| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, która wcześniej odbywała przygotowanie zawodowe, wynagrodzenie chorobowe przysługuje od pierwszego dnia umowy o pracę

Czy pracownicy, która wcześniej odbywała przygotowanie zawodowe, wynagrodzenie chorobowe przysługuje od pierwszego dnia umowy o pracę

Pracownica od 8 lipca 2008 r. do 7 stycznia 2009 r. odbywała w naszym zakładzie przygotowanie zawodowe. Została do nas skierowana przez powiatowy urząd pracy, który wypłacał jej stypendium w okresie umowy o przygotowanie zawodowe. Osoba ta sprawdziła się, dlatego zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę na czas określony od 8 stycznia 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. Pracownica zachorowała 19 stycznia 2009 r. Czy okres pracy na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego?

RADA

Okresu pracy na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe nie należy wliczać do okresu wyczekiwania. Wynagrodzenie chorobowe będzie zatem przysługiwać pracownicy od 7 lutego 2009 r., czyli po 30 dniach ubezpieczenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Osoba, która wykonuje pracę na podstawie skierowania z urzędu pracy w ramach umowy o przygotowanie zawodowe nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli osoba ta na innej podstawie nie ma prawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania, to świadczenie przysługuje jej dopiero po 30 dniach od zatrudnienia na umowę o pracę.

Zatrudniona u Państwa pracownica w okresie od 8 lipca 2008 r. do 7 stycznia 2009 r. wykonywała umowę w ramach przygotowania zawodowego. Umowę o przygotowanie zawodowe podpisał z pracownicą powiatowy urząd pracy. Państwo umowę o pracę na czas określony podpisali na okres od 8 stycznia 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. Okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownicy powinni Państwo liczyć od 8 stycznia 2009 r., dlatego 30 dni ubezpieczenia chorobowego upłynie 6 lutego. W związku z tym prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje pracownicy dopiero od 7 lutego 2009 r.

Osoby, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, a które zostały skierowane przez powiatowy urząd pracy, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Urząd pracy nie zgłasza tych osób do ubezpieczenia chorobowego. Osoby te nie mogą również dobrowolnie opłacać składek na ubezpieczenie chorobowe.

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która zachorowała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Pracownik w okresie od 16 czerwca do 15 grudnia 2008 r. odbywał przygotowanie zawodowe, na które został skierowany przez powiatowy urząd pracy. W umowie z urzędem pracy pracodawca zobowiązał się zatrudnić pracownika na okres 12 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego. Dlatego z pracownikiem podpisano umowę o pracę na okres od 16 grudnia 2008 r. do 15 grudnia 2009 r. Pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie od 6 grudnia 2008 r. do 9 stycznia 2009 r. Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego, gdyż zachorował w trakcie trwania umowy o przygotowanie zawodowe, czyli w okresie, kiedy nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Pracownik nie ma również prawa do wynagrodzenia chorobowego za okres od 16 grudnia 2008 r. do 9 stycznia 2009 r., ponieważ zachorował przed dniem zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego i nie ma 30 dni ubezpieczenia chorobowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »