Kategorie

Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Do końca 2008 r. pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie, miał prawo do 18 albo 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Od 1 stycznia 2009 r. wymiar urlopu został wydłużony odpowiednio z 18 do 20, 31, 33, 35 albo 37 tygodni w zależności od liczby przyjętych na wychowanie dzieci oraz z 8 do 9 tygodni.

Urlop macierzyński dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Do 31 grudnia 2008 r. pracownik, który:

 • przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub
 • przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem,

miał prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku natomiast dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop przysługiwał nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Nowelizacja Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r., która weszła w życie od 1 stycznia 2009 r., zamiast 18-tygodniowego urlopu wprowadziła kilka wymiarów urlopu, których długość zależy od liczby przyjętych na wychowanie dzieci.

Obecnie rodzicom zastępczym przysługuje urlop w wymiarze:

 • 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
 • 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcie dwojga dzieci,
 • 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
 • 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
 • 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Bez zmian pozostał maksymalny termin na wykorzystanie wydłużonego urlopu, tj. nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Wydłużony z 8 do 9 tygodni został również urlop dla pracownika, który przyjął dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia. Zmianie nie uległy również przepisy o możliwości wcześniejszej rezygnacji z wykorzystania urlopu (art. 180 § 5-7 k.p.).


WAŻNE!

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla pracowników przyjmujących dzieci na wychowanie, w nowym zwiększonym wymiarze, przysługuje również pracownikom korzystającym z tego urlopu już 1 stycznia 2009 r., czyli w dniu wejścia w życie zmienionych przepisów.

Urlop fakultatywny

Oprócz urlopu podstawowego, w wymiarze od 20 do 37 tygodni albo 9 tygodni, pracownik przyjmujący dzieci na wychowanie będzie miał prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop przysługuje pracownikom w wymiarze do:

 • 6 tygodni - w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
 • 8 tygodni - w przypadku przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
 • 3 tygodni - w przypadku pracownika przyjmującego dziecko w wieku do 7. albo do 10. roku życia (którego podstawowy urlop po zmianach wynosi 9 tygodni).

Urlop dodatkowy ma charakter fakultatywny, co oznacza, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi. Urlop ten udzielany jest jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w podstawowym wymiarze. Ponadto do jego udzielenia konieczny jest pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o dodatkowy urlop.

Możliwe jest również łączne korzystanie przez pracownika z urlopu dodatkowego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udziela urlopu. Wymiar czasu pracy nie może być jednak wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlopu dodatkowego udziela się wtedy na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem pracy. We wniosku pracownik wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, w którym zamierza łączyć dodatkowy urlop z pracą. Również w tym przypadku pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.


Prawo do urlopu fakultatywnego dopiero od 2010 r.

Prawo do dodatkowego urlopu pracownicy nabędą dopiero od 1 stycznia 2010 r. Nie będzie on jednak przysługiwał od razu w pełnym ustawowym wymiarze.

Długość tego urlopu będzie stopniowo wzrastała w kolejnych latach i dla pracownika uprawnionego odpowiednio do:

 • 6 tygodni urlopu dodatkowego - urlop ten w 2010 r. i w 2011 r. będzie wynosił tylko do 2 tygodni i ulegnie zwiększeniu do 4 tygodni w 2012 r. i 2013 r.,
 • 8 tygodni urlopu dodatkowego, będzie on w 2010 r. i w 2011 r. wynosił 3 tygodnie, a w 2012 r. i w 2013 r. - 6 tygodni,
 • 3 tygodni urlopu dodatkowego - będzie on w 2010 r. i w 2011 r. wynosił 1 tydzień i wzrośnie do 2 tygodni w 2012 r. i w 2013 r.

Ponadto pracownicy, którzy 1 stycznia 2012 r. będą korzystać z dodatkowego urlopu odpowiednio w wymiarze 2, 3 i 1 tygodnia, będą mieli prawo do części dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem dodatkowego urlopu. Podobnie będzie w przypadku pracowników, którzy 1 stycznia 2014 r. będą korzystać z dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiednio 4, 6 i 2 tygodni. Przysługującą część tego urlopu pracownik będzie mógł wykorzystać jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, ale tylko bezpośrednio po wykorzystaniu dotychczasowego urlopu dodatkowego. Do skorzystania z części tego urlopu konieczny będzie wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

Podstawa prawna:

 • art. 180, art. 183 Kodeksu pracy,
 • art. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2-3, art. 11, art. 12, art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.