Do końca 2008 r. pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie, miał prawo do 18 albo 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Od 1 stycznia 2009 r. wymiar urlopu został wydłużony odpowiednio z 18 do 20, 31, 33, 35 albo 37 tygodni w zależności od liczby przyjętych na wychowanie dzieci oraz z 8 do 9 tygodni.
Urlop macierzyński dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie
Do 31 grudnia 2008 r. pracownik, który:
reklama
reklama
- przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub
- przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem,
miał prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku natomiast dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop przysługiwał nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Nowelizacja Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r., która weszła w życie od 1 stycznia 2009 r., zamiast 18-tygodniowego urlopu wprowadziła kilka wymiarów urlopu, których długość zależy od liczby przyjętych na wychowanie dzieci.
Obecnie rodzicom zastępczym przysługuje urlop w wymiarze:
- 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
- 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcie dwojga dzieci,
- 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
- 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
- 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.
Bez zmian pozostał maksymalny termin na wykorzystanie wydłużonego urlopu, tj. nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Wydłużony z 8 do 9 tygodni został również urlop dla pracownika, który przyjął dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia. Zmianie nie uległy również przepisy o możliwości wcześniejszej rezygnacji z wykorzystania urlopu (art. 180 § 5-7 k.p.).