2008 r. w okresie zatrudnienia pracownik chorował i otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponownie zachorował po upływie 30 dni od ustania zatrudnienia, czyli 31 marca 2008 r. ZUS odmówił byłemu pracownikowi prawa do zasiłku chorobowego za ten okres. Pracownik wystąpił do sądu o ustalenie, że umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2008 r., a nie 31 marca 2008 r. Sądy rejonowy i okręgowy oddaliły powództwo pracownika. Przyznały, że umowa o pracę rozwiązała się 31 marca 2008 r. Pracownik równocześnie odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej prawa do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę. W tym postępowaniu sąd zmienił wydane przez ZUS decyzje i przyznał pracownikowi prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia w naszej firmie. Czy w związku z wyrokiem sądu mamy jakieś obowiązki wobec pracownika?

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Nasza pracownica urodziła bliźnięta. Okazało się, że jedno z bliźniąt wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugie dziecko przebywa z pracownicą w domu. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pracownica przedłożyła mi zaświadczenie, że jedno z dzieci w dalszym ciągu przebywa w szpitalu i złożyła wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego z tego powodu. Czy w tej sytuacji muszę zgodzić się na wniosek pracownicy? Czy dopuszczalne będzie w takim przypadku przerwanie urlopu macierzyńskiego?

Jak długi powinien być urlop macierzyński

Zasadą jest, że urlop macierzyński jest wykorzystywany przez pracujące matki w całości po porodzie. Czasem jednak zdarza się, że po porodzie pracownice chcą wrócić do pracy tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego korzystają z części urlopu macierzyńskiego przed porodem, żeby skrócić jego okres przypadający po porodzie. Powstaje zatem wątpliwość, czy pracownica może wykorzystać po porodzie dowolną długość urlopu macierzyńskiego?

Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo?

Czy pracownik, który ma prawo do emerytury, otrzyma zasiłek chorobowy

W 2007 r. pracownica uzyskała prawo do emerytury. ZUS naliczył jej emeryturę i zawiesił wypłatę, ponieważ pracownica przez cały czas pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Od czerwca 2008 r. pracownica jest na zwolnieniu lekarskim, które już przekroczyło 33 dni. Wkrótce pójdzie do szpitala, dlatego zwolnienie lekarskie przedłuży się. Nie wypłacamy zasiłków chorobowych naszym pracownikom, wypłatę przekazujemy do ZUS. Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, mimo że ma ustalone prawo do emerytury, czy powinna odwiesić wypłatę emerytury, ponieważ nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego?

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Czas pozostawania bez pracy, za jaki pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie, nie musi obejmować miesięcy następujących bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 lipca 2008 r., II PZP 12/08)

Potrącenie nadpłaconego zasiłku chorobowego

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika?

Przysposobienie dziecka

Pracownik razem z żoną przyjęli na wychowanie, a następnie wystąpili do sądu o przysposobienie 4-letniego dziecka. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni. Z urlopu tego nie będzie korzystała małżonka pracownika, która nigdzie nie pracuje. Czy pracownikowi przysługuje pełny wymiar tego urlopu, czy mogłaby z niego skorzystać tylko jego żona, gdyby była zatrudniona na umowę o pracę? Czy na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływa wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka?

Wypadek uznany po czasie a rozliczenia z ZUS

Długoletni pracownik w lutym 2008 r. uległ wypadkowi w pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim do końca marca br. (przez 23 dni lutego oraz 31 dni marca). W tym roku nie chorował, więc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni zwolnienia. Prace komisji powypadkowej trwały do czerwca br., ponieważ dopiero w czerwcu zakończyło się dochodzenie policji w sprawie wypadku. Komisja powypadkowa w czerwcu 2008 r. ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Wcześniej wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Wypłacone świadczenia wyrównamy pracownikowi dopiero w lipcu 2008 r. Jak należy postąpić w przypadku, gdy po wypłaceniu świadczeń chorobowych zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy i jak powinniśmy rozliczyć się z ZUS?

Czy z zasiłku chorobowego można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie w naszej firmie jest wypłacane do 25. dnia każdego miesiąca. Już po wypłaceniu wynagrodzenia za maj 2008 r. pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie od 26 maja do 30 czerwca 2008 r. Za 3 dni zwolnienia w maju przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe, a za kolejne 3 dni - zasiłek chorobowy. Czy i jeżeli tak, to w jaki sposób można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za maj z zasiłku chorobowego, do którego pracownica ma prawo w czerwcu 2008 r.?

Opłacenie składek po terminie za zleceniobiorcę

Za ostatnie dwa miesiące zapłaciliśmy po terminie składki na ubezpieczenia za zatrudnione osoby. Mieliśmy problemy z płatnościami od naszych kontrahentów. Zaległości w ZUS już zostały uregulowane z odsetkami. W maju 2008 r. zachorował zatrudniony u nas zleceniobiorca. Czy mamy wypłacić mu zasiłek chorobowy, jeżeli osoba ta utraciła prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ ustało jej dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Jak ustalać podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Obliczając dla pracownika wysokość wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego pracodawca w pierwszej kolejności musi ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia lub zasiłku. W podstawie uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Wynagrodzenie to ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika w poszczególnych miesiącach przez 12.

Wymiar urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko

Dwa lata temu jedna z naszych pracownic urodziła martwe dziecko. Obecnie pracownica ta ponownie jest w ciąży i niedługo będzie rodzić. W jakim wymiarze powinniśmy udzielić jej urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica nie ma innych dzieci - tak jak przy pierwszym, czy drugim porodzie?

REKLAMA